Viestien muokkaaminen

Viestien muokkaaminen olisi kätevä lisäosa palstoille..

Joensuu palstallakin kirjoitellaan eräästä lähiöstä niin nimiähän siellä useasti mainitaan tai lempinimiä.. Olisi mukava jos saisi muokattua viestiä niin että sukunimen saisi pois viestistä..

Lehdessähän on ollut juttua nyt että Joensuussa liikkuu lapsien seurailija ja tästä oli myös juttua tullut palstalle ja aloitus viestissä kysyttiin että kuka sattuisi tietämään nimeä tälle herralle..

Jouduin poistamaan viestin kokonaan vaikka se olisi ollut mukevempi editoida viimenen lause pois.

Joten onko mahdollinen?

6

232

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samanlainen ajatus kävi myös poistettavien/siirrettävien viestien osalta...
      Pelkkä anonyymi poisto ei tunnu oikein ajavan asiaa, mutta esim...
      "Viesti poistettu perättömän väitteen johdosta" tai "Viesti siirretty toiselle palstalle syystä..."

    • Moikka!

      Viestien muokkauksessa on omat plussat ja miinukset. Tuo sama toive on tullut ilmi myös uudistuksen yhteydessä käyttäjiltämme.

      Myös toi poiston syy on noussut suurena tarpeena esiin. Kuka viestin on poistanut, luotsi vai moderaattori sekä miksi viesti on poistettu.

      Käyttäjillä on usein käsitys, että jos palstalla on luotsi, niin luotsi poistaa kaikki viestit. Moderaattorien poistoista syytetään siis luotsia. Ei hyvä.

      Samoin poiston syy tulisi näkyä keskustelijoille, mutta toteutus on vielä mietinnässä. Kuten tiedätte, aina ei yksiselitteistä syytä viestin poistolle ole.

      Terkuin,
      S24 Ylläpito /Sara

    • Ei kai oikeasti.. Osa ehkä joo voi ansaita tiedon siitä miksi heidän viesti poistettiin tai siirrettiin pois mutta tuo nyt saattaa sitten lisätä vakihäiriköiden menoa ja säätämistä kun saa jatkuvasti olla selittämässä miksi miksi miksi..
      Toki sekin vielä tos et kai vain rekisteröityneille tämä ominaisuus ettei jokaiselle vieraalla olevalle nimimerkille tarvitse alkaa syytä väkertämään.

      Kyllä plussat ja miinukset löytyvät, mutta edelleen pääpointtina on se et kun muokkaa niin ei tarvitse välttis koko viestiä mennä poistamaan.

      Tää asia nyt on vähä niin ja näin jos ei muokkausta ole viesti menee roskakoriin tai siirtyy muualle. En minä näitä jaksaisi olla selittämässä käyttäjälle..

    • Eikö tuo syyn selitys voisi olla vapaehtoinen että vain jos me haluamme selventää että miksi asia ei käy?
      Rasittavaahan se olisi jokaisesta ruveta omat selvitykset tekemään.

    • Tämä liittyy siis uuteen Suomi24:ään. Vanhalla pohjalla tuo aiheuttaisikin kohtuuttomasti lisätyötä sekä luotseille, että ylläpidolle. Tähän tarvitaan automaatiota ja näitä tullaan vielä paljon miettimään.

      Sara

    • Heip!

      Muokkaamisessa voi tosin olla ongelmana esimerkiksi tekijänoikeuskysymykset, kirjoittajan viestin suoran muokkaamisen ei tulisi olla mahdollista. Sensurointi tulisi toteuttaa niin, että voisi pelkästään piilottaa osia tekstistä.

      Muokkaamisesta tulisi muutenkin jäädä selkeä jälki, kuten muistakin luotsien toimenpiteistä, ihan vaan siksi että se rapa roiskuisi vain ylläpidolle.

      Tietenkin ensisijaisesti toivoisin käyttäjien ymmärtävän vähän käytöstapojen päälle ja lakkaavan nuo nimittelyt ja parjaamiset, mitä tällä sivustolla tykätään harrastaa.

      Terveisin,

      Martta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      5806
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      3948
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      266
      3666
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      301
      3603
    5. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3228
    6. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      357
      2856
    7. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      38
      2400
    8. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      344
      2114
    9. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      92
      2081
    10. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      154
      1891
    Aihe