Viestien muokkaaminen

Viestien muokkaaminen olisi kätevä lisäosa palstoille..

Joensuu palstallakin kirjoitellaan eräästä lähiöstä niin nimiähän siellä useasti mainitaan tai lempinimiä.. Olisi mukava jos saisi muokattua viestiä niin että sukunimen saisi pois viestistä..

Lehdessähän on ollut juttua nyt että Joensuussa liikkuu lapsien seurailija ja tästä oli myös juttua tullut palstalle ja aloitus viestissä kysyttiin että kuka sattuisi tietämään nimeä tälle herralle..

Jouduin poistamaan viestin kokonaan vaikka se olisi ollut mukevempi editoida viimenen lause pois.

Joten onko mahdollinen?

6

239

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samanlainen ajatus kävi myös poistettavien/siirrettävien viestien osalta...
      Pelkkä anonyymi poisto ei tunnu oikein ajavan asiaa, mutta esim...
      "Viesti poistettu perättömän väitteen johdosta" tai "Viesti siirretty toiselle palstalle syystä..."

    • Moikka!

      Viestien muokkauksessa on omat plussat ja miinukset. Tuo sama toive on tullut ilmi myös uudistuksen yhteydessä käyttäjiltämme.

      Myös toi poiston syy on noussut suurena tarpeena esiin. Kuka viestin on poistanut, luotsi vai moderaattori sekä miksi viesti on poistettu.

      Käyttäjillä on usein käsitys, että jos palstalla on luotsi, niin luotsi poistaa kaikki viestit. Moderaattorien poistoista syytetään siis luotsia. Ei hyvä.

      Samoin poiston syy tulisi näkyä keskustelijoille, mutta toteutus on vielä mietinnässä. Kuten tiedätte, aina ei yksiselitteistä syytä viestin poistolle ole.

      Terkuin,
      S24 Ylläpito /Sara

    • Ei kai oikeasti.. Osa ehkä joo voi ansaita tiedon siitä miksi heidän viesti poistettiin tai siirrettiin pois mutta tuo nyt saattaa sitten lisätä vakihäiriköiden menoa ja säätämistä kun saa jatkuvasti olla selittämässä miksi miksi miksi..
      Toki sekin vielä tos et kai vain rekisteröityneille tämä ominaisuus ettei jokaiselle vieraalla olevalle nimimerkille tarvitse alkaa syytä väkertämään.

      Kyllä plussat ja miinukset löytyvät, mutta edelleen pääpointtina on se et kun muokkaa niin ei tarvitse välttis koko viestiä mennä poistamaan.

      Tää asia nyt on vähä niin ja näin jos ei muokkausta ole viesti menee roskakoriin tai siirtyy muualle. En minä näitä jaksaisi olla selittämässä käyttäjälle..

    • Eikö tuo syyn selitys voisi olla vapaehtoinen että vain jos me haluamme selventää että miksi asia ei käy?
      Rasittavaahan se olisi jokaisesta ruveta omat selvitykset tekemään.

    • Tämä liittyy siis uuteen Suomi24:ään. Vanhalla pohjalla tuo aiheuttaisikin kohtuuttomasti lisätyötä sekä luotseille, että ylläpidolle. Tähän tarvitaan automaatiota ja näitä tullaan vielä paljon miettimään.

      Sara

    • Heip!

      Muokkaamisessa voi tosin olla ongelmana esimerkiksi tekijänoikeuskysymykset, kirjoittajan viestin suoran muokkaamisen ei tulisi olla mahdollista. Sensurointi tulisi toteuttaa niin, että voisi pelkästään piilottaa osia tekstistä.

      Muokkaamisesta tulisi muutenkin jäädä selkeä jälki, kuten muistakin luotsien toimenpiteistä, ihan vaan siksi että se rapa roiskuisi vain ylläpidolle.

      Tietenkin ensisijaisesti toivoisin käyttäjien ymmärtävän vähän käytöstapojen päälle ja lakkaavan nuo nimittelyt ja parjaamiset, mitä tällä sivustolla tykätään harrastaa.

      Terveisin,

      Martta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      171
      8897
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      136
      3283
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      0
      2240
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      170
      2212
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      101
      1856
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      174
      1786
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1667
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1341
    9. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      114
      1047
    10. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      11
      1013
    Aihe