Matkoja Hurghadaan odotellessa

Olimme varanneet matkan Hurghadaan kun ystävämme kertoivat että siellä on rauhallista ja edullista ja takuuvarma aurinko.
Matkanjärjestäjä perui matkat ja ehdotti tilalle todella kalliita kohteita lomamme ajankohdalle. Harmillista.

Nyt odotan kuumeisesti että taas matkoja aletaan myydä sinne. Olen lukenut monia kirjoituksia kohteesta täältä suomi24 sivulta ja Napsusta sekä matkatoaiamistojen matkakertomuksista.

Toivotaan että myynti alkaa pian, jotta lomamme toteutuu.


Ps.
Esim Hurghadan retket ja nähtävyydet, mitä maksat - ketjussa ihmettelen eräiden kirjoittajien rumaa kielenkäyttöä ja loukkaaviakin kommentteja ??
16467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Minä ihmettelen kanssa miksi laitonta toimintaa täällä mainoseteaan.

- Mikä on motiivi !!!
- Kyseinen viestiketju pitäisi poistaa kokonaan.


Ps, Toivottavasti matkat alkavat,voin egyptin viranomaisille vihjasta kyseisestä paikasta.

Äänestä
  • Alkaa aikaisintaan ensi keväänä.

    Äänestä

  • Hyvä nimim. rakas egypti !

    Viestiketju Hurg. retket ja näht. mitä maksat on paras viestiketju tästä maasta koskaan. Alussa ylistetään Muhamedia (oik. kirj. ei tark) ja hänen kahta ystäväänsä tai veljeään. Halpoja retkiä, edullisia ostoksia yms.
    Sitten ketju ryhtyy kriittiseksi tätä kolmikkoa kohtaan. Alkaa tulla siellä käyneiden negatiivisiakin asioita miesjoukosta.

    Kolmikko onkin osoittanut olevansa huijareita kaikki.
    - myyvät laittomia retkiä,
    - kauppaavat arvottomia piraattituotteita,
    - syyllistyivät jopa raiskausyritykseen.
    Siinä on kyllä motiivia tarpeeksi keskustella asioista !!!
    Viereisen hotellin henkilökunta ei voi olla tuntematta kolmikkoa joiden sanovat olevan huijareita sekä mafian jäseniä.
    Voisit todellakin kirjoittaa egyptin poliisille kolmikon rikollisesta toiminnasta.
    En ymmärrä miksi viestiketju tulisi poistaa? Eikö sinun Egyptifanina pitäisi olla iloinen että rikolliset saataisiin rautoihin?
    Silloin seuraava lomasi olisi turvallisempi.

    Äänestä

Toivottavasti matkat egyptiin ja muihin paskamaihin lopetetaan lopullisesti

Äänestä
  • Ei tule ikävä, hyvä että loppuivatkin.

    Äänestä

  • Tuskimpa ne suakaan sinne haluaa...

    Äänestä

  • Ei siellä sua kaivatakaan

    Äänestä

meillä muuttui kauan odotettu Egyptin matka kalliiseen kohteeseen Dubaissa :( Oli pakko löytää jotain tilalle ja kuten arvata saattoikin niin rippeistä piti valita matka. Kyllä suututtaa vieläkin vaikka uusi matka on tilattu, ei se ole sama asia lähteä Dubaihin kuin Egyptiin mutta känniääliöiden sekaan kanarialle en halunnut mennä. Matkakumppani oli jo järjestänyt lomansa talveksi joten ei viitsitty peruakaan koko talvilomaa. Eniten harmittaa se että kun oli ajoissa tilannut tietyn matkan ja hotellin niin sitten piti tosiaan noista murusista löytää vielä uusi matka ! Minusta tässä on nyt tehty jotain väärin Egyptiin haluaville, ei ne paikalliset ihmiset halua mitään pahaa turisteille tehdä. Mielestäni sinne olisi pitänyt saada lähteä, omalla vastuullaan tietenkin. En muuten edes ole kuullut mistään massaperuutuksista Egyptiin, suurin osa ihmisistä olisi sinne mennyt. Tosin en itsekään olisi mennyt noihin suuriin kaupunkeihin vaan juuri Punaisenmeren kohteisiin, missä on ollut kokoajan rauhallista. Ehkä olen väärässä mutta harmittaa niin pirusti.

Äänestä
  • Vai känniääliöiden sekaan kanarialle, eipä ole sattunut minun kohdalle kertaakaan.

