Mikähän vie niin paljon virtaa, että akku oli lähes tyhjä aamulla? Illalla oli n. 65% virtaa ja aamulla enää 10%.
Luuri sampan ace2 johon tehty ohjelmistopäivitys muutama päivä sitten. Mutta en tiedä liittyykö ohjelmiston päivittämiseen, koska näin ei käynyt heti päivittämisen jälkeen.
Vaan muutama päivä sen jälkeen.
Akku tyhjäksi yön aikana
15
8694
Vastaukset
Oletko katsonut asetuksista "akku" kohdasta että mikä vie eniten virtaa? Entä onko esim gps ja bluetooth pois päältä?
- Virtapiikki
Android käyttis vieny eniten, n. 47% Ja ei ole päällä gps eikä bluetooth. Eikä mielestäni mitään muutakaan "ylimääräistä".
- Fkdkkdkd
Siellä on vain joku bitti nyt solmussa eikä puhelin pääse deepsleep-tilaan. Puhelimen uudelleen käynnistys saattaa auttaa, mutta jos ei muuta niin resetointi ainakin. Tätä tapahtuu joskus mm. päivittämisen jälkeen (puhelin olisi hyvä resetoida suurempien päivitysten jälkeen). Bluetoothia ja GPS:sää voi taas pitää päällä huoletta, ei ne virtaa itsestään vie.
- Virtapiikki
Tiedä häntä, mutta sama kulutus jatkuu. Aamulla ladattu ja puhuttu päivän aikana n. 15min. ja akku lähes tyhjä.
Sammutin aamulla kaikki sovellukset mitkä uskalsin, mutta ei siis vaikutusta.
Siis palautin tehdasasetukset päivittämisen jälkeen, eikös tuon luulisi riittävän?
Kokeilen vielä tuota uudelleen käynnistystä, kunhan on ollut hetken latauksessa.
Alkaa tulla ikävä vanhaa nokialaista jossa akku kesti viikon, vaikka päivittäin lyhyitä puheluita puhuinkin.... ja tekstailin. Ja pakko tähän lisätä, että suurin kompastuskivi näissä älypuhelimissa on juurikin tuo akun kesto. Siis kaikissa. Virtapiikki kirjoitti:
Tiedä häntä, mutta sama kulutus jatkuu. Aamulla ladattu ja puhuttu päivän aikana n. 15min. ja akku lähes tyhjä.
Sammutin aamulla kaikki sovellukset mitkä uskalsin, mutta ei siis vaikutusta.
Siis palautin tehdasasetukset päivittämisen jälkeen, eikös tuon luulisi riittävän?
Kokeilen vielä tuota uudelleen käynnistystä, kunhan on ollut hetken latauksessa.
Alkaa tulla ikävä vanhaa nokialaista jossa akku kesti viikon, vaikka päivittäin lyhyitä puheluita puhuinkin.... ja tekstailin. Ja pakko tähän lisätä, että suurin kompastuskivi näissä älypuhelimissa on juurikin tuo akun kesto. Siis kaikissa.Pitäisi kyllä riittävän. Jotakin vikaa on jossakin kohtaa kun akku kuluu noin paljon.
Kyllä ne vie itsestääkin virtaa.
- bviiugohi
Kyllähän ne vie sitten, jos joku sovellus niitä tarvitsee... Mullakin on jatkuvasti ne päällä eikä pääse edes listoille pääse (eli kulutus hyvin olematonta).
- Virtapiikki
bviiugohi kirjoitti:
Kyllähän ne vie sitten, jos joku sovellus niitä tarvitsee... Mullakin on jatkuvasti ne päällä eikä pääse edes listoille pääse (eli kulutus hyvin olematonta).
Nyt ollut n.12 tuntia päällä, latauksen jäkeen. Akun varustaso n.88%. Alkaa vaikuttaa normaalilta mielestäni.
Eli, sammutin luurin ja käynnistin uudestaan ja alkoi pelittää. Vaikka eihän nämä toiminta-ajat kovin hääppösiä näillä älyluureilla ole, vaikka kaikki kunnossa onkin.
- Anonyymi
On muutaman kerran käynyt niin, että iphonessa jää kamera päälle (eikä mene kiinni)
- Anonyymi
Samsung on päättänyt, että sinun on aika uusia puhelimesi. Ihan tarkoituksella leikkaavat vanhojen mallien akun keston vajaaseen vuorokauteen.
- Anonyymi
ITSELLÄ, ON PAKETISSA XIAOMI 9A EN OLE VIELÄ KÄYTTÄNYT, SAAN SEN EHKÄ TORSTAINA KÄYTTÖÖN.
- Anonyymi
Ei tartte huutaa :) Uskotaan muutenkin :)
- Anonyymi
Tulipa mieleen tuosta akun kulumisesta itellä MIUI:ssa (Xiaomi) ajastettu virta pois illalla ja aamulla virta taas päälle😀
- Anonyymi
Parasitic current draw
- Anonyymi
akka tyhmäksi yön aikana, missä vika?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535500Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo933399Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453289Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762467SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral552349Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751877Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2991695Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal221066Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71066Kuinka kauan
Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä63933