Kroatiaan

kesä 2014

Hei

Olisin kinnostunut kuulemaan kokemuksianne Kroatiasta. Mikä on mielestänne maan paras kohde ja mihin kaupunkiin kannattaa lentää?
Entä auton vuokraaminen. Onko järkevää ja mikä on hintataso noin yleensäkin? Haluaisimme matkalta muutakin kuin rantaelämää mutta kaupunkiloma pelkästään taas ei nyt juuri kiinnosta.

1

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse pidän eniten Kroatian saaristosta. Saarten välillä on melko hyvät yhteydet (varsinkin sesonkiaikana) ja Jadrolinijan hinnat ovat edulliset. Lisäksi saaristossa majoittuminen on lähes järjestään edullisempaan kuin mantereella. Olen käynyt muutamalla saarella ja lisäksi kiertänyt mannerta Dalmatian osalta, joten en osaa kertoa sisämaasta tai Pohjois-Kroatiasta.

      Nykyisin on helppo valita useampi kohde samalle matkalle, kun voi lentää yhteen paikkaan ja toisesta pois. Olen käyttänyt SAS:in lentoja Hki-Split ja Pula-Hki. Ensi kuussa lennämme Norwegianilla Dubrovnikiin ja Splitistä pois. Kohteinamme tulevat olemaan Dubrovnik, Korcula, Hvar (sekä Vis/Trogir/Brela) ja Split.

      Autonvuokrausta en ole käyttänyt, olen liikkunut paikasta toiseen bussilla tai lautoilla/katamaraaneilla. Kroatiassa näkee erittäin paljon eurooppalaisia autoilijoita ja moottoripyöräilijöitä, jotka liikkuvat saaristossa autolautoilla. Tiet ovat hyväkuntoisia.

      Lisää vinkkejä löytyy osiossa Eurooppa > Kroatia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      140
      5856
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      412
      2735
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      142
      2644
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      19
      2128
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      17
      1895
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1296
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      9
      1127
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1082
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      968
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      85
      907
    Aihe