Tutkimus ulkomailla kasvaneista

graduun

Tervehdys!

Teen gradua ulkomailla merkittävän osan lapsuuttaan viettäneistä henkilöistä, jotka ovat palanneet takaisin Suomeen.

Oletko sinä tällainen henkilö, tai tuntisitko jonkun jota voisin haastatella?
Jos haluat osallistua, ota minuun sähköpostitse yhteyttä: [email protected]

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+2

      Gradun rakentaja voisi aloittaa laittamalla pyyntönsä oikealle osastolle http://keskustelu.suomi24.fi/debate/5564 kuitenkin sitä ennen tarkistaen josko graduja aiheesta on jo ennestään tehtailtu.

      Ps. Näiden palstojen paluumuttajien tarinoita luettuani ja jos niihin todellakin meinaat uppoutua, niin riskeeraat sairastua masennukseen .... Tahtoo valitusviret olla melkoisen loputtomia. Mahdollisesti ne hyvin palanneet eivät paljoa palstoilla kommentoi ;-)

      • graduun

        kiitos vastauksestasi!

        olen vähän moneen paikkaan laittanut jospa jostakin nappaisi. ulkomailla kasvaneet kolmannen kulttuurin lapset (TCK) ovat myös ulkosuomalaisia :) tutkimusta on toki tehty, mutta ei tarpeeksi eikä siitä näkökulmasta, josta lähestyn aihetta.

        mitä masennukseen tulee, olen itsekin TCK, joten tiedän minkälainen kulttuurishokki paluu on. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1958
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      154
      1880
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      22
      1255
    4. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      941
    5. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      909
    6. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      829
    7. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      112
      771
    8. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      45
      720
    9. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      32
      715
    10. Kokeilit sitten kepillä jäätä

      Monen vuoden jälkeen mies. Etkö uskaltanut enempää? ☺️
      Ikävä
      74
      696
    Aihe