Miksi kettuja ja mäyriä metsästetään?
Niistä kun ei saa riistaa.
Niistä kun ei saa riistaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se on mukava, haasteellinen ja mielenkiintoinen harrastus. Eikä ketuista ja mäyristä mitään hyötyä ole. Ollaan ihmissiä ja metsästetään niin kuin esi-isämnme, vaikkakaan ei enää eläinlajeja sukupuuttoon saakka niin kuin he aikoinaan.
Miksi maapallo kiertää aurinkoa? Ei se muutakaan voi.
Niinhän se on totta puhut...metsästäjätkin metsästää niin kauan kun yksikin kanalintu pyrähtää ja lopettaa vasta sitten kun ei ole enään metsästettävää.
Aina on metsästettävää. Jahti on kaikki.
Niinpä huvimetsästys on nykyään vallassaan. :(
Ja kannat huonossa jamassa
Monessa maassa mäyrä on rauhoitettu mutta suomessa ei ja luolakoirapuoli on kyseenalaistettu luonnon suojeluliiton kera..
Itse en näe tällä hetkellä poiinttia kuin hirvestyksessä, lintukannatkin kun huonoja.
Kyllä seuraavan kymmenen vuoden sisään riistalajien kirjo laajentuu paljon. Esimerkiksi lauluujoutsenet ja naakat alkavat kohta putoilla ilmasta alas laukausten päätteeksi.
Niin se varmaan on ikävä kyllä..itse kyseenalaistaisin huvimetsästyksen ja laajentaisin meytsästyksen takaisin sen kunniakkaaseen historiaan missä ei ollut ylimetsästystä vaan ymmärrettiin myös suojella kantoja tulevaisuuden metsästäjille ja luontoarvoille..Myös riista pitää nähdä osana luontoarvoja eikä vain hyödykkeenä ihmiselle..
Nykyään metsästetään miten sattuu ja ajattelematta lainkaan kokonaisuuksia.
Kyllä tuohon huonoon lintukantaan löytyy syy liian suuresta supi kannasta. Niitä pitäisi metsästää tehokkaasti ympäri vuoden.
Ei niitä saa metsästää harmittomia elukoita...: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11826406
ja saksanmetsästysterrieri on hullu tappajakoira....heh heh
Miksikö pienpetoja metsästetään? Viime kesänä meidän mökkijärvelle ilmestyi minkki. Kaikki sorsapoikueet "katosivat" hyvissä ajoin, ennen kuin ne olivat lentokykyisiä, kuten isotkin vesilinnut, vain joutsenet jäivät. Joku olisi kyllä saanut minun puolestani "hävittää" sen minkin, ennen kuin se "hävitti" kaiken muun.
Nämä pienpedot tuhoavat tehokkaasti niitä "suojeltavia" kanalintuja, sorsia jne. Ehkä siinä on kuitenkin joku "idea", että miksi pienpetokantoja pyritään vähentämään?
Olen samaa mieltä, jätetään ketut vaan rauhaan ja kohdistetaan metsästys susiin.