Pennulla patteja

koirakoira

Hei!
Minulla on 3kk seefferi narttu. Hänelle tuli 3 reilun nuppineulan kokoista pattia 2vk sitten. Ja pieni keltainen finni. Nämä siis alimman nisäparin lähelle. Ne katosivat parissa päivässä.

Seuraavalla viikolla oli 12vk eläinlääkärikäynti (rokotus). Kerroin lääkärille ja hän sanoi että pennuilla on harmittomia maitorupia.

Nyt oli yön aikana tullut pahemman näköiset, isommat ja veriset patit.
http://s17.postimg.org/4l3glf573/IMG_20130821_WA0005.jpg

Eläinlääkärille heti vai seuranta?

25

1086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä katso kovinkauan

      Tytön labbiksella oli tuollainen mahan alla,takajalan taipeessa,sitä katsottiin ja hoidettiin haavanhoito aineilla mutta ei parantunut vaikka
      söi AB-kuurinkin,lopulta se jouduttiin leikkaamaan pois.
      Vielä pahemman näköinen mikä tuossa kuvassa oleva, se oli kuin "avoin kraateri"
      Parani sen jälkeen,taisi vielä kerran jälkeenkin päin tulla samanlainen mutta se parani ilman leikkausta. Ei tiennyt eläinlääkärikään mikä se oli.

    • Asinfo

      Syövältä näyttää, leikkauta ihmeessä pois. Eläinlääkäriltä heti aika.

    • Älä katso kovinkauan

      Eipä pelotella heti syövällä,käytä tyttleli lääkärissä, niin asia selviää.

      • Asinfo

        Ei pelotella mutta näyttää syöpäkasvaimelta kuvan perusteella, samanlaisia nähty ennenkin. Sen voi leikata pois jos ottaa pikaisesti yhteyttä eläinlääkäriin, itse en jäisi odottelemaan kovin pitkäksi aikaa.


      • ....
        Asinfo kirjoitti:

        Ei pelotella mutta näyttää syöpäkasvaimelta kuvan perusteella, samanlaisia nähty ennenkin. Sen voi leikata pois jos ottaa pikaisesti yhteyttä eläinlääkäriin, itse en jäisi odottelemaan kovin pitkäksi aikaa.

        Voi olla myös maitorauhasen tulehdus, uroksillakin niitä esiintyy sillointällöin ilman mitään sen erityisempää syytä.


      • ....
        .... kirjoitti:

        Voi olla myös maitorauhasen tulehdus, uroksillakin niitä esiintyy sillointällöin ilman mitään sen erityisempää syytä.

        Sitäpaitsi kuva näyttää manipuloidulta.


    • rocky

      Älkää nyt hermostuko mutta mielestäni kasvaimet voi periytyä koiran suvussa,myös mielestäni rokotteet aiheuttavat syöpäkasvaimia.

      Älkää nyt hermostuko,tämä oli vain mielipiteeni.Monikaan ei usko ja lääkärit eivät kerro,osa koirien kasvaimista johtuu rokotuksista.

    • Älä katso kovinkauan

      Enpä jaksa uskoa että syöpä syntyy yhdessä yössä. sen täytyy olla jokin erikoisen ärhäkkä muoto. Toivottavasti ei ole sitä ja että tytteli saa nopeasti hoitoa ja paranee

    • jioewåpo åopqw b5qw

      Aloitus on ilmiselvä provo ja mahdollisesti laadittu yhteistyössä toisen koiranomistajan kanssa.

      • osuuomaannilkkaan

        Sairasta huumoria jos on provo,tuollainen kostautuu tekijälleen satavarmasti.


    • ennustaja.

      Pahanlaatuisen kasvaimen alku, poisto pelasti koiran hengen sekä esti kasvainta leviämästä. Mistä suvusta?

    • koirakoira

      http://s21.postimg.org/ssmc7633b/2013_08_22_08_57_59.jpg

      Varasin ajan heti seuraavaksi aamuksi. Lääkäri paineli niitä ja kahdesta pahan näköisestä tuli todella helposti kudosnestettä ja verta.

      Lääkäri meni katsomaan koirien dermatologia kirjasta mikä on. "Kaksi puhjennettua pustulaa, yksi tekeillä. Todennäköisesti impetigo, joka on nuorilla koirilla esiintyvä pinnallinen bakteerin aiheuttama ihotulehdus.
      Hoitona kloorheksidiinigeeli aamuin illoin 7-10pv. Alue pidettävä hyvin puhtaana ja kuivana. Jos ei parane n.10 päivässä tai leviävät laajalle, uudestaan lääkäri. Mahdollinen ab-kuuri!

    • Asinfo

      Hoitamattomana johtaa syöpäkasvaimen kehittymiseen joten erittäin hyvä että reagoit nopeasti. Jos ei geeli eikä antibioottikuuri auta, kannattaa leikkauttaa.

      • Asinfo

        Saako vielä kysyä mistä tällaisia bakteereja voi löytyä ja miten koiran immuunijärjestelmä kehittää niistä sairauden? Voisiko tällaista ennaltaehkäistä jotenkin?


      • Hysteriaa
        Asinfo kirjoitti:

        Saako vielä kysyä mistä tällaisia bakteereja voi löytyä ja miten koiran immuunijärjestelmä kehittää niistä sairauden? Voisiko tällaista ennaltaehkäistä jotenkin?

