Tuulensuojalevy alapohjassa?

kahet

Mikä on paras levy ns.tuulettuvan alapohjan tuulensuojalevynä?
Ilmeisesti taitaa olla jopa eri talovalmistajilla erilaisia levyjä?..
Onko niillä haettu mikä olisi sopivin....

Kaupassa katselin tänään tuollaista huokoistalevyä, missä oli toisella puolella vihreää,onkohan tämä tarkoitettu ulkopuolelle....

Vaikuttaakohan tuulensuojanlevyn materiaali kosteus/home kestävyyteen?

14

13778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä siitä tulee

      Huokoinen tuulensuojalevy käy hyvin. Riittävän pohjalaudoitus ette levyt ala roikkumaan.
      Jos on riittävä tuuletus,( ja sen on oltava) kosteutta/hometta ei tietenkään muodostu.
      Asennusohjeita löytyy valmistajan sivuilta.

      • minmin..

        Eikös jossain ole käytetty kovalevyä? Ja joissain jotain vaneria?..
        ja vanhassa talossa olen nähnyt umpilautaa..


    • Muovia

      Laita mitä levyä tahansa mutta levitä siihen maanpintaan muovi niin ei tarvitse koko maapalloa yrittää tuulettaa. Tämä jostan syystä ei kuulu rossipohjan ohjeisiin.

      • Tekijämiäs

        Ja muovi pitää muistaa rei-ittää ettei lammikoidu vesi muovin pintaan...paras poistaa humuskerros, asentaa suodatin kangas ja pesty kevytsora150-200mm. Toimii parhaiten ympäri vuoden. Kesällä ryömintä lämpiää nopeammin ja suhteellinen kosteus pienenee...talvella toisinpäin..


    • raksarepaa

      Eikös samalla tavalla tässäkin pidä kuin seinässä, eli huokenee ulkoon päin mennessä?

    • riittävärako

      Noh näinhän se menee eli ulospäin mennessä rakenteet ovat huokoisempia. Toki täytyy myös huolehtia riittävästä tuuletuksesta, että kosteus todellakin poistuu eikä vain tiivisty rakenteisiin.

      Muovia nimimerkin maasta nousevan kosteuden estämiseksi tarkoitettu muovikalvo kuullostaa järkevältä lisältä varsinkin pilari- ja ruuviperusteisten rakennusten alla. Tosin pilariperustuksiin kuuluu jo routaeristeet, jotka nekin estävät kosteuden nousun tuuletettavaan tilaan.

      On myös käytetty, varsinkin mökkien pohjaratkaisuissa, 5 sentin paksuista ns. kovavillaa, joka korvaa varsinaiset tuulensuojat - toki laudoituksen tulee olla riittävän tiheä (kk400) tai nekin alkavat taipua luokille.

      • Ro Ro

        Tuulensuojalevy siellä kaiketi yleisnormin mukaan pitäisi olla. Tuulensuojalevy ei kuitenkaan ole mitenkään homesuojattu. Kosteana se paisuu ja taipuu, eikä palaudu suoraksi vaikka pääsee välillä kuivumaan. Siksi se vaatii alleen tukilaudoituksen. Talvisaikaan sen läpi pääsevät hiiret, esim. ruskea peltohiiri joka etsii suojaa kylmältä. Lattiarakenteessa villojen seassa sillä on mukava paikka pesiä. Ongelmana lähinnä se että koloista tulee kylmänsiltoja. Huomaat pesinnän jäljet ulosteista. Hyönteisiä ja hiiriä ajatellen kannattaa harkita suojata tuulensuojalevy alapuolelta teräsverkolla.

        Lasista valmistettu kovavilla on lahoamaton ja siksi parempi kuin puukuituinen tuulensuojalevy. Pelkkä kovavillalevy ei sinänsä toimi vielä tuulensuojana, vaan on hankittava erikseen sellainen kovavillalevy, missä on myös tuulensuojakangas mukana. Sellainen on Suomessa aika harvoin käytetty materjaali koska se on kallis. Halvempi ratkaisu olisi tavallinen kovavilla ja tuulensuojakangas - joka on Ruotsissa paljon käytössä. Senkin alla laittaisin tukilaudoituksen.


    • muovit pannaan

      "" Muovia nimimerkin maasta nousevan kosteuden estämiseksi tarkoitettu muovikalvo kuullostaa järkevältä lisältä varsinkin pilari- ja ruuviperusteisten rakennusten alla. Tosin pilariperustuksiin kuuluu jo routaeristeet, jotka nekin estävät kosteuden nousun tuuletettavaan tilaan. ""
      Luin sen Panun kirjasta, että erään puukirkon alle levitettiin muovikelmu, ettei vaan kosteus nousisi rakenteisiin.
      No hupsista, kaikkien pilareiden ym. reunoilta homekasvusto kiipesi lattiaan saakka. Tottahan siellä muovin alla home jyllää, Kun sen alapuolta EI OLE TUULETETTU.

      • raksarepaa

        Niin pitäiskö sen altakin putkittaa/tuulettaa siis muovin?


      • Oliko kenties puupilarit? Vai terästä/betoniako pitkin se homekasvusto kiipeili?

        Kaila on eräänlainen uskovainen. Perustelutkin ovat suoraan Raamatusta: jos pistät muovia, joudut helvettiin.


      • raksarepaa
        The_Rat kirjoitti:

        Oliko kenties puupilarit? Vai terästä/betoniako pitkin se homekasvusto kiipeili?

        Kaila on eräänlainen uskovainen. Perustelutkin ovat suoraan Raamatusta: jos pistät muovia, joudut helvettiin.

        Niin olikos vanhoissa taloissa alapohjanlaudoitus myös jäykisteenä?


      • Hohhoijaa..
        The_Rat kirjoitti:

        Oliko kenties puupilarit? Vai terästä/betoniako pitkin se homekasvusto kiipeili?

        Kaila on eräänlainen uskovainen. Perustelutkin ovat suoraan Raamatusta: jos pistät muovia, joudut helvettiin.

        "betoniako pitkin se homekasvusto kiipeili?"
        Ai et tiedä, että kosteus (ja vaikkapa sädesieni) kiipee betonia pitkin.
        Ja tuosta jutustasi päätellen et tiedä paljon muutakaan.
        No ensiksi vaikka, osoitapa yksikin kohta, jossa Kaila on väärässä.


      • raksaaja-sh

        Siis kosteus nousi kantavia rakenteita myöden ja/tai alapohjan kuivatus oli puutteellista.

        Muovikelmu on huono ratkaisu alapohjassa maan pinnalla. Se luultavasti ainakin voimistaa homeen kasvua kalvon alapuolella. Kuivilla pinnoilla homekasvustot ei kiipeile.

        Rossipohja sinänsä on riskirakenne jo itsessään, itse suosisin huolellista EPS levytystä jonka päällä vielä lecasorakerros.


    • Anonyymi

      mites kun vanha mökin lattia menee sisältäpäin näin lattiapontti sitten villa 2x4 välissä ja sen alla on laudanpätkät 60cm jonka päällä siis tuo villa lepää ja noiden lautojen alla on ulkopuolelle lyöty fiinfoam 25mm ettei tule lattia kylmäksi, onko niin että nyt tuon finnfoamin ja laudan väliin tulee hometta? vai ei

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      445
      3046
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2255
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      132
      2093
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1365
    5. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1334
    6. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1263
    7. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1238
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1076
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1056
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      795
    Aihe