Tonavan mutka

Mutkitellen

Nettiä selattuani aloin kiinnostua Tonavan mutkasta. Kuinka sinne pääsee Budapestistä? Mitä kaupunkia suosittelevat Unkaria paremmin tuntevat. Tarkoitus olisi tehdä päivän reissu sinne.

13

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä lähtisin Váciin - se ei ole niin turistia täynnä kohde - mutta junamatkana 30 minuuttia. Junan lähtö on Nyugati rautatieasema (M3 Nyugati metro, ja suurkaarikadultakin löytyy) Ihana vanha kaupunki, barokkikeskusta täynnä kirkkoja.
      Klassillinen Tonavan mutka on Szentendre-Visegrád-Esztergom reitti. (Turistibussilla on yksinkertaista) Jalan olisi haasteellista Visegrádin pilvilinnaan mennä ylös... Esztergomiin on huonot yhteydet sekä junalla (kaukana on keskustasta juna-asema) että linja-autolla. Autolla kyllä olisi helppoa - omatoimimatkanakin. Budapestista Szentendre onnistuu helposti HÉV junalla Battyhányi tériltä (M2 -kin siellä) HUOM jos on voimassa oleva kaupunkikortti, muista ostaa siihen lisalippu Szentendreen, se on jo Budapestin rajan yli ;-)

      • Laituri

        Tuo Vac kuulostaa reissulta sen lyhyen matkan vuoksi. Jos menee junalla tuonne Vasiin, niin kuinka kaukana asema on kaupungin nähtävyyksistä? Ja mitä nähtävyyksiä opasmonica suosittelee yhden päivän reissulla? Ja kiitos kivasta a asiallisesta vastauksesta.


      • vácin asemasta
        Laituri kirjoitti:

        Tuo Vac kuulostaa reissulta sen lyhyen matkan vuoksi. Jos menee junalla tuonne Vasiin, niin kuinka kaukana asema on kaupungin nähtävyyksistä? Ja mitä nähtävyyksiä opasmonica suosittelee yhden päivän reissulla? Ja kiitos kivasta a asiallisesta vastauksesta.

        Vácin asema on aivan keskellä kaupunkia. Jos kävelet sieltä mihin tahansa suuntaan kilometrin verran olet jo kaupungin ulkoreunalla. Nähtävyydet ovat niin lähellä että päivän aikana ne ehtii katsoa vaikka moneen kertaan.


    • Vácin rautatieasemalta päärakennuksesta suoraan noin kilometria ja olet barokkikeskustassa ja Tonavan rannalla myös. Siis suoraan :-) eteenpäin.

      • Mutkitellem

        Sinne mennään. Kiitos Opasmonica.


    • 16+6

      Mä arvoin viime kesänä Vacin ja Esztergomini välillä. Me päädyttiin jälkimmäiseen. Eniten vaakakupissa painoi se että me haluttiin mennä mahdollisimman pitkälle jokilaivalla ja nauttia siitä matkasta sekä maisemista (jotka paranee mitä kauemmas Budapestistä mennään).

      Meidän suunnitelmiin ei kuulunut käydä Sturovossa Slovakian puolella, mutta kun me nähtiin Maria Valeria -silta niin se oli pakko ylittää ja käydä pyörähtämässä Sturovossa. Jokilaivan laituri on ihan sillan kupeessa.

      Esztergomin basilika oli myönteinen yllätys. Netistä luetun perusteella mulla oli jokseenkin laimea käsitys siitä. Jotekin vaan tullut luettua juu, on siellä krypta, näköalatasanne ja jonkilainen aarrekammiokin, blää blää blää. Ehkä tuon laimean ennakkokäsityksen takia basilika nousi mun listoilla yhdeksi kivoimmista paikoista missä olen käynyt ja muistot siitä on todella hyvät. Aarrekammio ei vastannut ollenkaan mun mielikuvaa siitä. Mun ajatuksissa oli tyyliin emaliset kipot ja pari pronssipatsasta. Vähänkö olin väärässä :D

      Jokatapauksessa valitsipa sitten minkä tahansa paikan Tonavan mutkasta niin tuskin kovin pieleen menee valintansa kanssa. Vacissa olisi ollut muumiot, mutta pitäähän sitä jättää jotain seuraavaankin kertaan ;)

      http://www.atlasobscura.com/places/mummies-v-c-hungary

      • 16+6

        Se jäi sanomatta että me tultiin bussilla takaisin Budapestiin.


      • Mutkitellem
        16+6 kirjoitti:

        Se jäi sanomatta että me tultiin bussilla takaisin Budapestiin.

        Teittekö reissun yhden päivän aikana vai yövyittekö jossain?


      • 16+6

    • HiddenBudapest

      Jos päädytte Váciin, älkää missatko aidosta suklaasta tehtyä kuumaa suklaata...Choco Cafe Váci Csokizó, Március 15. tér 20 (pitää mennä sisään sellaiseen mahdollisesti suljetun näköiseen rakennukseen, kahvilan sisäänkäynti löytyy sieltä). Kokeilin itse hunaja-kanelisuklaata, aivan taivaallista. Jo pelkästään sen takia kannattaa mennä Váciin ;-)

      • Syömään kanssa

        Oliko hyviä ruokapaikkoja ? Tuliko syötyä monta kertaa ko. matkallasi?


      • Joo Váci Csokizó on paras valinta - ja Tonavan rannalla (mista lossikin löytyy) on ravintola : Halászkert étterem


      • Itälänso
        opasmonika kirjoitti:

        Joo Váci Csokizó on paras valinta - ja Tonavan rannalla (mista lossikin löytyy) on ravintola : Halászkert étterem

        Onnistuuko päivän reissuna Vaciin meno Tonavan länsipuolta ja paluu itäpuolta tai päinvastoin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      3042
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      71
      2911
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1842
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1762
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      27
      1671
    6. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1667
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1630
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1317
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1293
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1289
    Aihe