        Meidän nartulla ( 70 luvulla) oli joka syksyinen riesa tuo märkärupi. Se hoitui silloisella antibiootilla nimeltä Tribrissen. Kaikki ei ole heti syöpää, vaikka saattaa siltä näyttää!


      • S.P.K.S.
        Hysteriaa kirjoitti:

        Meidän nartulla ( 70 luvulla) oli joka syksyinen riesa tuo märkärupi. Se hoitui silloisella antibiootilla nimeltä Tribrissen. Kaikki ei ole heti syöpää, vaikka saattaa siltä näyttää!

        Sinä et voi takuuvarmasti tietää, mistä bakteerista tällä kertaa on kyse. Antibiootit aiheuttavat kroonisia suolistotulehduksia, joten käyttäkääpä vain niitä.
        Yhä edelleen olisi mielenkiintoista tietää mistä suvusta koira on?

        t.saksanpaimenkoiran sairaudet, Ylläpito


      • Hysteriaa
        S.P.K.S. kirjoitti:

        Sinä et voi takuuvarmasti tietää, mistä bakteerista tällä kertaa on kyse. Antibiootit aiheuttavat kroonisia suolistotulehduksia, joten käyttäkääpä vain niitä.
        Yhä edelleen olisi mielenkiintoista tietää mistä suvusta koira on?

        t.saksanpaimenkoiran sairaudet, Ylläpito

        Kyllähän sitä on paljon mikä aiheuttaa vaikka mitä,meillä annettiin ab-kuureja tarvittaessa ja koira eli niistä huolimatta 13 vuotiaaksi,kunnes tuli vanhuus ja takapää alkoi pettää. En tiedäkkään tarkkaan mikä bakteeri ,mutta tuosta aloittajan kirjoituksesta käy selville että kyseessä ois märkärupi.
        Minua ei suvut kiinnosta,sitä voi tulla kaikenlaista, otti mistä suvusta tahansa.
        Sakuilla on paljon kaikenlaista vaivaa nykypäivänä,niin kuin monella muullakin rodulla.


    • ikävä sakunomistaja?

      Aloittaja, kuulutko sinä salailijoihin ketkä salaavat koiransa suvussa esiintyviä perinnöllisiä sairauksia?

    • ei salailua

      ei hänen täällä tarvitse meille kertoa koiransa suvusta,liekö tollaisilla uteluilla tarve saada taas kerran aikaiseksi jonkun kasvattajan mustamaalaus sessio.samaa mieltä hysteriaa kanssa ,että joka suvussa taitaa kumminkin aina jotain sairautta olla,joten annetaan olla.aloittaja kumminkin apua saanut eläinlääkäriltä.

    • 1+9

      Taitaa olla kyseessä joku sellainen kasvattaja jolla ei rohkeus riitä ilmoitella koiranostajille perinnöllisistä sairauksista jo etukäteen. Ok, otanpa selville kuka tämä ihminen on ja miksi on teettänyt koirallaan pentuja.

    • pomsahti

      silmille suorastaan "otanpa selville kuka tämä ihminen on" Nyt haluaisinkin kysyä,että kuinka yleistä näillä palstoilla tämä selvittäminen on? Tuli vain mieleen tämä oma mennyt juttu,kun uutena täällä palstalla aloin seikkailemaan.Minuahan luultiin joksikin muuksi,ja kommentit olikin sen mukaisia,ja minä pihalla kuin lumiukko, ja todella äimistynyt.Seuraavana päivänä tuli puhelu tuntemattomasta numerosta,joka katkaistiin heti vastattuani.Hetken päästä tuli jännä tunne....menin koneelle,ja kas kummaa kaikki minulle vastatut viestit oli poissa.Liekö sattuman summa,ja minuun palstalta tarttunut epäluuloisuus,vaiko oliko juuri tätä selville ottoa?? olisi kiva kuulla kysymästäni asiasta,kun sen noin pontevasti 1 9 kerran esitti.

      • 1+9

        Purina? jolta Stenbosta koiria? Juttelin yksi päivä tuossa lähipuistossa kanssaan ja kehui koiraani. Terveiset dj:lle. Feelin kanssa pidetäänkin yhteyttä edelleen puhelimitse.


    • eräs Flick

      Jos jo pennulla on jotain epämääräistä ihossa, minkäköhänlaisiin sairauksiin se tulee vanhemmalla iällä sairastumaan? Ihosyöpään ja erilaisiin kudossairauksiin jotka leviävät helposti myös sisäelimiin. Mun käyttiksellä oli noita patteja (Backteroides) jo viiden vuoden ikäisenä joskin kaikki hyvänlaatuisia, iho oli aina uimisen jälkeen pestävä antisemptisella shampoolla, jottei hot-spotteja olisi kehittynyt. Kuitenkin kuoli sisäelinkasvaimeen lopulta joka eteni verenkiertoon ja sydämeen. Nykyisen näyttiksen kanssa en ole pessyt koiraa kahteen vuoteen vaikka käy päivittäin meressä uimassa eikä minkäännäköisiä iho-ongelmia ole ilmaantunut. Turkki kiiltää.

    • 11+17

      Kuolinsyy; verisuonisyöpä 8 vuotiaana.

    • sdfjkpo09876ytrgfvc

      olisin veikkannu kuvan perusteella hirvikärpäsen puremaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3846
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      89
      2196
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1882
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1743
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1496
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      21
      1353
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1122
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1108
    9. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1002
    10. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      104
      984
    Aihe