zonealarm apua?

ihanpihallaatksta

osaaks joku sanoa, ku asensin zonealarm palomuurin ja nyt se kokoajan kysyy multa et sallinko et joku taho lataa jotain, enmä koko aikaa jaksa olla painaa access or deny, ku ees tajuu mitkä pitää kieltää ja mitkä voi turvallisesti hyväksyä.

8

2179

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mihin tarvitset tuota palomuuria? Windowsin oma on nimittäin täysin riittävä ja muista voi olla vain ongelmia.

      • Anonyymi

        " Mihin tarvitset tuota palomuuria? Windowsin oma on nimittäin täysin riittävä ja muista voi olla vain ongelmia."

        No no nyt on tietämystä mutta ei näköjään oikeeta todellista,on tainnut jäädä lukematta testit,ei kovin hyvin win omalla muurillaan pärjännyt.


    • Näin se on

      Sellaisia ne kolmannen osapuolen palomuurit joskus on. Alussa ne saattaa kysellä koko ajan mutta ajan myötä ne "oppii" kunhan laittaa ne muistamaan asetukset.

      Kuten jo mainittu, niin uudempien Windowsien oma palomuuri riittää vaikka se ei olekaan niin monipuolinen kuin monet muut.

      Muista kuitenkin, että suurin tietoturvariski on käyttäjä itse.

    • laiskuus = turmio

      "suurin tietoturvariski on käyttäjä itse"

      Varsinkin sellaiset, jotka vain klikkailevat ok ok ok kaikkeen, kun eivät viitsi perehtyä.

    • Ettäs kehtaanki

      Zone alarm kyssäri kans, eli miten sallin läppärin (wifi yhteys) olevan yhteydessä pöytäkoneeseen (piuhayhteys)?? läppäriltä kun tekee pingin pöytäkoneen iipeehen ni onnistuu mut kun tekee pöydästä läppäriin ni tulee ilmoitus et aikakatkaisu plaa plaa . . . jos en sammuta Zone alarmia
      eli noi on yhteydessä cisco 3825 laatikkoon :D

    • Poistamalla se. Sillä ei oikein tee mitään.

    • Haluan_niGnamen

      ZoneAlarm on hyvä jos tosiaan haluaa täysin controlliin verkon käytön. Itse en tietokoneista tai englannin kielestä ymmärtäny ja mietittiin aikanaan (vuos 2001, os: Win98SE ja MacAfee Zone Alarm) miksi nettiin ei pääse enää. kaikki näyttää vihreää mtu ei verkkoon pääsyä.

      ei edes internet explorerilla. tai sillä pääs jotenki kun kirjotti oman tietokoneen osoitepalkkiin osoitteen ja käynnisti IE-n sitä kautta..
      kävi ilmi että olin painanut "block" jossain kohtaa zone alarmin kyselyjä. koska kun poistu zonealarm, netti aukes taas normaalisti !

    • infoo888888888888

      Ei kannata mitään softa palomuuria asennella tietokoneisiin.

      OpnSense on hyvä palomuuri käyttis jonka voi asentaa mihin tahansa tietokoneeseen jossa on vähintään 2 ethernet porttia, osta jokin halpa kone ja verkkokortti ja siinä on palomuuri.

      Palomuurit eivät suojaa viruksilta tai oikeastaan miltään ilman konffaamista, se joko sallii tai estää verkkoliikenteen kaikista osoitteista tai tietyistä osoitteista, käyttäjän on määriteltävä itse mitä sallii ja minne / mistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      755
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      632
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      500
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      458
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      92
      424
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      85
      381
    16. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    17. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      375
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. 20
      367
    20. Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa

      Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h
      Lapua
      49
      365
    Aihe