Raamattu elämän ohjekirjana?

Raamattua kutsutaan toisinaan elämän ohjekirjaksi. Ajatellaampa että Jumala on luonut ihmisen ja tuntee mm. psyykkeemme läpikotaisin ja osaa ylivertaisen psykologian tajun kaikkivoipana.

Kun ajattelemme että raamatun idea olisi toimia ihmisille Jumalan tahdon ilmaisijana ja erinomaisena neuvonantajana ihmisen elämää varten niin hämmästys on suuri kun alkaa selailla raamattua. Nimittäin olettaisi että se keskittyy antamaan neuvoja mahdollisimman monipuolisesti erilaisiin ihmisiä kohtaaviin tilanteisiin.

Erilaiset raamatun ajan tapahtumien kertomukset raamatussa olettaisi olevan toisarvoisia ja ensiarvoisina olettaisi olevan ajasta riippumattomat neuvot eri tilanteisiin elämässä. Mielellään nämä neuvot olisi ilmaistu selkeässä muodossa ilman tarpeettomia kielikuvia väärinymmärtämisen vähentämiseksi.

Jos esimerkiksi ajatellaan kuika tärkeä asia on lapsien kasvattaminen mahdollisimman viisaalla tavalla, niin olettaisi että raamattu antaisi kymmenien sivujen arvosta erilaisia ajasta riippumattomia viisaita psykologisia kasvatusmenetelmiä, sikäli jos ylitsepursuavan viisas Jumala on raamatun meille elämän ohjekirjaksi antanut ja pitää kasvatusta tärkeämpänä kuin tarinoita leirinuotioilta.

Menemmepä sitten terveuskeskukseen, kelaan, tai lähes mihin tahansa virastoon, on niissä hyllyt notkollaan erilaisia informatiivisia oppaita eri asioille. Ne ovat ihmisen kirjoittamia ja mahdollisimman ymmärrettävällä tavalla kaikille suunnattuja. Myös kasvatuksesta on pilvin pimein paksuja kirjoja saatavilla.

Raamatussa olettaisi samaan tapaan olevan erittäin paljon neuvoja ja ohjeita eri tilanteisiin. Montako ohjetta raamattu antaa esimerkiksi kiusatuille? Entä montako lääketieteellistä hoitokeinoa raamattu antaa? Olettaisi antavan enemmän kuin lääkärikirja koska kaikkiviisas Jumala olisi kuitenkin raamatun kirjoittaja. Montako neuvoa raamattu antaa vastasyntyneitten hoitoon ja äitiyteen tai isyyteen?

Raamatussa on hyvin vähän neuvoja eri elämäntilanteisiin että sitä voisi katsoa elämän ohjekirjana ja hämmästyttävän paljon meille tarpeetonta tekstiä.

Mitä muut ovat mieltä?

5

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Faith*

      Olet tainnut selata Raamattua jostain Mooseksen kirjojen paikkeilta. ;)

      Seuraavat Raamatun kirjat sisältävät runsaasti elämänohjeita:
      Evankeliumeissa Jeesuksen puheet
      Psalmit
      Sananlaskut
      Viisauden kirja (Vanhan testamentin apokryfikirjoissa)
      Sirakin kirja (Vanhan testamenti apokryfikirjoissa)

      Muultakin Raamatusta löytyy elämänohjeita, mutta ne saattavat olla esim. kertomusten muodossa. Parantamisessa tärkeimpiä kohtia ovat Uuden testamentin parantamiskertomukset. Ja huom.: kyse on parantamisesta, ei hoitamisesta.

      Jos haluat aloittaa tosi terävistä elämänohjeista, suosittelen Sirakin kirjaa:
      http://evl.fi/EVLfi.nsf/0/3F0EC1528855EFC9C225730F001F2047/$file/sirakin_kirja.pdf

      Sirakin kirja on monin paikoin myös hauska. :)

    • siunaus ei mukana.

      Suomalaisurheilijat eivät osaa tehdä edes ristinmerkkiä,ei kyllä kulje urheilukaan.
      Selipaatit vaan pettävät.

      • ++00+-

        selibaatti ei ole terveellistä


    • Mirka ¿

      Raamattu saastuttaa aivot..

    • kirkko juonessa

      "Raamattu saastuttaa aivot."

      Ajan henki - aivoilla saastutetaan Raamattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      97
      1318
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      37
      1315
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1185
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      107
      1075
    5. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1002
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      986
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      14
      981
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      54
      966
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      169
      845
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      821
    Aihe