Moi kaikkI!
Sellaista kyselisin, että sattuisiko joku Viita-Akatemiaan aikaisemmin hakennut osata sanoa milloin haun tulokset suunnilleen tulevat. Deadline oli eilen, joten ei varmaan kauhean monta viikkoa eteenpäin tarvitse odottaa? Itse haen ensimmäistä kertaa, joten sisäänpääsymahdollisuudet lienevät aika pienet, mutta kiinnostaa silti millon suunnilleen tulokset tulevat. Ja kai tähän samaan syssyyn voisi kysyä, sattuuko täällä olemaan muita, jotka hakevat nyt ensimmäistä tai vaikka X:ttä kertaa Viita-Akatemiaan?
Kiitos jo etukäteen!
Sellaista kyselisin, että sattuisiko joku Viita-Akatemiaan aikaisemmin hakennut osata sanoa milloin haun tulokset suunnilleen tulevat. Deadline oli eilen, joten ei varmaan kauhean monta viikkoa eteenpäin tarvitse odottaa? Itse haen ensimmäistä kertaa, joten sisäänpääsymahdollisuudet lienevät aika pienet, mutta kiinnostaa silti millon suunnilleen tulokset tulevat. Ja kai tähän samaan syssyyn voisi kysyä, sattuuko täällä olemaan muita, jotka hakevat nyt ensimmäistä tai vaikka X:ttä kertaa Viita-Akatemiaan?
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Paljonko on pyrkijöitä, moniko pääsee sisälle koulutukseen?
Sivuilla lukee, että sisään otetaan maksimissaan 15 ihmistä. Hakijamääristä ei taida olla minkäännäköistä julkista tilastoa. Joskus törmäsin vuoden 2010 keskusteluun, jossa sanottiin, että hakijoita on "suhteellisen paljon", mutta tuo numerohan on tosiaan varsin suhteellinen... Olisi kieltämättä kiinnostava tietää kuinka paljon hakijoita tuonne on vuosittain.
Mun mielestä hakijoiden määrä ei ole kiinnostava, vaan hakijoiden kirjoitusnäytteiden laatu.
Itsekin olen lähipäivinä pohtinut, koska akatemiaan päässeille ilmoitetaan tästä. Minua on kehuttu lahjakkaaksi ja koulussa saan kirjoitelmista lähes poikkeuksetta 10- tai 10. Lisäksi olen menestynyt kirjoituskilpailussa 7. luokalla. Ystäväni ovat sanoneet, että pääsisin Viita -akatemiaan varmasti. Mutta onko sinne ikärajaa? Ilmoituksessa ei moisesta ainakaan mainittu, mutta kismittäisi jäädä ulkopuolelle sen takia.Tietäisikö joku tästä?
Ei ole ikärajaa ei. Tosin en usko, että peruskoulun kirjoitusmenestyksellä oikeastaan on mitään väliä. Varmaan aika paljon painaa juuri se pikkuproosan pätkä mikä sinne piti lähettää.
Toivon, että joku ilmoittaa kunhan saa kirjekuoren kotiinsa! Käsitykseni mukaan kaikki saavat kirjeen jossa lukee sisäänpäässeiden nimet, pääsivät he itse sisään tai eivät.
Hei!
Jos syntymävuotesi on nimimerkissäsi esiintyvä 98, suosittelen Viita-Akatemian Sanataidekoulun kolmosryhmää (vanhimmat, sinun ikäisesi). Nuorille suunnattu osa Viita-Akatemiaa, ja Vilja-Tuulia Huotarinen on todella hyvä opettaja. Pääsee hyvin perehtymään kirjoittamiseen koulumaailman luovaa kirjoittamista syvemmälle. Viita-Akatemian Kolmivuotinen kirjoittajakoulutus voisi olla ajankohtainen sen jälkeen.
Yleensä hakijoita on noin sata, 15 hyväksytään kyytiin. Mitään ikärajoja ei todellakaan ole. Onnea matkaan! Koulutus on todella hyvä,
ketkä kaikki kirjailijat ovat valmistuneet tästä
Viita akatemiasta ?
misä se sellanen akatemia oikein on,
ja luinkohan yks päivä hesarista, että alkavat kouluttaa
taideproosakirjailijoita
täällä Helsingissä,
tai siis draamapuolella jotka opiskelevat niin ovat sitten sitä,
niinkö ?
Valaiskaa nyt ajoissa, että tietävät kakarat hakeutua oikeisiin opinahjoihin !
joo
huomasin että tuolla
luutii
on inahdettu myös tästä taidekirjoittamisesta,
mutta tiedättekö vielä
lisää ?
Onko sinne yläikärajaa?
Tässä on julkaisseita: http://www.viitapiiri.net/yhdistyksemme/julkaisseet/
kiitos tiedoista
ja tietohan lisää tuskaa,
en taida olla lukenut kenenkään näiden kirjoja,
huoh !
Onhan nuo kaikki tuttuja kirjailijoita. Mielenkiintoinen lista. Inpiroinee hakemiseen.
Missä lienevät letterit? :o akatemian pitäisi alkaa 21.9...
??? :(
Opiston nettisivujen mukaan ykkosvuoden viita-akatemialaisten ensimmäinen tapaaminen pitäisi todellakin olla 21.9.... Aika viime tipassa laittavat siis kirjeensä mitä ilmeisemmin. (Itse kun olen kans lukemani perusteella ymmärtänyt, että kirjeet lähetettäisiin jokaiselle pyrkijälle.)
Tulokset tulivat allekirjoittaneelle ainakin tänään postissa. Ja pääsin sisään!
VIITA-AKATEMIAN KOLMIVUOTISEN KIRJOITTAJAKOULUN UUDET OPISKELIJAT ON VALITTU
Tänä vuonna valituiksi tulivat:
Juho Hakkarainen, Jenni Joensuu, Esa Juntunen, Saana Kalliokoski, Kristiina Kuula, Siiri Kärkkäinen, Mikko Nenonen, Saara Nurminen, Seppo Pölkki, Sanna-Kaisa Salonen, Soili Sarelli, Gisela Schulz-Ala-Tala, Tommi Silvennoinen, Kirsi Sjöblom ja Noora Tyrmi. Lisäksi valittiin kaksi hakijaa varasijoille: Lotta Naakka ja Eeva-Kaisa Vento.
Kaikille hakeneille on lähetetty tieto valinnasta myös postitse.
Onnea teille, jotka pääsitte sisään! :)