Mikähän vie niin paljon virtaa, että akku oli lähes tyhjä aamulla? Illalla oli n. 65% virtaa ja aamulla enää 10%.
Luuri sampan ace2 johon tehty ohjelmistopäivitys muutama päivä sitten. Mutta en tiedä liittyykö ohjelmiston päivittämiseen, koska näin ei käynyt heti päivittämisen jälkeen.
Vaan muutama päivä sen jälkeen.
Luuri sampan ace2 johon tehty ohjelmistopäivitys muutama päivä sitten. Mutta en tiedä liittyykö ohjelmiston päivittämiseen, koska näin ei käynyt heti päivittämisen jälkeen.
Vaan muutama päivä sen jälkeen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Oletko katsonut asetuksista "akku" kohdasta että mikä vie eniten virtaa? Entä onko esim gps ja bluetooth pois päältä?
Android käyttis vieny eniten, n. 47% Ja ei ole päällä gps eikä bluetooth. Eikä mielestäni mitään muutakaan "ylimääräistä".
Siellä on vain joku bitti nyt solmussa eikä puhelin pääse deepsleep-tilaan. Puhelimen uudelleen käynnistys saattaa auttaa, mutta jos ei muuta niin resetointi ainakin. Tätä tapahtuu joskus mm. päivittämisen jälkeen (puhelin olisi hyvä resetoida suurempien päivitysten jälkeen). Bluetoothia ja GPS:sää voi taas pitää päällä huoletta, ei ne virtaa itsestään vie.
Tiedä häntä, mutta sama kulutus jatkuu. Aamulla ladattu ja puhuttu päivän aikana n. 15min. ja akku lähes tyhjä.
Sammutin aamulla kaikki sovellukset mitkä uskalsin, mutta ei siis vaikutusta.
Siis palautin tehdasasetukset päivittämisen jälkeen, eikös tuon luulisi riittävän?
Kokeilen vielä tuota uudelleen käynnistystä, kunhan on ollut hetken latauksessa.
Alkaa tulla ikävä vanhaa nokialaista jossa akku kesti viikon, vaikka päivittäin lyhyitä puheluita puhuinkin.... ja tekstailin. Ja pakko tähän lisätä, että suurin kompastuskivi näissä älypuhelimissa on juurikin tuo akun kesto. Siis kaikissa.
Pitäisi kyllä riittävän. Jotakin vikaa on jossakin kohtaa kun akku kuluu noin paljon.
Kyllä ne vie itsestääkin virtaa.
Kyllähän ne vie sitten, jos joku sovellus niitä tarvitsee... Mullakin on jatkuvasti ne päällä eikä pääse edes listoille pääse (eli kulutus hyvin olematonta).
Nyt ollut n.12 tuntia päällä, latauksen jäkeen. Akun varustaso n.88%. Alkaa vaikuttaa normaalilta mielestäni.
Eli, sammutin luurin ja käynnistin uudestaan ja alkoi pelittää. Vaikka eihän nämä toiminta-ajat kovin hääppösiä näillä älyluureilla ole, vaikka kaikki kunnossa onkin.
On muutaman kerran käynyt niin, että iphonessa jää kamera päälle (eikä mene kiinni)
Samsung on päättänyt, että sinun on aika uusia puhelimesi. Ihan tarkoituksella leikkaavat vanhojen mallien akun keston vajaaseen vuorokauteen.
ITSELLÄ, ON PAKETISSA XIAOMI 9A EN OLE VIELÄ KÄYTTÄNYT, SAAN SEN EHKÄ TORSTAINA KÄYTTÖÖN.
Ei tartte huutaa :) Uskotaan muutenkin :)
Tulipa mieleen tuosta akun kulumisesta itellä MIUI:ssa (Xiaomi) ajastettu virta pois illalla ja aamulla virta taas päälle😀
Parasitic current draw
akka tyhmäksi yön aikana, missä vika?