Psykogiset perustelut ja Auerin tapaus.

Alkaa epäilyttää että alkaako oikeuslaitokselta ja syyttäjiltä olla järki kortilla.

Minä en ota kantaa onko Auer murhaaja. Koska en tiedä. itseasiassa koko auerin tapaus vain nosti asian esiin eikä koko Auer edes liity tähän pointtiin.

Voiko ihmisiä laittaa vankilaan sillä perusteella että psykologiset perusteet antavat olettaa, että kyseessä on varmaankin rikollinen. Freudin ja kumppanien huumepäissään keksimät höpinät (teoriat) kelpaavat siis todistusvoimaisiksi metodeiksi siinä, missä oikeat tieteelliset varmoiksi todetut metodit.

Jos ihmisiä aletaan laittamaan vankilaan vastaavilla perusteilla mitä syyttäjä median mukaan aueria yrittää laittaa, täällä voidaan kohta tuomita ihan kuka vaan ja ihan mistä syystä vaan. Jo ihan tästä syystä toivoin että tuomarit nauravat paskaisesti syyttäjän tarinoille ja vihjaavat loppulausunnon yhteydessä että syyttäjän kannattaisi harkita alan vaihtoa, tai vähintään mielenterveytensä tarkistuttamista.

Tämä tietysti vaan siitä rajottuneesta perspektiivistä nähden, mitä media on minun antanut ymmärtää tästä oikeudenkäynnistä.
16260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tunteeton ihminen ei voi olla jos puoliso on murhattu. Auer oli ja on ihan tunteeton sama ilme naamalla koko ajan. Jos ei olisi lapseton kotirouva niin olisi ihan toisenlaiset kuviot mutta kun kun on kysymyksessä lapsellinen kotirouva niin häntä suojellaan.

Tuskin kuka vaan lavastaa miehensä murhaa yhtä lahjakkaasti kuin auer sen teki. Lapset kun pääsivät turvaan niin alkoivat kertoa perhe- elämästä sitä sun tätä ja ihmettelen kuinka kukaan naapureista ei tuntenut kotirouvaa joka kotona eleli kiiltokuvia liimaten. Asunto oli äärimmäisen sotkuinen ja ketsuppipulloja oli joka paikka täynnä keittiössä eikä poliisitkaan olleet nähneet niin sotkuista asuntoa kenelläkään. Lasten kaveritkaan varmaasti eivät saaneet vierailla sen "pullantuoksuisen ämmän" luona. Auer keitti vaan makaroonia kakaroilleen ja piti huolen että ketsuppia riittää. Kavereita ei saanut kakarat tuoda kotiin.

Auer alkoi erota väkivaltaisesta ämmästä ja sehän ei sopinut ja auerilta kun kysyttiin heti sen äijän kuoleman jälkeen mitä aikoo tehdä niin sanoi myyvänsä asunnon ja muuttavansa turkuun. Kukaan ei sellaisen kriisin jälkeen pysty heti määrittelemään mitä aikoo tehdä jos ei ole suunniteltu sitä.

Auer on puolimustalaisen näköinen hiuksineen ja kasvonpiirteineen Ja just kun piti puukkoa sen lyhyen äijän kurkulla ja laittoi lapsensa myymälävarkauksiin saadakseen niitä kiiltokuvia esittääkseen netissä pullatuoksuista kotirouvaa.

Ja kuinka naapurit eivät tunteneet sitä pariskuntaa paremmin? Kulissit pidettiin ympäristöönsä rouvan harrastellessa muuta parempaa. Näinhän se on ettei naapureita varmasti valisteta jos naapureilla on jotain tavallisuudesta poikkeavia harrastuksia. Erittäin sotkuinen asunto jossa oli keittiö täynnä ketsuppipulloja viittaa elämänhallintamattomuuteen. Kuvista nähnyt en ole kenelläkään nähnyt niin sotkuista asuntoa. Ihan järkyttävä kodin ilme ja se ämmä pitää sitä normaalina.

Ja kuka ei itke jos on äijä tapettu? Auer ei itkenyt vaan oli heti tulevaisuuden suunnitelmat että myy asunnon ja muuttaa turkuun. Ihmettelen sitä vielä etteivät naapurit tunteneet paremmin sitä pariskuntaa? Oli täytynyt pitää kaikki paska omien seinien sisällä.

Auer ei ole katunut eikä kadukkaan kun on psygopaatti jolla ei ole omaatuntoa. Hän on ihan ilmeetön eikä siis kadu koskaan tekemisiään.

