Voisiko opettajat ottaa

Opettaja vaihtoon

kouluun sisäkengät jotka ei kopise?

Joka tunti koulun käytävillä kopisee ees taas... kun osa opettajista lusmuaa siellä tekemättä mitään. Lapset yrittää opiskella tai tehdä kokeita, niin KOP KOP KOP... kuuluu koulun käytävästä kun opettajat "lenkkeilee".

Pehmeät voimistelutossut tai kumipohjaiset kengät olisi paras vaihtoehto paljailla koulunkäytävillä, ei kopise.

Ruli vaan mieleen kun tuolla jotakin kouluavustajaa häiritsi lasten avaimet jotka roikkuu kaulassa kun ne kolisee, niin miettikääs näitä opettajien ja kouluavustajien kekien kopinaa joka tunti koko päivän?

Se se vasta ressaa, ja tunnit häiriintyy.

Muistaka opettajat myös sulkea kännytkät luokassa. Lapseni kertoi että maanantaina hänen opettajan kännykkä soi viisi kertaa, jossa opettaja sopi jostain viikonloppureissusta ja toisessa soitteli lehtimyyjä!

Ai ai ai... olisipa tuo tapahtunut oppilaalle, olisi takavarikko ollut seurausksena heti... mutta kun opettaja sopii viinakauppaan menosta tai tilaa lehtiä, niin sehän on tunnilla sallittu!

6

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja palkka juoksee

      Jo tosi ärsyttävää, siinä menee kokeet aina pieleen. On kuin hevoslauma laukkaisi käytävällä välillä. Kahville kiire tai muuten vaan aikaa viettämään.

      • heh heh

        Piti sitten vasrata itxelleen.


      • Vasrataan
        heh heh kirjoitti:

        Piti sitten vasrata itxelleen.

        Joo mie vasrataan vasrataan.... onko kenties uusi oppiaine?


      • Uppeoppe 16

        Jos kokeet menee aina pieleen, syy ei ole siinä, että opettaja kävelee käytävällä. Luultavasti kuulet ääniä pääsi sisältä ja luulet niitä koulun käytävillä käveleviksi opettajiksi. Kokeet menevät pieleen todennäköisesti näiden pääsi sisällä mellastavien äänien vuoksi - luultavimmin kuitenkin syy huonoihin koearvosanoihin on ihan silkka osaamattomuus.


    • Koulunkäynninohjaaja

      Ootkos paikanpäällä kuuntelemassa kenkien kopinaa? Opettaja menee siellä käytävällä tukka putkella, koska sun kultamussukkas on jälleen kerran jättänyt tehtäväkirjan kotiin. Täytyy nääs kopioida sivu, että lapsesikin voi osallistua tunnille.

      Ja kännykkä soi kesken tunnin, koska sinulla on juuri silloin lamppu syttynyt ja haluat vaatia kesken tunnin, että opettaja laittaa villasukat jalkaan, ettei kopise.

      Ja kouluavustaja (lue: koulunkäynninohjaaja) käyttää kyllä äänettömiä biosandaaleja, koska kävelee koko päivän pulpetilta pulpetille, kaapille, kansliaan, varastoon, ruokalaan, terveydenhoitajalle, välitunnille, kopioimaan...

      Mutta, hankkisitko lapsellesi sisäkengät, koska koulun lattiat ovat kylmät/rapaiset varsinkin sade- ja loskakelien aikaan, kun kenkien mukana kulkeutuu sotkut sisälle. Myös ruokalassa on vaarana loukata jalkansa, kun siellähän päivittäin lipsahtaa lapsilta lasi lattialle. Ja sitä ruokaa tippuu myös, niin että äideillä sukkapyykkiä riittää. Mutta älä laita niitä viime kesä juhlakenkiä, vaikka ne ovatkin jäämässä pieneksi, koska ne kopisee häiritsevästi.

    • nyhverötoukka

      Tulepa joskus yliopiston kirjastoon, jonka pitäisi sentään olla opiskelun pyhättö. Ravataan edes takaisin kopisevilla kengillä, unohdetaan jotain ja palataan takaisin ja taas sama ravi alusta. Jopa miehetkin ovat huolehtineet jalkaansa kengät, joiden kanta kopsuu.

      Takana on ne ajat, jolloin oli arvokas hiljaisuus keskittymistä varten ja otettiin muutkin huomioon. Nykyään saa aina koputtaa ja nakuttaa koroillaan ja keskustella kuuluvalla äänellä, sosiaalisuus ja liikunnallisuus on ylimmät hyveet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6480
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      92
      5377
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3735
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3375
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      189
      2767
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2335
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2088
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1626
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1346
    Aihe