Viestien muokkaaminen olisi kätevä lisäosa palstoille..
Joensuu palstallakin kirjoitellaan eräästä lähiöstä niin nimiähän siellä useasti mainitaan tai lempinimiä.. Olisi mukava jos saisi muokattua viestiä niin että sukunimen saisi pois viestistä..
Lehdessähän on ollut juttua nyt että Joensuussa liikkuu lapsien seurailija ja tästä oli myös juttua tullut palstalle ja aloitus viestissä kysyttiin että kuka sattuisi tietämään nimeä tälle herralle..
Jouduin poistamaan viestin kokonaan vaikka se olisi ollut mukevempi editoida viimenen lause pois.
Joten onko mahdollinen?
Viestien muokkaaminen
6
191
Vastaukset
Samanlainen ajatus kävi myös poistettavien/siirrettävien viestien osalta...
Pelkkä anonyymi poisto ei tunnu oikein ajavan asiaa, mutta esim...
"Viesti poistettu perättömän väitteen johdosta" tai "Viesti siirretty toiselle palstalle syystä..."Moikka!
Viestien muokkauksessa on omat plussat ja miinukset. Tuo sama toive on tullut ilmi myös uudistuksen yhteydessä käyttäjiltämme.
Myös toi poiston syy on noussut suurena tarpeena esiin. Kuka viestin on poistanut, luotsi vai moderaattori sekä miksi viesti on poistettu.
Käyttäjillä on usein käsitys, että jos palstalla on luotsi, niin luotsi poistaa kaikki viestit. Moderaattorien poistoista syytetään siis luotsia. Ei hyvä.
Samoin poiston syy tulisi näkyä keskustelijoille, mutta toteutus on vielä mietinnässä. Kuten tiedätte, aina ei yksiselitteistä syytä viestin poistolle ole.
Terkuin,
S24 Ylläpito /SaraEi kai oikeasti.. Osa ehkä joo voi ansaita tiedon siitä miksi heidän viesti poistettiin tai siirrettiin pois mutta tuo nyt saattaa sitten lisätä vakihäiriköiden menoa ja säätämistä kun saa jatkuvasti olla selittämässä miksi miksi miksi..
Toki sekin vielä tos et kai vain rekisteröityneille tämä ominaisuus ettei jokaiselle vieraalla olevalle nimimerkille tarvitse alkaa syytä väkertämään.
Kyllä plussat ja miinukset löytyvät, mutta edelleen pääpointtina on se et kun muokkaa niin ei tarvitse välttis koko viestiä mennä poistamaan.
Tää asia nyt on vähä niin ja näin jos ei muokkausta ole viesti menee roskakoriin tai siirtyy muualle. En minä näitä jaksaisi olla selittämässä käyttäjälle..Eikö tuo syyn selitys voisi olla vapaehtoinen että vain jos me haluamme selventää että miksi asia ei käy?
Rasittavaahan se olisi jokaisesta ruveta omat selvitykset tekemään.Tämä liittyy siis uuteen Suomi24:ään. Vanhalla pohjalla tuo aiheuttaisikin kohtuuttomasti lisätyötä sekä luotseille, että ylläpidolle. Tähän tarvitaan automaatiota ja näitä tullaan vielä paljon miettimään.
SaraHeip!
Muokkaamisessa voi tosin olla ongelmana esimerkiksi tekijänoikeuskysymykset, kirjoittajan viestin suoran muokkaamisen ei tulisi olla mahdollista. Sensurointi tulisi toteuttaa niin, että voisi pelkästään piilottaa osia tekstistä.
Muokkaamisesta tulisi muutenkin jäädä selkeä jälki, kuten muistakin luotsien toimenpiteistä, ihan vaan siksi että se rapa roiskuisi vain ylläpidolle.
Tietenkin ensisijaisesti toivoisin käyttäjien ymmärtävän vähän käytöstapojen päälle ja lakkaavan nuo nimittelyt ja parjaamiset, mitä tällä sivustolla tykätään harrastaa.
Terveisin,
Martta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1307749Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206612Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv205701Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115697Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835350Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190