Kummallista etteivät naapurit tunteneet Auereita sen enempää kuin ovatko valot päällä tai eivät. Asunto oli niin epäsiisti sisältä ettei sinne kehdannut ketään päästääkkään. Eivät lapsetkaan olleet päästäneet kavereita sisälle sen huomasi. Tyhjiä ketsuppi pulloja oli joka paikka täynnä keittiössä kun äiti ei ollut muuta kuin makaroonia keitellyt kakaroilleen. "pullan tuoksuinen" kotiäiti leikki kiiltokuvilla kun oli vähän järjissään ja muuten käytti seksuaalisesti kakaroitaan hyväksi ja käytti myymälävarkaissa.

Meillä on sisällä käynyt joka naapurit ja kehtaa näyttää sekä ulko ja sisätiloja. Ei ole koskaa paskaista sekasotkuja vaikka tulisi kuka käymään yllättäen. Pullan tuoksuinen kotiäiti en ole mutta olen muuten järjissäni. Näitä lapsiperheellisiä naapureissa on melko ihmeellisiä joissa keikutaan eron ja eron partaalla muttei aleta teurastamaan silti kumppaniaan.

Naapurit eivät pysty pitkään pitämään kulisseja jos on joku järkevä ihminen joka huomaa. Mutta yleensä napureissa on niin idiootteja jotk eivät huomaa eivätkä tajua yhtään mitään niin kuin tässä Auerin tapauksessakin. On kysymyksessä lapsiperhe eivätkä naapurit edes tunne toisiaan mikä on ihmeellistä.

Auerit halusivat elää omiensa parissa, sen näki siitä asunnon suttuisuudesta niin ettei sinne varmasti kutsuttu vieraita. Lapset vasta päästyään pois siitä vankilasta uskalsivat kertoa totuuden eikä äiti uhannut heitä.

Äänestä
  • Jeps. voi olla, mutta oikeus valtion periaatteisiin pitäisi kuulua että murhatuomiot annetaan selkeän teknisen näytön perusteella. Ei siltä pohjalta että joku vaikuttaa epäilyttävä, ja "aivan selvältä murhaajalta".

    Onhan näitä tapauksia jenkeissä nähty että joku mustaihoinen teloitetaan, kun kerran murhaaja oli mustaihoinen. Tietty näin pitkällä ei olla tässä aiheessa, mutta periaate on sama.

    Äänestä

  • joo on ihan selvä tapaus ku asuntoki on suttunen,,,aiva hirveen hirveetä ,jos on sottanen koti niin ihan varmasti on raikaaja ja murhaaja,onpas melkosta järjen juoksua

    Äänestä

  • kuski641 kirjoitti:

    joo on ihan selvä tapaus ku asuntoki on suttunen,,,aiva hirveen hirveetä ,jos on sottanen koti niin ihan varmasti on raikaaja ja murhaaja,onpas melkosta järjen juoksua

    Aivan. Auer on siis syyllistynyt epäsiisteyteen ja ehkä jopa ollut huono äiti, kun ei ole laittanut terveellistä sapuskaa... mutta tämän perusteella voisi laittaa vankilaan puolet Suomen äideistä!

    Ihme homaa, että joku täytyy leimata "huonoksi ihmiseksi" ja siksi murhaajaksi. Voi ollakin murhaaja, mutta murhaaja voi olla siistikin perheenäiti.

    Tai että "silmät ovat kylmät". Sielläkö ne kuvaajat ovat koko ajan kuvaamassa ja näyttämässä jonkun silmiä?

    Syyllisyys ei saa perustua näyttöön, joka on tunteenomaista "se ei itse, sen silmät ovat kymät", vaan syyllisyys täytyy lain mukaan pystyä osoittamaan. Jos näyttö ei ole riittävää, tulee syytetty vapauttaa.

    Oikeus menee Suomessa ihan arpomalla, kun poliisi ei tee esitutkintaa kunnolla.

    Äänestä

  • ap.- kirjoitti:

    Jeps. voi olla, mutta oikeus valtion periaatteisiin pitäisi kuulua että murhatuomiot annetaan selkeän teknisen näytön perusteella. Ei siltä pohjalta että joku vaikuttaa epäilyttävä, ja "aivan selvältä murhaajalta".

    Onhan näitä tapauksia jenkeissä nähty että joku mustaihoinen teloitetaan, kun kerran murhaaja oli mustaihoinen. Tietty näin pitkällä ei olla tässä aiheessa, mutta periaate on sama.

