Ihastuminen kassaneitiin

Jay Hendriks-65

Hämmästyttävää, kuinka nopeasti ihastuminen tapahtuu. Se iskee kuin salama kirkkaalta taivaalta ja vaatii joskus niin vähäisen kontaktin ihastuksen kohteeseen. Se jaksaa yllättää ja ihmetyttää yhä uudelleen. Se pyyhkii pois mielestä kaiken negatiivisen mitä ihastuksessa näkee ja saa kohteen kukoistamaan. Niin nytkin.
Asioin usein kaupassa, missä nainen oli kassalla. Hänellä oli pitkät tummat hiukset, jotka hän oli nostanut takaa puolittain nutturalle. Ihmeellistä, että en pysty kuvailemaan tarkkaan hänen silmiensä väriä. Pystyn sanomaan ainoastaan, etteivät ne olleet ruskeat, vaan niissä oli sinisen ja vihreän sävyjä. Hänen silmiensä katse oli hiukan utuinen tai salaperäinen, joka oli minusta vain seksikästä.
Nainen oli hiukan normaalia pulskempi, mutta se oli vain minun mieleeni. Hän tuntui juuri täydelliseltä sellaisenaan. Hänen kasvoillaan asui pieni hyväntahtoinen hymy ja kun hän piti leukaansa aavistuksen verran koholla, se näytti minusta taas niin aistillisen seksikkäältä.
Minun piti taas varta vasten keskittyä, etten tuijottaisi häntä. Minusta tuntui, että saattaisin vain pelkästään tuijottaa häntä tuntikausia tai iäisyyden. Hänen jokainen ele, jokainen liike, silmäripsien hetkittäinen liike, otsalla roikkuva hiussuortuva, näytti niin suloiselta.
Hetkittäinen kanssakäyminen hänen kanssaan sai sydämeni takomaan ja minun piti keskittyä sanoihini, etten takertelisi niissä ja että ne ylipäätään kuulostaisivat luontevilta tai jopa hauskoilta. Olosuhteet huomioon ottaen onnistuin mielestäni hyvin.
En tavallisesti jännittänyt naisia tai ihmisiä, mutta tämän naisen läheisyys sai sykkeeni nousemaan. Hän oli tuonut niin arkisiin, syksyn sateisiin päiviin hetkittäisen valopilkun. Saatoin jopa töissä odottaa pelkästään sitä hetkeä, jolloin töiden jälkeen tapaan ohimennen kassalla tämän ihanan ilmestyksen. Se sai arjen maistumaan, hänen pelkkä olemassaolo toimi kuin majakan valo, joka kutsui minua luokseen.
Lopulta minun oli kysyttävä häntä lähtemään kanssani kahville. Se ei ollut helppoa, ei suinkaan. On äärimmäisen noloa kassalla, iso jono perässä olevien ihmisten katseet niskassaan kysyä naista kahville. Mutta siihen oli valmis, oli valmis nolaamaan itsensä täydellisesti pelkästään pienestä mahdollisuudesta, että nainen suostuisi.
Ja hänen kaunis hymynsä ja sädehtivät silmät vastasivat kyllä!

2

6459

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inlove

      Voi miten on söpöä.. Tuliko ihastuksesta jopa rakkautta jonain päivänä?

      • JH-65

        Unelmat, toiveet, kuvaukset elämän hienoista vivahteista on hyvä pitää joskus sellaisenaan irti arjesta...joten jätän vastaamatta tähän kysymykseen ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      100
      1340
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1279
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 69
      1002
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      16
      981
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      636
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      44
      530
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      528
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe