Kummittelun takana oleva voima

http://www.youtube.com/watch?v=F6yvui-LrME
Mitä kummittelun takana on? Oletko yrittänyt saada niihin yhteyttä esimerkiksi ouija-laudan välityksellä? Itse vielä keväällä sitä koetin kunnes tajusin vaarallisen seikan. Kummitusten kanssa ei ole leikkiminen. Siitä tein videon. Katso, ennenkuin edes yrität kommunikoida heidän kanssaa
11162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Oikein hyvä varoitus ja info. Pimeyden voimien kanssa ei sovi leikitellä.

Äänestä

Osittain totta, suurimmilta osin väärin.

Mistä yleensä tiedät sen olevan Demoni?
Demonisia juttuja on kuultu ja tullaan kuulemaan valheellisin pereustein.
Joskus on Demoni, tiedän senkin, mutta erittäin harvinaista että se tekisi ongelmia, ongelmat on aina ihmisen pään sisässä. Jos kärsit mielenterveysongelmista, älä pelaa! Usein käy niin, että jos pelin lopettaa väärin tai sen aikana nauraa tai muuten pilailee, ainakin se yö talossa kummittelee, aina se ei ole Demoni, vaan tavallinen henki.
Jos pelaat oikein ja pääsi kestää, ei Demonit ota sua valtaasi. Totta on, että Demoni on pelle, joka osaa viihdyttää ja pelotella, myös valedella. Demonit ei tiedä kuolinpäivääsi, etkä kuole sinä päivänä mitä edes sanotaankin, se on legendaa. Peli loppuu välittömästi, sama koskee myös lottonumeroiden kysymistä, ei kukaan sitä tiedä.
Mikä tulee jumalaan, sitä ei ole olemassa, kukaan ei ole tavannut sitä. Yleensä sanotaan sitä pyhäksi hengeksi, tai valoksi. Tämä pyhä henki on paljon pahee kuin Demonit, Jumalan nimeen tehdään murhia, sotia jne... Demonit tai Saatana sitä ei tee. Saatana on järjen isä, se ei ole paha eikä hyvä. On heikkous palvella ylimääräisiä "Jumalia".

Äänestä

Ainakin meihin Sahlbergeihin kohdistuvan kummittelun voimana on aina ollut nettikummitus .

Äänestä
  • Totta. Nettikummittelun seurauksia on usein oluiden katoilu.

    Äänestä

ei ole olemassa "tavallisia" henkiä. Ne ovat kaikki pahuuden henkiä eli demoneita joiden tarkoitus on eksyttää.
Tuota spiritismiä ei kannata edes mieleltään terveen pelata. Saatana tekeytyy jopa valonenkeliksi saadakseen ihmiset pauloihinsa. "Henki" joka sanoo olevansa edesmennyt ihminen on vain eksytystä.
Ja kyllä. Jumala on olemassa ja moni on saanut hänestä tietoa. Moni näistä "hengistäkin" joita ouija-laudan välityksellä tai joihin kuuten saa yhteyden ovat kertoneet, että Jumala on olemassa

Äänestä
  • Ei yksikään edesmennyt ole kertonut nähneensä jumalaa, älä valehtele!! Tavallinen henki on edesmennyt kuollut ihminen. Ei voi olla totta, että näin tietämättömiä ihmisiä on edes olemassa :D

    Jumala eksyttää valheillaan, koska jumala on tieteellisesti satuolento ja ihminen on tehnyt raamatun.

    Eksä bimbo äsken kertonut, että ouija laudalla kaikki on harhauttavia demonia?

    Äänestä

Jes. 8:19-20, 19. Ja kun he sanovat teille: "Kysykää vainaja- ja tietäjähengiltä, jotka supisevat ja mumisevat", niin eikö kansa kysyisi Jumalaltansa? Kuolleiltako elävien puolesta? 20. "Pysykää laissa ja todistuksessa!" Elleivät he näin sano, ei heillä aamunkoittoa ole. .

5Moos.18:10-13. 10. Älköön keskuudessasi olko ketään, joka panee poikansa tai tyttärensä kulkemaan tulen läpi, tahi joka tekee taikoja, ennustelee merkeistä, harjoittaa noituutta tai velhoutta,11. joka lukee loitsuja, kysyy vainaja- tai tietäjähengiltä tahi kääntyy vainajien puoleen.12. Sillä jokainen, joka senkaltaista tekee, on kauhistus Herralle, ja sellaisten kauhistusten tähden Herra, sinun Jumalasi, karkoittaa heidät sinun tieltäsi.13. Ole siis nuhteeton Herran, sinun Jumalasi, edessä. VKR.

Raamattu kieltää ankarasti vehkeilyt pimeyden voimien kanssa. Se ei missään kohti kiellä pimeyden voimien olemassaoloa, mutta kieltää yhteydenpidon niinden kanssa.
Itsekkin harrastin spiritismiä ja koin nuo voimat ennen uskoontuloa.

Äänestä

Kerrohan nyt vähän lisää mitenkä sen tajusit vaaralliseksi? Muuten menee vaan uskovaipropagandan puolelle nuo jutut. Ihmiset kaipaavat todisteita eikä pelkkiä väitteitä. Kaikenlaisia väittäjiä löytyy pilvin pimein.

Äänestä

Teini-iässä pelasimme spiritismiä, emme mitenkään osanneet yhdistää sitä usontontoon silloin (no eikös nämä kaikki henkimaailan jutut kuulu sinne uskonnollisiin juttuihin).
Saimme spiritismissä vastauksia ja niitä tuli jopa saksan kielellä, toisin lyhyiä sanan tai korkeintaan kolmen sanan lauseina. Kopioimme tekstin ja näytimme sitten eräälle lukiota käyvälle tytölle. Hän kauhistui ja ymmärsi ne saksaksi. olimme peruskoulussa ja emme silloin vielä opiskelleet sakasaa.
Pelaamisen aikoihin alkoi tulla hirveitä pelkotiloja ja aloimme nahdä painajaisia ja oli rakskas painostava olo.
Olen kuullut että nuoria on joutunut jopa mielisairaalaan spiritismin johdosta. Tullut myös itsetuhopiirteitä. Ei se ole tervettä puuhaa, ei sitten ollenkaan.

Äänestä

Omasta puolestani voin sanoa, ettei ole hajuakaan, mikä meidän kummitus on miehiään/naisiaan?

En ole kokeillut lautoja, enkä spiritismejä, enkä koittanut 'ottaa yhteyttä' millään muullakaan tavalla.

Äänestä

Hittolainen, enää ei saa kummitellakaan rauhassa. Heti on kaiken maailman ghostbusterit manaamassa. Toista se oli ennen vanhaan. ..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuomoteus kirjoitti:

http://www.youtube.com/watch?v=F6yvui-LrME
Mitä kummittelun takana on? Oletko yrittänyt saada niihin yhteyttä esimerkiksi ouija-laudan välityksellä? Itse vielä keväällä sitä koetin kunnes tajusin vaarallisen seikan. Kummitusten kanssa ei ole leikkiminen. Siitä tein videon. Katso, ennenkuin edes yrität kommunikoida heidän kanssaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu