Adobe Reader 9.1 aukoo itseään!

Hiski+naapurin.kissa

Koneeseen tuli puolivahingossa asennetuksi Adobe Reader X. Ohjelma toimi kankeasti ja kömpelösti ja päätimme palata versioon 9.1. Mutta eipä löytynyt - X oli omin luvin mennyt poistamaan sen! Poistettiin sitten X ja ladattiin netistä 9.1 ja saatiinkin se toimimaan kuten se on ennenkin toiminut...

...paitsi että nyt se aukoo itseään omin päin ainakin OpenOfficea käytettäessä, yrittää löytää jotain dokumenttia jota ei ole ja ilmoittaa "There was an error reading this document. This file cannot be opened."

Mistä tämä voisi johtua? Emme millään enää viitsisi poistaa sitä ja asentaa uudelleen. (Voisimme tietysti käyttää nelosversiota - sekin osaa avata OO:lla tehdyt pdf-tiedostot...)

Älkää ehdottako X:n uutta asennusta. Se on kömpelö ja hidas.

5

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Hiski+naapurin.kissa

        Et vastannut kysymykseen.

        Tietoturvaongelmia liioitellaan. Olemme käyttäneet nettiä vuodesta 2002, ensin lankapuhelinlinjalla ja sittemmin kahdella nettitikulla, neljällä eri koneella, emmekä ole saaneet ainuttakaan virusta.

        Netinkäyttömme on sähköpostia, uutisia, Wikiä, omien harrastusalojemme sivustoja, muutamaa isoa keskustelusivustoa, satunnaisesti facebookia, gutenberg.orgia, arkive.orgia - ja siinä onkin melkein kaikki.

        OpenOffice riittää meille. Perustele miksi ei riittäisi.


    • Tietoturvaongelma on tosiasia ja se kannattaa aina ottaa vakavasti. Etenkin jos on tietoinen siitä.

      Ja mikään virustorjuntaohjelma ei tunnista kaikkia haittaohjelmia. Lisäksi jos ohjelmassa on paikkaamaton aukko niin sen kautta voidaan murtautua koneelle.

      Sama koskaa myös käyttistä. Jos sitä ei pidä ajantasalla niin tietoturvaongelmia tulee. Win XP tukihan loppuu ensivuoden kesällä joten sen jälkeen sitä ei voi pitkään käyttää nettiyhteyden kanssa.

      Libreoffice olisi sinänsä parempi, koska sitä kehitetään aktiivisemmin kuin OO.

    • Eli ohjelmat ja käyttis tulisi aina pitää ajantasalla. Ja jos uusi versio huonontaa ohjelman käyttöä niin silloin etsii joko korvaavan vaihtoehdon tai sitten jos ohjelmasta on olemassa pidempään tuettu versio niin se.

      • Hiski+naapurin.kissa

        Et vieläkään vastannut kysymykseen mutta ongalma ratkesikin pelkällä uudelleenboottauksella.

        Käytä sinä Libreofficea kaikessa rauhassa; me emme näe mitään syytä vaihtaa ohjelmaa johon olemme tottuneet ja jonka ominaisuudet riittävät meille. Emme liioin aio vaihtaa lyijykynää kuulamustekynään vaikka sitä kehitetäänkin aktiivisemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      86
      3028
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2752
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      109
      2354
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      40
      1734
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1581
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1505
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1300
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1266
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe