eurytmia

jyfjjfehkecyg

mitä eurytmia on? miten eurytmia tossut liittyy eurytmiaan?

14

750

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaus sinulle

      vuonna 1913 Norjassa R. Steiner piti luennon aiheesta "Selvänäköisyyden saavuttaminen". Siinä hän kertoi, että "On olemassa eräs tietty taiteen laji, jota harjoittamalla saavutetaan selvänäköisyyden kyky. Kutsumme tätä taiteen lajia eurytmiaksi.

      Eurytmia on siis Rudolf Steinerin lanseeraama liikehteminen, jonka tarkoituksena on johdattaa ihminen seitsemän vuoden harjoittelun jälkeen selvänäköisyyden kykyyn (nähdä henget ja henkimaailmat, nähdä Akasha-kronikat menneine ja tulevine tapahtumineen ja yksityiskohtineen jne).
      Eurytmiassa ihminen steinerilaisten mukaan kommunikoi kosmoksen voimien kanssa. Puhuvat myös näkyvästä puheesta - äänteet ilmaistaan liikkeenä.
      Eurytmia on tapetilla tälläkin palstalla siksi, että se on virallisena keskeisenä oppiaineena steinerkouluissa.

    • Maanläheisempää
    • Taudit pois
    • eurytmix
      • eurytmia-tossut

        mitä nuo eurytmia tossut on?


      • Käytännössä näin
        eurytmia-tossut kirjoitti:

        mitä nuo eurytmia tossut on?

        Ne jalassa hypitään ympäri huonetta henkiä palvoen ja selvännäköisyyttä odotellen.


      • kokemusta1
        Käytännössä näin kirjoitti:

        Ne jalassa hypitään ympäri huonetta henkiä palvoen ja selvännäköisyyttä odotellen.

        ei nyt ihan...


      • Eurytmia luokissa on yleensä liukas parketti lattia ja tossut auttavat pysymään pystyssä liikkeiden tehdessä äkki käännöksiä ja silmukoita


    • vanhaoppilasopettaja

      Eurytmia tossut ja puvut eivät ole jtn tarpeellisia....
      Mutta kai ne jtn kuuluu siihen

    • Halla-ahon_äänestäjä

      EURYTMIA ON HUMPUUKIKASVATUS-STEINERILAISUUDEN LIIKUNTAA, monet 1800-luvun saksalaiset humpuukifilosofit Steiner, Marx, Freud, Hahnemann (homeapaattihömppä) tuijottivat "liikkeeseen" mekanistisessa maailmankuvassaan

      Alla oleva tekstini Hesariin 29.4. sivuaa steinerilaisuushömppää

      Terve Hesari, luin roskiksesta löytämääni lehteä 13.4. - en tilaa. Siinä on sivulla B13 Pertti Ylermi Kreivi Lindgrenin kuolinkertomus ja nimittelette häntä törkeästi 1950-luvun huijariksi ("toimittaja" Petri Immonen) vaikka Lindgren on todella luova, mitä se sitten tarkoittaakin.

      Edellisellä sivulla B12 samalla aukeamalla on hymistelevä kirjoitus ("toimittaja" Veli-Pekka Leppänen) 70-vuotiaasta Kari Uusikylästä, joka on muka luovuuden tutkimuksen professori, mutta ette kutsu häntä huijariksi.

      Luovuutta ei tietenkään heikostimääriteltynä voi tutkia eikä se ole mikään yliopistoaine vaan tekijänsä päässä olevaa politikointia. Myöskään yliopistosta työpaikan saanut tavis ei ole mikään tutkija, vaikka itse itseäänkin sellaiseksi kutsuu. Missä on Uusikylän vertaisarvioidut julkaisut kansainvälisissä lehdissä?

      Uusikylä on enemmänkin opetusälykkyyden vastainen marxilais-leniniläis-tasapäistäjä-tyyppinen steinerhömppää suosiva, jonka nälvintäkohteina on Nokian lisäksi matemaattisluonnontieteellisesti älykkäät kuten Päivölä-opistolaiset, jossa matematiikkalinjalla yhdistyvät työharjoittelu Nokian tutkimuskeskuksessa sekä lukio-opinnot Valkeakosken lukiossa, laajat matematiikan opinnot, runsaasti tietotekniikkaa, fysiikkaa ja kemiaa sekä mahdollisuus yliopistokurssien suorittamiseen jo koulussa http://www.paivola.fi/

      Keskustan Mikael Pentikäisen potkujen jälkeen nälvintänne Perussuomea kohtaan on laskenut noin 50 prosenttia ja nyt poliittinen menetelmänne on vaikeneminen ja harhaanjohto Perussuomalaisten asioissa.

    • steinerswägä

      Eyrytmia tossut estävät teitä tietämättömiä vittu kaatumasta niskoillenne eikä vittu mitään muuta kun Steinerin ala-asteen olen jo käynyt ja kunnioitan kouluani missä käyn enkä haukkuu muita kouluja vaikka en niiden opetuksista pidäkkää.

    • oujeee

      Minäkin haluaisin tietää mitä ne tossut on. Ihan siis asiallisesti...

    • Espoonsteinerkoulu

      No ne tossut vaan estää sen että ei liukastu. Ite oon ollu steinerkoulussa. Kakkoselle niitä käytettiin ja sit ei enää tarttenu.

    • Kdkfkdkd

      Ehjdndkdndndnfnfnfnfnfnfbbfbgngnfngngnngnggnngnfnfnfnfnfnfnfnfnnfnfnfnfbfnfngnngbgnfnfndmdmdmzmdmdndnffngnngbgnggkggnkgkgkggkgkgkkgjgjgkgkgkhkhkkgkgkgkkgjgkkgkgkgkgkkgkgkgkjkgjgkgkgkgkgjgjgkgjjgjgkgjgjfkgkgkfkkgjgkgkgjgkgkgjgkgkgjgkgjhjkkgkgjgjfjgjgjggjgjfjgjgjgjgj

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5480
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1472
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      951
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      822
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      809
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe