OLYMPUS PEN E-PL3

huuhheijaa

Tuli vihdoin ja voin todeta että vaikuttaa kyllä varsin lelumaiselta ja halvahkolta! Mietin että kyseinen kamera on kuitenkin uutena maksanut päälle 800 ja mikä merkillisintä kamera on valmistettu Vietnamissa:) Kyllä tuon hintaluokan vehkeet yleensa on Japanissa värkätty? Kuvia en ole vielä ottanut mutta saa nähdä millaista otosta tulee.

8

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijaa

      Vertailukohtaa löytyy sillä itselläni oli Panasonicin Lumix FZ48 ja voin todeta että oli paljon laadukkaamman oloinen lataus laitteista lähtien ja oli vielä halvempi kuin tuo Olympus! Ja se oli kumma kyllä valmistettu Japanissa että sekin vielä!

    • hohhoijaa

      Ei helvata! Ei tuo mikään provo ollut kerroin vain ensivaikutelmasta minkä sain. Kuvailin koko illan ja testailin ja kamerallahan saa aivan loistavia kuvia ja on muutenkin aivan näpsäkkä laite..Täällä on kyllä vainoharhaista porukkaa mutta ei siinä mitään pitäkää tunkkinne!!!

      • Normaalijärkinen

        Kokeilee ja tutkii, ennenkuin lähtee kirjoittelemaan arvosteluja jostain tuetteesta. Vai ensivaikutelma paketin avaamisen jälkeen, eipä taida sinullakaan olla kaikki kunnossa korvien välissä.


    • retyui

      Jaahans, saadaan taas olympusralli päälle :)
      Lisää vettä myllyyn. Itse olen pelimerkkini laittanut u43:n puolesta ja tällähetkellä kuvailen varsin vanhalla rungolla, vanhempi kuin e-pl3. Mahtavia kuvia sillä kuitenkin saa...
      Voisin väittää että kaikki tuon hintaluokan kamerat on tavalla tai toisella muovisia pommeja. Objektiivit on muovista, rungot on muovista jne.
      "Kauneus on katsojan silmässä", voisi sanoa. Itse pidän olymuksen retromuotoilusta mutta varsinkin hopea/harmaa e-pl3 on kieltämättä hieman lelun näköinen. Mutta pommin varmasti hyvä kamera ja tällähetkellä siitä on mainioita tarjouksia.
      Kittizoomin/zoomien lisäksi tarvitaan tietty ollyn 45mm prime ja joku niistä mainioista pannareista (olympus tai panasonic). Hätätilassa menkööt myös sigmat.

    • Joopa joo

      "pommin varmasti..." ihan täys pommi. Hajoo tod. näköisesti ennemmin kuin myöhemmin.

    • puolueeton tuomio

      Peilittömissä järjestelmäkameroissa yhdistyvät järkkärien ja pokkarien huonot puolet. Keinotekoinen kameramuoti, joka alkaa olla jo ohi.

    • 16+4

      pöh

      • Juuri näin

        Siinä on tosiaan kaikki mitä näistä peilittömistä kannattaa sanoa.


    Ketjusta on poistettu 198 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      19
      4529
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      124
      3923
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      29
      3667
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      139
      2641
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      81
      2523
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      9
      2413
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      25
      2400
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2277
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      43
      1924
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      141
      1715
    Aihe