eberi D4 hekutulppa jäi kauppaan onneksi...

2 X KAD44

ajattelin jakaa kokemukseni, kun kerran kyselin neuvoakin täältä.

Eli mulla oli ongelmana että eberi lakkasi käynnistymästä kesän kuluessa pikku hiljaa. Eli tuli lämmitettyä joka yö ja kone surrasi pienimmillä tehoilla, enkä älynnyt aamulla polttaa täydellä teholla puhtaaksi (15-30min) asian tuntijan neuvo. Rupesi savuttelemaan hirveällä sinisellä katkulla ja käynistyi muutaman yrityksen jälkeen kunnes ei enää käynnistynytkää sitten millään.

Ajatteli vaihtaa hehkun ja verkon (asiantuntijan neuvvo) ja varaosien hinta oli n.180€ ja kohtuulinen vaiva kaupan päälle. Muistin lukeneeni alan julkaisusta, että parafiinillä polttaessa laite puhdistuu täysin. Ei ollut parafiinia varastossa mutta lamppuöljyä oli ja ajattelin vielä kokeilla ennenkuin uhraisin rahaa uusiin sisuskaluihin.

Eli otin diesel letkun pumpun kärjestä irti ja tarjosin D4:selle lamppuöljy hörppyä mukista, aparaatti naksutteli aikansa ja kun vanha diesel letkussa vaihtui lamppu öljyyn, niin tapahtui ihme laite lähti käymään normaalisti. Ilmeisesti leimahdus piste on huomattavasti alempi?

Tarjosin lamppu öljyä reilun desin ja vaihdoin lennossa diesel letkun
pumppuun ja aparaatti jatkoi toimintaansa normaalisti. Annoin käydä noin tunnin täysillä ja sammutin sen. Kokeilin vielä uudelleen lähteekö käymään ja lähti normaalisti.

Eli taas oli laiskuudesta hyötyä.... ja vielä säästyi rahaa

7

2881

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu ja ei. Aina on taikatemppuja joilla saa pitkitettyä vääjäämätöntä. Todennäkööisesti tuo petrooli pikkuisen puhdisti lämppäriä niin, että se hetken taas pelaa, mutta kohta se kiukkuaa taas.

      Vika ei ole eberin hehkutulpassa, vaan sen ympärillä olevassa sihdissä, joka hehkuu hehkutulpan mukana sytytsvaiheessa. Siihen pumpataan polttoaine ja polttoaine höyrystyy siinä sihdissä ja syttyy, sytyttäen pilottiliekin, joka lämmittää itse höyrystimen ja sytyttää koko lämppärin. Sihti on kulutusosa ja maksaa vähän yli kympin asennustyökaluineen. Puhdista huolella hehkutulpan reikä ja vaihda tämä sihti sinne niin homma pelittää taas. Monesti sihdin joutuu kaivamaan kappaleina sieltä ulos.

      http://xn--lmmitin-5wa.fi/index.php/kauppa/lammitin-varaosat/eberspacher-varaosat/d4-varaosat/eberspacher-hehkutulpan-sihti-detail

      Itse hehkutulppa kestää pidempään, ja jos se on päällisin puolin virheettömän näköinen se on myöskin todennäköisesti ihan ehjä. Monet toki haluaa vaihtaa sen ennen käyttöikänsä päättymistä, jolloin siitä ei kannata kantaa murhetta.

      Samalla kun lämppärin käyttää auki, kannattaa vaihtaa myös tiivisteet, ne ei kovin paljon maksa

      http://xn--lmmitin-5wa.fi/index.php/kauppa/lammitin-varaosat/eberspacher-varaosat/d4-varaosat

      Ai niin, paraffiini on petroolia, se on vaan ulkomaanelävien käyttämä nimitys aiheesta.

      Kiitos ja anteeksi, toivottavasti en häirinnyt kenenkään häirikön mielenrauhaa kirjoittamalla asiapitoista sisältöä. Jatkakaa...

      • 2 x KAD44

        Kiitos asialliseta ja hyvästä vatauksestasi.

        Se verkko avain olisi ollutkin edullinen korjaus 20€, mutta olisi pitänyt ostaa se hehkutulppa, sillä itselläni ei hehkun erikois avainta ollut ja sitä ei erikseen myyty.

        Seuraavaksi, kun rupeaa temppuilemaan niin täytyy toimia ohjeidesi mukaisesti.


      • Uusikorjaaja

        Millä saa vanhan sihdin pois kun tuntuu olevan aikas jumissa?


      • KäytetynEberinOstaj

        Ei näytä kumpikaan noista "vanhami" linkeistä toimivan, tulee vaan joku error 404 vanhasta sivusta......
        Voisitko "vanhami" laittaa uudet linkit varsinkin jos niissä on jotain tärkeää
        Eberien huolloista?


      • Hekutulppa

        "Kiitos ja anteeksi, toivottavasti en häirinnyt kenenkään häirikön mielenrauhaa kirjoittamalla asiapitoista sisältöä"

        Mutta siitä heku(ma)tulpasta olisit voinut kirjoittaa...



    • 2xkad44

      Huomasin vanhan kirjoitukseni ja tässä päivitystä. Ostin verkon ja tein vanhasta hylsyavaimesta tulpan avaimen ajamalla rälläkällä kylkeen uran eberin johdoille. Revin vanhan verkon pihdeillä joka puristaessa avautuu, jouduin taivuttelemaan hieman kärkiä jotta onnistui. Eli verkko on aivan sa.....n tiukassa, pyörittelemällä ja vetämällä se sieltä lähti. Uusipaikalle ja taisi keran pari käynnistyä ja taas sama sauhuttelu.

      Nappasin eberin irti ja kiikutin pajalle, jossa totesivat palotilan olevan syöpynyt puhki. Uuisi palopesä ja kasaus ja suuri kasa € en muista tarkkaan jotai 600-800€. Tämän jälkeen toiminut moitteitta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      87
      3859
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      412
      1422
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1097
    4. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      227
      923
    5. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      923
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      292
      825
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      802
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      25
      717
    9. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      701
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      37
      676
    Aihe