Äänitys netistä?

Koneessa on Asus P877H77-V LE emo ja siinä Realtek 887-8 äänipiiri, ja Win7 käyttis.
Olen yrittänyt äänittää netistä tulevaa ääntä Audacity-ohjelmalla, mutta ei onnistu, koska tuo Audacity ei löydä tuota netistä tulevaa ääntä.

Kysymys kuuluukin, että jos hankin erillisen äänikortin, niin onko siinä oma äänipiiri, joka ohittaa tuon emolla olevan piirin, jolloin äänitys ehkä voisi onnistua tuolla Audacity:llä?
51290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onnistuu jos äänipiirin tai kortin ajuri tukee sitä, joistain ajureista se stereo mix on jätetty pois tekijänoikeussyistä.
On olemassa myös erilaisia ripperiohjelmia suoraan tallennukseen mutta se mitä ehkä voisit käyttää riippuu usein siitä mitä aiot tallentaa ja mistä.

Äänestä

äänen nauhoitus windowsin nauhurilla-audacityllä-hypercam-camstudio ohjelmilla tapahtuu näin jos stereomixiä ei löydy

ensin haetaan koneen takaa äänen ulostulo ja sisäänmeno pistoke reiät, siis sininen ja vihreä http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Nauhoitus2_zpsc0dea62b.jpg

sitten yhdistetään jo valmiiksi ostetulla 3.5 mm uros/uros jatkojohdolla http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Nauhoitus4_zpsb79271ff.jpg nuo sininen ja vihreä (ääni sisään/ulos) toisiinsa

mennään tuonne siellä pitäisi näkyä nyt noin http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Nauhoitus1_zps539c4558.jpg

äänityksessä et kuule mahdollisesti korviisi mitään nyt joten jos edestä ei kuulu kuulokkeisiin niin tarvitsen vielä tuollaisen johon yhdistät kuulokkeet http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Nauhoitus3_zps3ae04cc6.jpg tuo taitaa viedä äänen tehoa joten jos käytät tuota niin on nostettava äänen liukusäädin ihan ylös

haet netin äänilähteen valmiiksi ja audacitynkin tai windowsin nauhurin valmiusasentoon

ääni täytyy varmaan olla täysillä joten kuulokkeista voi tulla aika meteli

laitat soiton soimaan ja katsot audacityn mittareita meneekö punaiselle tai winukan nauhurilla se yleensä saa olla täysillä

kun joko kuuntelemalla tai pylväistä toteat vaikka soiton loppuneen niin suljet windowsin nauhurin tai audacityn ja tallennat nauhoituksen

sitten pienennät ääntä että voit kuunnella aikaansaanostasi ja leikkaat äänestä turhan alun ja lopun pois ja tallennat taas sen

npoilla hypecam ja camstudio ohjelmilla tulee tietysti videokin mukaan ja rajattunakin

itse olen tuonut kahdella jatkojohdolla tuohon näytön eteen johtojen päät josta ne on helppo yhdistää eikä tarvitse könytä jatkuvasti koneen takana

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dingeli dong kirjoitti:

Koneessa on Asus P877H77-V LE emo ja siinä Realtek 887-8 äänipiiri, ja Win7 käyttis.
Olen yrittänyt äänittää netistä tulevaa ääntä Audacity-ohjelmalla, mutta ei onnistu, koska tuo Audacity ei löydä tuota netistä tulevaa ääntä.

Kysymys kuuluukin, että jos hankin erillisen äänikortin, niin onko siinä oma äänipiiri, joka ohittaa tuon emolla olevan piirin, jolloin äänitys ehkä voisi onnistua tuolla Audacity:llä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu