zonealarm apua?

ihanpihallaatksta

osaaks joku sanoa, ku asensin zonealarm palomuurin ja nyt se kokoajan kysyy multa et sallinko et joku taho lataa jotain, enmä koko aikaa jaksa olla painaa access or deny, ku ees tajuu mitkä pitää kieltää ja mitkä voi turvallisesti hyväksyä.

8

2129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mihin tarvitset tuota palomuuria? Windowsin oma on nimittäin täysin riittävä ja muista voi olla vain ongelmia.

      • Anonyymi

        " Mihin tarvitset tuota palomuuria? Windowsin oma on nimittäin täysin riittävä ja muista voi olla vain ongelmia."

        No no nyt on tietämystä mutta ei näköjään oikeeta todellista,on tainnut jäädä lukematta testit,ei kovin hyvin win omalla muurillaan pärjännyt.


    • Näin se on

      Sellaisia ne kolmannen osapuolen palomuurit joskus on. Alussa ne saattaa kysellä koko ajan mutta ajan myötä ne "oppii" kunhan laittaa ne muistamaan asetukset.

      Kuten jo mainittu, niin uudempien Windowsien oma palomuuri riittää vaikka se ei olekaan niin monipuolinen kuin monet muut.

      Muista kuitenkin, että suurin tietoturvariski on käyttäjä itse.

    • laiskuus = turmio

      "suurin tietoturvariski on käyttäjä itse"

      Varsinkin sellaiset, jotka vain klikkailevat ok ok ok kaikkeen, kun eivät viitsi perehtyä.

    • Ettäs kehtaanki

      Zone alarm kyssäri kans, eli miten sallin läppärin (wifi yhteys) olevan yhteydessä pöytäkoneeseen (piuhayhteys)?? läppäriltä kun tekee pingin pöytäkoneen iipeehen ni onnistuu mut kun tekee pöydästä läppäriin ni tulee ilmoitus et aikakatkaisu plaa plaa . . . jos en sammuta Zone alarmia
      eli noi on yhteydessä cisco 3825 laatikkoon :D

    • Poistamalla se. Sillä ei oikein tee mitään.

    • Haluan_niGnamen

      ZoneAlarm on hyvä jos tosiaan haluaa täysin controlliin verkon käytön. Itse en tietokoneista tai englannin kielestä ymmärtäny ja mietittiin aikanaan (vuos 2001, os: Win98SE ja MacAfee Zone Alarm) miksi nettiin ei pääse enää. kaikki näyttää vihreää mtu ei verkkoon pääsyä.

      ei edes internet explorerilla. tai sillä pääs jotenki kun kirjotti oman tietokoneen osoitepalkkiin osoitteen ja käynnisti IE-n sitä kautta..
      kävi ilmi että olin painanut "block" jossain kohtaa zone alarmin kyselyjä. koska kun poistu zonealarm, netti aukes taas normaalisti !

    • infoo888888888888

      Ei kannata mitään softa palomuuria asennella tietokoneisiin.

      OpnSense on hyvä palomuuri käyttis jonka voi asentaa mihin tahansa tietokoneeseen jossa on vähintään 2 ethernet porttia, osta jokin halpa kone ja verkkokortti ja siinä on palomuuri.

      Palomuurit eivät suojaa viruksilta tai oikeastaan miltään ilman konffaamista, se joko sallii tai estää verkkoliikenteen kaikista osoitteista tai tietyistä osoitteista, käyttäjän on määriteltävä itse mitä sallii ja minne / mistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3057
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      40
      2674
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1513
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      1009
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      913
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      829
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe