nyt kaikki kertooo millane paikka kajaani on?:) oon muuttamassa sinne opiskelujen ja työn perässä ja kiinnostais tietää millane paikka et onko se iha joku tuppukylä tms :-D
millanen pakka?:3
eveliina
3136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onhan Kajaani jatkuvasti menossa yhä enemmän tuppulaksi, sillä uutiset täältä tahtovat kuulua, että jokin yritys tai laitos Kajaanissa tai Kainuussa on supistamassa, sulkemassa tai lopettamassa. Palvelualoilla on jonkinlainen työllisyys, teolliset työpaikat taas ovat täysin hakusalla.
Ihmiset sentään ovat ihanan negatiivisia ja äärettömän kateellisia, lisäksi p-puhetta riittää jopa täysin tuntemattomista. Tämä ei toisaalta ole kummakaan, sillä mielenterveysongelmallisia Kainuussa riittää joka lähtöön.
Mutta niinkuin kaikkialla, myös Kajaanissa on melkoinen joukko työteliäitä kunnon ihmisiä, joiden kanssa tulee hyvin toimeen kuten muuallakin. Ainoa ero on vain se, että nämä ihmiset sattuvat asumaan Kajaanissa.
Kainuu tuo kaikki kulutushyödykkeen Kainuun ulkopuolelta. Kainuussa on vain palvelutuotantoa ja isoksi osaksi vanhuksien palvelemista. Joka paikassa on vanhuksien palvelukoteja ym. Ainoa keino rahoitta työtä on eläkevakuutusvelka. Maksat eläkemaksuna eläkettä vanhuksille ja vanhukset ostavat sinulta palvelua, Sinun eläke siirtyy eläkevakuutusvelkaan..
hei kohta ainakin yks vanhusten palvelupaikka kaj.häviää.keskeltä kaupunkia;(