    Äänestä

  • Minäkin sain matkayhtiöltä perutuksen , mutta kun matkustusuositus muuttui tilasin heti omatoimimatkan ja lennän Istanbulin kautta Sharm El Sheikkiin tällä erää kuudeksi viikoksi. Paikallinen ystäväni on koko ajan viestittänyt, että punaisenmeren lomakohteissa on täysin rauhallista. Ymmärrän hyvin pettymyksesi, sillä Egyptin veroista lomakohdetta saa etsiä. Varma aurinko, ihana meri, nähtävyydet ja ystävälliset ihmiset. Snorklaan päivittäin nautin hyvästä halvasta ruoasta . Suosittelen sinulle omatoimimatkaa:):):)

    Äänestä

  • Ikuinen nautiskelija kirjoitti:

    Minäkin sain matkayhtiöltä perutuksen , mutta kun matkustusuositus muuttui tilasin heti omatoimimatkan ja lennän Istanbulin kautta Sharm El Sheikkiin tällä erää kuudeksi viikoksi. Paikallinen ystäväni on koko ajan viestittänyt, että punaisenmeren lomakohteissa on täysin rauhallista. Ymmärrän hyvin pettymyksesi, sillä Egyptin veroista lomakohdetta saa etsiä. Varma aurinko, ihana meri, nähtävyydet ja ystävälliset ihmiset. Snorklaan päivittäin nautin hyvästä halvasta ruoasta . Suosittelen sinulle omatoimimatkaa:):):)

    Olin jo kaksi kertaa yksin omatoimimatkalla. Suosittelen. Mutta mulla onkin siellä oma opas. Eikä ole koskaan pelottanut. Ei edes keskellä vallankumousta. Miehet on hiiriä.

    Äänestä

Daily Newsin artikkelissa skandinaavisten matkanjärjestäjien sanotaan tehneen päätöksen ettei ennen 1. tammikuuta viedä turisteja Egyptiin. Samaisessa artikkelissa kerrotaan mm. englantilaisten ja ranskalaisten lomailevan Mustanmeren rantakohteissa parhaillaankin.

http://www.dailynewsegypt.com/2013/08/29/sunny-and-empty-streets/

Christophe Lambrecht is the COO of The Three Corners:" Scandinavian tour operators made the decision to evacuate all their guests at once and regardless of when and how the negative travel advice for Egypt will be lifted, a decision has been made that until 1 January 2014 no Scandinavian tourists will come to Egypt."

Äänestä

että matkat peruttu, on niin vastenmielinen maa että sinne en ekan reissun jälkeen lähtisi vaikka ilmaiseksi pääsisi, puhdas meri on ainoa asia mikä siellä on hyvä, kaikki muu on enemmän tai vähemmän täyttä p..kaa.

Äänestä
  • Todellakin kiva ettei sua tapaa siellä.

    Äänestä

Jos kerran Punaista merta rakastatte niin matkustakaa Israelin Eilatiin. Sama meri, sama aurinko. Lisäksi on varmasti turvallista. Israelin armeija pitää huolen että siellä eivät rättipäät papattejaan paukuttele.
Siellä Teitä ei huijata eikä ruokiinne syljetä. Ettekö ymmärrä että muslimit ovat käynnistäneet sodan kaikkia meitä vääräuskoisia vastaan. Sanovat sitä Jihadiksi; pyhäksi sodaksi. Sen tavoitteena on tappaa kaikki vääräuskoiset.
Katsoin äsken matkoja Eilatiin. Halvimmillaan sinne pääsee 499 eurolla.
Samalla reissulla voi tehdä bussimatkoja pyhille paikoille; kukapa ei nyt Jerusalemissa haluaisi käydä?, entäpä kuollut meri?
Egyptifanit nyt tietysti saavat raivarin tästä suosituksesta mutta antaa tulla vaan; täällä osataan puolustautua yhtä hyvin kuin Israelin armeija monisatamiljoonaista verenhimoista rättipäälaumaa vastaan...

Äänestä

Älä maksa retkistä liikaa: Nyt kyseinen "matkaopas" suomessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkalle Hurghadaan kirjoitti:

Olimme varanneet matkan Hurghadaan kun ystävämme kertoivat että siellä on rauhallista ja edullista ja takuuvarma aurinko.
Matkanjärjestäjä perui matkat ja ehdotti tilalle todella kalliita kohteita lomamme ajankohdalle. Harmillista.

Nyt odotan kuumeisesti että taas matkoja aletaan myydä sinne. Olen lukenut monia kirjoituksia kohteesta täältä suomi24 sivulta ja Napsusta sekä matkatoaiamistojen matkakertomuksista.

Toivotaan että myynti alkaa pian, jotta lomamme toteutuu.


Ps.
Esim Hurghadan retket ja nähtävyydet, mitä maksat - ketjussa ihmettelen eräiden kirjoittajien rumaa kielenkäyttöä ja loukkaaviakin kommentteja ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu