osaaks joku sanoa, ku asensin zonealarm palomuurin ja nyt se kokoajan kysyy multa et sallinko et joku taho lataa jotain, enmä koko aikaa jaksa olla painaa access or deny, ku ees tajuu mitkä pitää kieltää ja mitkä voi turvallisesti hyväksyä.
zonealarm apua?
8
2071
Vastaukset
Mihin tarvitset tuota palomuuria? Windowsin oma on nimittäin täysin riittävä ja muista voi olla vain ongelmia.
- Anonyymi
" Mihin tarvitset tuota palomuuria? Windowsin oma on nimittäin täysin riittävä ja muista voi olla vain ongelmia."
No no nyt on tietämystä mutta ei näköjään oikeeta todellista,on tainnut jäädä lukematta testit,ei kovin hyvin win omalla muurillaan pärjännyt.
- Näin se on
Sellaisia ne kolmannen osapuolen palomuurit joskus on. Alussa ne saattaa kysellä koko ajan mutta ajan myötä ne "oppii" kunhan laittaa ne muistamaan asetukset.
Kuten jo mainittu, niin uudempien Windowsien oma palomuuri riittää vaikka se ei olekaan niin monipuolinen kuin monet muut.
Muista kuitenkin, että suurin tietoturvariski on käyttäjä itse. - laiskuus = turmio
"suurin tietoturvariski on käyttäjä itse"
Varsinkin sellaiset, jotka vain klikkailevat ok ok ok kaikkeen, kun eivät viitsi perehtyä. - Ettäs kehtaanki
Zone alarm kyssäri kans, eli miten sallin läppärin (wifi yhteys) olevan yhteydessä pöytäkoneeseen (piuhayhteys)?? läppäriltä kun tekee pingin pöytäkoneen iipeehen ni onnistuu mut kun tekee pöydästä läppäriin ni tulee ilmoitus et aikakatkaisu plaa plaa . . . jos en sammuta Zone alarmia
eli noi on yhteydessä cisco 3825 laatikkoon :D Poistamalla se. Sillä ei oikein tee mitään.
- Haluan_niGnamen
ZoneAlarm on hyvä jos tosiaan haluaa täysin controlliin verkon käytön. Itse en tietokoneista tai englannin kielestä ymmärtäny ja mietittiin aikanaan (vuos 2001, os: Win98SE ja MacAfee Zone Alarm) miksi nettiin ei pääse enää. kaikki näyttää vihreää mtu ei verkkoon pääsyä.
ei edes internet explorerilla. tai sillä pääs jotenki kun kirjotti oman tietokoneen osoitepalkkiin osoitteen ja käynnisti IE-n sitä kautta..
kävi ilmi että olin painanut "block" jossain kohtaa zone alarmin kyselyjä. koska kun poistu zonealarm, netti aukes taas normaalisti ! - infoo888888888888
Ei kannata mitään softa palomuuria asennella tietokoneisiin.
OpnSense on hyvä palomuuri käyttis jonka voi asentaa mihin tahansa tietokoneeseen jossa on vähintään 2 ethernet porttia, osta jokin halpa kone ja verkkokortti ja siinä on palomuuri.
Palomuurit eivät suojaa viruksilta tai oikeastaan miltään ilman konffaamista, se joko sallii tai estää verkkoliikenteen kaikista osoitteista tai tietyistä osoitteista, käyttäjän on määriteltävä itse mitä sallii ja minne / mistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307