Voisiko opettajat ottaa

Opettaja vaihtoon

kouluun sisäkengät jotka ei kopise?

Joka tunti koulun käytävillä kopisee ees taas... kun osa opettajista lusmuaa siellä tekemättä mitään. Lapset yrittää opiskella tai tehdä kokeita, niin KOP KOP KOP... kuuluu koulun käytävästä kun opettajat "lenkkeilee".

Pehmeät voimistelutossut tai kumipohjaiset kengät olisi paras vaihtoehto paljailla koulunkäytävillä, ei kopise.

Ruli vaan mieleen kun tuolla jotakin kouluavustajaa häiritsi lasten avaimet jotka roikkuu kaulassa kun ne kolisee, niin miettikääs näitä opettajien ja kouluavustajien kekien kopinaa joka tunti koko päivän?

Se se vasta ressaa, ja tunnit häiriintyy.

Muistaka opettajat myös sulkea kännytkät luokassa. Lapseni kertoi että maanantaina hänen opettajan kännykkä soi viisi kertaa, jossa opettaja sopi jostain viikonloppureissusta ja toisessa soitteli lehtimyyjä!

Ai ai ai... olisipa tuo tapahtunut oppilaalle, olisi takavarikko ollut seurausksena heti... mutta kun opettaja sopii viinakauppaan menosta tai tilaa lehtiä, niin sehän on tunnilla sallittu!

6

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja palkka juoksee

      Jo tosi ärsyttävää, siinä menee kokeet aina pieleen. On kuin hevoslauma laukkaisi käytävällä välillä. Kahville kiire tai muuten vaan aikaa viettämään.

      • heh heh

        Piti sitten vasrata itxelleen.


      • Vasrataan
        heh heh kirjoitti:

        Piti sitten vasrata itxelleen.

        Joo mie vasrataan vasrataan.... onko kenties uusi oppiaine?


      • Uppeoppe 16

        Jos kokeet menee aina pieleen, syy ei ole siinä, että opettaja kävelee käytävällä. Luultavasti kuulet ääniä pääsi sisältä ja luulet niitä koulun käytävillä käveleviksi opettajiksi. Kokeet menevät pieleen todennäköisesti näiden pääsi sisällä mellastavien äänien vuoksi - luultavimmin kuitenkin syy huonoihin koearvosanoihin on ihan silkka osaamattomuus.


    • Koulunkäynninohjaaja

      Ootkos paikanpäällä kuuntelemassa kenkien kopinaa? Opettaja menee siellä käytävällä tukka putkella, koska sun kultamussukkas on jälleen kerran jättänyt tehtäväkirjan kotiin. Täytyy nääs kopioida sivu, että lapsesikin voi osallistua tunnille.

      Ja kännykkä soi kesken tunnin, koska sinulla on juuri silloin lamppu syttynyt ja haluat vaatia kesken tunnin, että opettaja laittaa villasukat jalkaan, ettei kopise.

      Ja kouluavustaja (lue: koulunkäynninohjaaja) käyttää kyllä äänettömiä biosandaaleja, koska kävelee koko päivän pulpetilta pulpetille, kaapille, kansliaan, varastoon, ruokalaan, terveydenhoitajalle, välitunnille, kopioimaan...

      Mutta, hankkisitko lapsellesi sisäkengät, koska koulun lattiat ovat kylmät/rapaiset varsinkin sade- ja loskakelien aikaan, kun kenkien mukana kulkeutuu sotkut sisälle. Myös ruokalassa on vaarana loukata jalkansa, kun siellähän päivittäin lipsahtaa lapsilta lasi lattialle. Ja sitä ruokaa tippuu myös, niin että äideillä sukkapyykkiä riittää. Mutta älä laita niitä viime kesä juhlakenkiä, vaikka ne ovatkin jäämässä pieneksi, koska ne kopisee häiritsevästi.

    • nyhverötoukka

      Tulepa joskus yliopiston kirjastoon, jonka pitäisi sentään olla opiskelun pyhättö. Ravataan edes takaisin kopisevilla kengillä, unohdetaan jotain ja palataan takaisin ja taas sama ravi alusta. Jopa miehetkin ovat huolehtineet jalkaansa kengät, joiden kanta kopsuu.

      Takana on ne ajat, jolloin oli arvokas hiljaisuus keskittymistä varten ja otettiin muutkin huomioon. Nykyään saa aina koputtaa ja nakuttaa koroillaan ja keskustella kuuluvalla äänellä, sosiaalisuus ja liikunnallisuus on ylimmät hyveet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5551
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      133
      5105
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4888
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2163
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1837
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      49
      1745
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1697
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1662
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      94
      1395
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      381
      1337
    Aihe