    Näin syntyivät Auerin lasten videoinnit

    http://mikkoniskasaari.fi/node/169

    http://anneliauer.com/miksi-ari-auer-kaantyi-siskoaan-vastaan/

    .

    Äänestä

  • "ihan selvä tapaus"
    Mutta eihän se Ari ole sitä Minna-rouvaa tappanut, ainakaan vielä!

    Äänestä

  • Oot niin oikeessa !

    Äänestä

vai tunteeton? Ihmiset reagoi eri tavalla. Jotkut on hysteerisiä, toiset menee kipsiin.

Äänestä
  • toiset itkevät julkisesti, toiset itkevät yksin, salaten surunsa.

    Äänestä

>> Jos ihmisiä aletaan laittamaan vankilaan vastaavilla perusteilla mitä syyttäjä median mukaan aueria yrittää laittaa, täällä voidaan kohta tuomita ihan kuka vaan ja ihan mistä syystä vaan.

Äänestä

Niin ei tässä kyllä mitään uutta ole. Näin "oikeus"-laitos toimii. Saattaa amerikkalaisia lakisarjoja seuranneen peruskansalaisen yllättää . Ja varsinkin silloin kun media ei osallistu, tuomiot tulevat usein ihan hatusta.

Vaikka joidenkin mielestä olettamus on emämunauksen äiti niin täällä meillä se yleensä riittää tuomioon.

Äänestä

Eikös se ollut pois puhelimesta minuuttiajankohtana :

1:43 - 2:42 eli 59 sek.
Ja tällä ajalla kait se Lahden puhelu myös loppui , aika yheensattuma eikö totta ?

Äänestä
  • Satuin katsomaan ansioituneen amerikantohtori Philin ohjelman jossa käsiteltiin isoisän ja isoäidin mielipiteitä kun heidän rakas tyttärensä oletettiin sekaantuneen tyttärentyttärensä surmaamiseen.
    Isovanhemmilla oli hyvinkin erilaiset käsitykset tyttärensä osuudesta surmaan. Mutta mielenkiintoista oli tehdä Auer-vertailua kun aika keskeisellä sijalla oli sosiaalisen median osallistuminen oikeudenkäynnin seuraamiseen ja esim. isoisän epätoivon ilmauksena hänen epäonnistuneen itsemurhayrityksen arviointiin.

    Kyllä TYKSin terapeuttien mutu olisi mielenkiintoista kuulla mutta ymmärrän kyllä myös hyvin miksi se on salattu 60 vuotta eteenpäin.
    Ei Auerin perhettä salaamisella suojella, keskenkasvuisia terapeuttejahan Suomessa suojellaan LSH-oikeudenkäyntien salaamisella.

    Äänestä

Y.leensä kyllä pissaleikit salataan vai mistä nyt kyse

Äänestä
  • Patologisen valehtelijan ajojahdista tuli koko Suomen terapialeikki

    Äänestä

Taitaa tuo Anneli tietää kuka ukkonsa tappoi mutta sitä ei kerro kuka.Höh kyllä ihmeessä olis kertonut ajat sitten jo että ukkonsa tappoi kalikalla lyömällä päähän jos olis tekijä,ei uskalla kertoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysympävaa. kirjoitti:

Alkaa epäilyttää että alkaako oikeuslaitokselta ja syyttäjiltä olla järki kortilla.

Minä en ota kantaa onko Auer murhaaja. Koska en tiedä. itseasiassa koko auerin tapaus vain nosti asian esiin eikä koko Auer edes liity tähän pointtiin.

Voiko ihmisiä laittaa vankilaan sillä perusteella että psykologiset perusteet antavat olettaa, että kyseessä on varmaankin rikollinen. Freudin ja kumppanien huumepäissään keksimät höpinät (teoriat) kelpaavat siis todistusvoimaisiksi metodeiksi siinä, missä oikeat tieteelliset varmoiksi todetut metodit.

Jos ihmisiä aletaan laittamaan vankilaan vastaavilla perusteilla mitä syyttäjä median mukaan aueria yrittää laittaa, täällä voidaan kohta tuomita ihan kuka vaan ja ihan mistä syystä vaan. Jo ihan tästä syystä toivoin että tuomarit nauravat paskaisesti syyttäjän tarinoille ja vihjaavat loppulausunnon yhteydessä että syyttäjän kannattaisi harkita alan vaihtoa, tai vähintään mielenterveytensä tarkistuttamista.

Tämä tietysti vaan siitä rajottuneesta perspektiivistä nähden, mitä media on minun antanut ymmärtää tästä oikeudenkäynnistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu