Koivun kuivattaminen ja käsittely

Tarvitsisin apua koivun käsittelyyn liittyen. Olen rakentamassa juuri kaadetusta koivusta koristetikapuita. Kuinka kauan puun kuivuminen kestää? Miten kuori lähtee helpoiten irti? Pitääkö puun olla täysin kuiva ennen maalaamisen aloittamista? Kiitos avusta!
2311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

2 vuotta, koivun kuorta nimitetään tuoheksi-kirveellä, kyllä vain

Äänestä

Kuivumiseen menee 1-2 vuotta riippuen missä säilytetään. Kuoren suhteen olet myöhässä. Nyt se ei enää lähde kun mekaanisesti poistamalla ja mitä kauemmin odotat niin sen kovemmin se on kiinni.Keväällä olisi lähtenyt ihan nätisti käsin vetämällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Metsätonttu kirjoitti:

Tarvitsisin apua koivun käsittelyyn liittyen. Olen rakentamassa juuri kaadetusta koivusta koristetikapuita. Kuinka kauan puun kuivuminen kestää? Miten kuori lähtee helpoiten irti? Pitääkö puun olla täysin kuiva ennen maalaamisen aloittamista? Kiitos avusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu