Kehittämisseminaari Turussa - koneiston rasvausta?

Väliaikainen johtaja sivistystoimen MK, Liikulla, ehdottaa liikulla-toimielimelle, jotta Heinolan liikulla-lautakunnan varsinaiset jäsenet, keskeiset virkamiehet liikunta- ja kulttuuripalveluista lähtisivät Turkuun tutustumaan. Ei tietenkään Turkuun musikaaleja katsomaan, vaan jotain ihan muuta. Kehittämisseminaariin. Voisi olla samala vertaisarviointia, eli Heinolan kulttuuria ja liikuntaa verrataan Turun kaupungin vastaavaan? Se voisi olla tutusumista erilaisiin liikunta- ja kulttuuripalveluihin. Haasteellista olisi kaikki edellä oleva tehdä yhden päivän aikana, joten kehittämisseminaarin tulisi olla kahden päivän aikana. Seminaarissa käsiteltäisiin
- nykytilaa (Turun kaupungin kohteisiin tutustumisen jälkeen vai ennen?)
- strategioita (Heinolan vai Turun kulttuuritoimen?)
- toimialan vahvuuksia (Tietysti Heinolan)
- ja heikkouksia (Tietysti Turun heikkouksia - eihän heikkouksia Heinolassa ole Miia Kempin johtaessa sivistystointa ja Saija Jäppisen kulttuuritointa)
- kehittämiskohteita (Turun kehittämiskohteista otettaisiin tietenkin oppia)

Yhdessä arvioitaisiin Turussa lautakunnan jäsenten kanssa tulevien vuosien keskeiset kehittämispainoalueet ja lisäksi kehittämisseminaariin liitettäisiin useampia tutustumiskohteita muun muassa liikunta- ja kulttuuripalveluihin. Niin, eikös siellä hotellissa oli yökerho ja uima-allas?

Totta puhuen, suunnitelma on hyvin hyvin kulturelli ja naturelli! Ja ei hätiä mitiä, kun MK esittää, että lautakunta maksaa yhteiskuljetuksen sekä ruokailu- ja majoituskulut, ei siis veronmaksat. Luonnollisestikaan MK ei valmistelussaan kerro, montako "Liikulla" retkelle Turkkuseen osallistuisi ja mitä se tulisi lautakunnalle ja veronmaksajille maksamaan. Onko kaupunki antanut lautakunnan käyttön määrärahan kehittämisseminaarien maksamiseen?

Mistä rahat seminaareihin (liikullan seminaari Turussa ja valtuuston talousseminaari Viru-hotellissa Tallinassa) on sivuseikka Heinolassa.
Joten arvioidaan itse MKn apuna, mitä Turun seminaari tulisi arviolta maksamaan.

Osallistujat ovat keskeiset virkamiehet eli kulttuuritoimiston väen lisäksi
luonnollisesti kaupunginjohtaja, kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja muutama muu hildeniläinen päättäjä. Kulttuuriväkeä ja keskeisiä virkamiehiä ehkä noin 10 henkeä liikullan jäsenet, arviolta osallistujia 15 henkeä.
Yhteiskuljetus, bussi mukana kaksi päivää Turussa, arviolta 4000 euroa, ruokailut hotellimajoitus (Cumulus?), lumumbat ja hennessyt, tarjoilut Turun kulttuuriväelle eli isännille jne arviolta 10 000 euroa päivärahat. Kehittämisseminaari Heinolan liikunta- ja kulttuuriväelle maksaisi arviolta 20 000 - 30 000 euroa tarjoilusta ym riippuen. Kehittämistä Turussa kehitetään, jotta paikalliset kulttuurijärjestöt voisivat edelleen järjestää Heinolan kulttuurin talkootyönä - ilman toiminta-avustuksia ja vieläpä pienemmällä summalla kuin mitä Turun seminaari tulee maksamaan.

Mitkä ovat kehittämisseminaarin terveiset Heinolan kulttuuria järjestäville kulttuurijärjestöille, että miten Turussa kulttuuria järjestetään ja miten turkulaisten omaa kulttuuria kaupungin tukemana? Montako teatteria Turussa on? Montako kesäteatteria, montako lasten ja nuorten teatteria? Miten paljon turkulaisten lasten- ja nuorten kulttuuria tuetaan? Ketä kiinnostaa? Kiinnostaako varhaiskasvattaja Kemppiä Turun lasten ja nuorten teatteri? Mihin Turun kulttuuritapahtumiin liput kehittämisseminaarilaisille on varattu?
11167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voi että, ihanaa, ihanaa. Kulttuuriväki lähtee hakemaan uusia innovaatioita ja virikkeitä ihan Turusta asti. Joko Lontoo olisikin sitten seuraava seminaarikohde? Turkuhan olikin vastikään Euroopan Unionin kulttuurikaupunki, että ei kun sinne!
Ihan yhdessä liikuntaväen kanssa. Mitähän kaikkea uutta ja ihanaa kulttuuria Heinolaan saadaankaan ja liikuntaa? Maltetaan tuskin odottaa uusia strategioita, vertaisarviointia, toimiala vahvistuu entisestään. Vau!

Nyt saadaan Heinolan kulttuuritoimintaa uutta säpinää ja lisää jyräätä ja lisää VIIHDETTÄ! Sitähän se heinolainen kulttuuri Jäppisen johtamana kulttuuri on VIIHDETTÄ ja päinvastoin.
Niinpä tässä evästystä Turun kehittämisseminaariin

- Heinolan liikunta- ja kulttuurilautakunta, ei ei ei. Lautakunnan nimi muutetaan valovoimaisemmaksi ja vetävämmäksi eli lautakunnan uusi nimi on LIIKUNTA- ja VIIHDELAUTAKUNTA. Kulttuurisihteerin nimike on vanhanaikainen ja Heinolassa harhaanjohtava, joten kulttuurisihteerin nimike muutetaan tehtävän mukaisesti VIIHDESIHTEERIKSI, joten viihdesihteerin on vain ja ainoastaan tehtäväkuvan nimikkeen mukaan suunniteltava viihdettä kaupungin kustantamana.

- liikunta- ja viihdelautakunta huomioi toiminnassaan lähikuntien asukkaiden ja myös heinolalaisten viihdyttämisen. Lautakunnan uusi viihdestrategia. Kulttuurista ei enää tämän jälkeen Heinolassa puhuta, se on vanhanaikaista, eikä sitä ymmärretä ainakaan viihde ja liikuntalautakunnassa

- kesäteatterissa järjestetään enemmän VIIHDETTÄ liikunta huomioiden, etenkin
kun viihteellinen löylykilpailu (sitting in sauna) loppui ja kun karaokestakin luovuttiin.

Kesäteatteriviihteen (entisen heinolalaisen kulttuuritoiminnan) laajentaminen liikunnalliseksi sekä viihteelliseksi on suuri haaste, joten Turusta lähdetään hakemaan uusia strategioita eli esimerkiksi Heinolaan voitaisiin järjestää kesäteatterille vuosittaiset
- TULITIKUN heittokilpailut (kukaan ei varmasti kuole). Tulitikut voitaisiin vaihtaa milloin mihinkin, esim. koulureppuihin tai koulukirjoihin (jotta niitä ei tarvitsisi polttaa), jolloin myös varhaisnuoret ja nuoret huomioitaisiin. Ensimmäinen palkinto voisi olla "aikuisviihteessä" lumumbapaukku ja toinen hennessyä. Koululaukun/koulukirjojen heittokilpailussa palkintona voisi olla esimerkiksi että voittaja voisi valita mieleisensä tuotteen kesäteatterin product placementista. Joten saisi paikallinen elikeinoelämäkin tunneisuutta.
- UKONKANTOKILPAILU, eli kannetaan ukkoa kesäteatterin ympäri kunhan katsomo rakennetaan ensiksi pyöreäksi. Nykyaikaisena teatteriviihteenä "ukonkanto" olisi sateenkaari-viihdettä eli akat voisivat olla ukkoja ja päinvastoin.
Akankanto on jo keksitty muissa kunnissa, joten "ukonkanto" olisi omaperäisempää viihdettä. Jotta ukonkannosta tulisi myös viihdyttävää teatteria, kaikki kannettavat ukot (tai akat) pukeutuvat akoiksi ja kaikki ukonkantaja-akat ukoiksi. Esim. kulttuurisihteeri SJ pukeutuisi ukoksi ja miehensä ES akaksi, mistä hänellä onkin runsaasti kokemusta. SJ juoksisi kesäteatterin ympäri ES selässään ja hah hah miten hauskaa se olisikaan. Niin viihteellistä ja ah samalla liikunnallista. Ja ei kun lumumbaa ja hennessyä palkinnoksi - ei tietenkään yhtä paukkua - vaan korillinen ja lautakunta kustantaa.

- mutta mitä viihdettä talviaikana kesäteatterilla, joka on Heinolan jo ensi kesänä (Turun seminaarin jälkeen?) VIIHDEKESKUS. Turussa se selvinnee, että minkälaista viihdettä Heinolassa järjestetään ja mihin hintaan.
Evästäkää Turun seminaariin lähteviä, että miten heinolalaista liikunta- ja viihdelautakuntaa tulisi tukea - nykyaikaisesti ja miten kesäteatteria voisi käyttää entistäkin viihteellisemmin?

Äänestä

Tosiaan, lukekaa tästä vs. sivistystoimenjohtaja Miia Kempin ehdotus liikunta- ja kulttuurilautakunnan kehittämisseminaarista Turussa.

http://www.heinola.fi/Dynasty/kokous/20132627-6.HTM

"Liikunta- ja kulttuurilautakunta kustantaisi yhteiskuljetuksen sekä ruokailu- ja majoituskuut". Miten lautakunta ja mistä rahoista lautakunta voi kustantaa kulut? Onko lautakunnilla omat budjetit, joista rahoittavat lautakunnan jäsenten matkoja?

Äänestä
  • Voi veljet mitä keksivätkin, sama armoton höpösakki! Eikö se aurakuski Jouko kuulu porukkaan, puhumattakaan Lapsijäppissaijasta ja Bossipirjosta? Entäs Niemismatti, ei varmasti saa jättää pois. Vaikka keksisi Yöjuoksut, valitulle joukolle (pikku peellä), palkintoina perinteiset Lumumbahennessyyt. Hempan kun vielä saisi köyrättyä mukaan, kai sieltä silakkajuhlat voisi kalamiehelle kehitellä. Ja jälkiseminaari ja kehitysehdotusten purku Kumpelissa, joku lauantai-ilta ja täydellä palkalla lisineen.

    Äänestä

Kulttuurisihteeri, vs. sivistystoimenjohtaja, liikuntatoimenjohtaja sekä lautakunnan puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja ovat keskusteleet asiasta elokuussa 2013, että kehittämisseminaari Turussa voisi olla vertaisarviointia ja erilaisiin liikunta- ja kulttuuripalveluihin tutustumista.
Miksi juuri Turku? Miten Turun ja Heinolan vertaisarviointi ja mitähän se koskisi? Jos Jäppisen pitää joukkoineen reissuun päästä, niin menisivät tutustumaan Lahden liikunta- ja kulttuuripalveluihin, joiden käyttäjiksi - ei siis päättäjiksi ko. tutustumisporukka joutuu, kun Heinola Lahteen liitetään. Lahdessa voidaan tehdä vertaisarviointeja ja tutustua Lahden liikunta- ja kulttuuritarjontaan yhden päivän aikana, eikä bussimatka Lahteen maksa läheskään yhtä paljon kuin Turkuun.

Äänestä
  • Turku on tarpeeksi kaukana, olettavat matkalle pyrkijät. Lahteen on kantautunut ainakin matkailutoimeen Heinolan Jäppistouhut, ja varsinkin käytös muita toimijoita kohtaan. Turun matkailutoimi on erittäin ammattimaista, vaikka sielläkin toimitaan tiukasti rajatussa budjetissa. Siellä on satama, joka tuo paljon väkeä, samoin lentokenttä. Piskuinen Heinola ei todellakaan kykene toimimaan samoin. Lystinpitoon ovat Jäppisporukat menossa, turha selitellä muuta. Turun Liisa kertoo sitten lisää...

    Äänestä

  • Ai oikein benchmarkkaus reissu. Se olis kannattanu tehdä Pieksämäelle, eikä Turkuun. Ryyppyreissulta haiskahtaa. Jäppisen luottokorttilaskustahan se sitten jälkikäteen selviää.

    Äänestä

Ei nähdä enää Jäppisen tai muiden osastopäälliköiden ja tulosaluejohtajien luottakorttilaskuja, kun lumumbaa ja hennessyä tarjoillaan tai kylpylämatkoja järjestetään. Lautakunta esittää muutosta johtosääntöön (hankintasääntö joutaakin jo roskikseen, koska se estäisi suunnatonta törsäilyä ja Seppä valittaisi hankintaohjeen vastaisista hankinnoista). Uudessa johtosäännössä (Jäppisen lautakunta esittämässä) - yksikönpäällikkö voi päättää hankinnoista 15 000 euroon asti
- osastopäällikkö voi päättää hankinnoista 30 000 euroon asti (Jäppinen itse)
- tulosaluejohtaja/henkilöstöjohtaja voi päättää hankinnoista 100 000 euroon asti (eli esim vs sivistystoimenjohtaja Miia Kemppi voisi päättää hankinnoista (matkoista, alkoholitarjoiluista ym 100 000 euroon asti)

Lisäksi liikunta- ja kulttuurilautakunta esittää johtosääntömuutosta, että
lautakunnat valitsevat osasto- ja yksikköpäälliköt.
Joten Jäppisen kulttuurisihteerin virka voitaisiin muuttaa liikunta- ja kulttuurilautakunnan päätökselä osastopäällikön tai yksikköpäällikön viraksi ja palkkausta ja päätösvaltaa korotettaisiin sen mukaisesti.

Ryyppyreissu Turkuun on palkkio liikunta- ja kulttuurilautakunnan jäsenille Jäppisen toiveide täyttämisestä veronmaksajien piikkiin. Kun kulttuurilautakunta lopetettiin ja tehtiin liikunta- ja kulttuurilautakunta, niin yhtään entisen kulttuurilautakunnan jäsentä ei valittu uuteen yhdistettyyn lautakuntaan. Suurin osa liikuntalautakunnan jäsenistä jatkoi, uudessa yhdistetyssä lautakunnassa, josta siis tehtiin Jäppisen mielen mukainen.

Koneistoa rasvataan hildeniläisten mieleiseksi veronmaksajien piikkiin Turun (liikunta- ja kulttuurilautakunta virkamiehineen) sekä Tallinnan Viru-hotellin matkoilla. Viru-hotelliin lähtevät valtuutetut ja virkamiehet valmistelemaan talousarviota. Mitä maksaa talousarvion valmistelu Viru-hotellissa ja onko matka virkamatka vai virkistysmatka? Miten on lahjusmatka, jos virkamiehet lähtevät?

Äänestä
  • Sitten alkoi demariäänestäjien rasvaus; uimahalliin ilmaiseksi hyvin toimeentulevat eläkeläiset Niemismatin ja Lapsijäppisen esityksestä uudessa lautakunnassa. Tutkimusten mukaan eläkeläiset ovat tämän päivän voittajia työnsä säilyttäneiden lisäksi. Eli ilmaispalvelua eläkeikärajaa halliin huikeasti laskemalla.

    Äänestä

Lautakunta: Ikäihmiset liikkumaan ilmaiseksi

Heinolan liikunta- ja kulttuurilautakunta otti tiistaisessa kokouksessaan positiivisen kannan valtuustoaloitteeseen uimahalli- ja liikuntapalvelujen maksuvapausiän laskemisesta.
Tähän mennessä 75-vuotta täyttäneet heinolalaiset ovat päässet ilmaiseksi uimahalliin, kuntosalille ja ikääntyneiden liikuntaryhmiin. Aloitteen mukaan maksuvapausikärajan laskeminen 67 vuoteen lujittaisi Heinolan asemaa terveysliikuntakaupunkina.
Laskelmien mukaan vapautusiän laskeminen vähentäisi liikuntapalvelujen tuottamia tuloja vuosittain noin 32 000 eurolla.
Lautakunnan mielestä tätä vajetta ei kuitenkaan pidä ryhtyä paikkaamaan muiden käyttäjäryhmien maksuja korottamalla. Lautakunta esittikin, että mikäli ikärajaa lasketaan, on liikuntatoimen nettomenoja lisättävä 32 000 eurolla vuoden 2014 talousarviossa.

Oikein hyvä aloite!
Aloite vapautusikärajan laskemisesta menee seuraavaksi Heinolan kaupunginvaltuuston käsittelyyn. Toivottavasti valtuutetut ymmärtävät, että 67-vuotiaiden eläkeläisten kuntoilu (liikunta- ja uimahallipalvelut) on erittäin tärkeää kun ikääntyvät tarvitsevat terveytensä ja kuntonsa ylläpitoon sekä mahdollisuuksia että motivaatioita. Eläkeläiset maksavat Heinolassa 20,5 prosentin veron eläkkeistään kokonaan Heinolan kaupungin kassaan, kun eläkeläisiltä ei peritä lainkaan valtion veroa vaan ainoastaan kunnallisvero. Pienen kansaneläkkeen turvin (ei veroa) kotonaan elävät eivät pysty ostamaan palveluja, joten heille suotakoon ilmaispalvelut kuntonsa ylläpitämiseksi. Tosirikkaat eläkeläiset (Suomessa ei ole eläkekattoa) eivät käytä "kunnallisia" palveluita vaan uiskentelevat omissa uima-altaissaan ja kuntoilevat omissa kuntosaleissaan.

Ikärajan alentaminen maksaisi veronmaksajille arviolta 32 000 euroa, mikä on vähäinen summa siitä, että Heinolan kasvava vanhusväestö pysyisi terveempänä ja omatoimisena. Kun valtuutetut käyvät pitämässä talous- ja virkistysseminaarinsa Tallinnan Viru-hotellissa, se tulee varmasti maksamaan enemmän kuin yli 67-vuotiaiden vapauttaminen liikunta- ja uimahallien pääsymaksuista. Alaikärajaa pitäisi alentaa siten, että eläkeläisillä olisi vapaa pääsy liikunta- ja uimahalliin.

Äänestä
  • Ihmettelen tätä nykyaikaa. Eläkeläisille halutaan järjestää ilmaispalveluja varallisuuteen katsomatta. Lapsilta ja nuorilta yhä lisääntyvässä määrin halutaan poistaa yhteiskunnan palveluja (esim. kotihoidontuki, päivähoito ym.). Suurin osa eläkeläisistä pystyy kyllä maksamaan tänä päivänä liikuntapalveluistaan, jos haluavat niitä käyttää. Niille, jotka eivät pysty maksamaan, voidaan niitä tarjota ilmaiseksi. Uskoisin, että pelkän kansaneläkkeen turvin eläviä ihmisiä on aika vähän nykyään. Onhan meillä jo vuodesta 1962 ollut yleinen työeläke.

    Äänestä

Kaupungin yleiset tilat kuten uimahalli ja liikuntatilat ovat rakennettu veronmaksajien rahoilla. Niin myös Heinolassa, nyt eläkkeellä olevien veroilla. Joten pitäisi saada myös käyttää niitä eläkkeelläkin, vaikka ei olisi rahaa matkoihin ja pääsylippuun.

Suomessa eläkeläisistä lähes puoet saa alle tuhat euroa kuukaudessa. Pienituloisten eläkeläisten osuus on 28 % eli 200 000. Lähes puolet eläkeläisistä saa alle 1000 euroa kuukaudesta. Kuntoaan hoitavat eläkeläiset käyttävät kalliita kunnallisia terveyspalveluita vähemmän ja säilyvät omatoimisina. Joten on kaikkien edun mukaista turvata eläkeläisten liikuntapalvelut, se on säästöä sairausmenoista.

Eläkeläisten verotus on kovempaa kuin palkansaajien verotus vastaavilla tuloilla. Eläkeläiset maksavat kunnallisveron ei siis valtionveroa, joten eläkeläiset tuovat kuntiin verotuloja. Mitä suurempi eläke, sen suuremman verotulon kunta saa eläkeläisiltä johtuen progressiivisesta verotuksesta.

Leikattu indeksi on syönyt työeläkkeitä vuodesta 1962 asti, joten eläkkeet ovat jääneet jälkeen yleisestä ansiokehityksestä. Joten emme kadehdi eläkeläisiä. Tosirikkaita eläkeläisiä (kun eläkekatto on poistettu) on Suomessa vähän, eivätkä käytä kunnallisia palveluja ja tuskinpa asuvat eläkkeellä ollessaan Heinolassa, jossa veroprosentti on eläkeläisillä 20,5 %.

Eläkeläisiksi kaikki tulemme, joten tiedätkö oman tulevan työeläkkeesi määrän, jota koko ajan pienennetään ja jota leikattu indeksi nakertaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lumumbat jäihin kirjoitti:

Väliaikainen johtaja sivistystoimen MK, Liikulla, ehdottaa liikulla-toimielimelle, jotta Heinolan liikulla-lautakunnan varsinaiset jäsenet, keskeiset virkamiehet liikunta- ja kulttuuripalveluista lähtisivät Turkuun tutustumaan. Ei tietenkään Turkuun musikaaleja katsomaan, vaan jotain ihan muuta. Kehittämisseminaariin. Voisi olla samala vertaisarviointia, eli Heinolan kulttuuria ja liikuntaa verrataan Turun kaupungin vastaavaan? Se voisi olla tutusumista erilaisiin liikunta- ja kulttuuripalveluihin. Haasteellista olisi kaikki edellä oleva tehdä yhden päivän aikana, joten kehittämisseminaarin tulisi olla kahden päivän aikana. Seminaarissa käsiteltäisiin
- nykytilaa (Turun kaupungin kohteisiin tutustumisen jälkeen vai ennen?)
- strategioita (Heinolan vai Turun kulttuuritoimen?)
- toimialan vahvuuksia (Tietysti Heinolan)
- ja heikkouksia (Tietysti Turun heikkouksia - eihän heikkouksia Heinolassa ole Miia Kempin johtaessa sivistystointa ja Saija Jäppisen kulttuuritointa)
- kehittämiskohteita (Turun kehittämiskohteista otettaisiin tietenkin oppia)

Yhdessä arvioitaisiin Turussa lautakunnan jäsenten kanssa tulevien vuosien keskeiset kehittämispainoalueet ja lisäksi kehittämisseminaariin liitettäisiin useampia tutustumiskohteita muun muassa liikunta- ja kulttuuripalveluihin. Niin, eikös siellä hotellissa oli yökerho ja uima-allas?

Totta puhuen, suunnitelma on hyvin hyvin kulturelli ja naturelli! Ja ei hätiä mitiä, kun MK esittää, että lautakunta maksaa yhteiskuljetuksen sekä ruokailu- ja majoituskulut, ei siis veronmaksat. Luonnollisestikaan MK ei valmistelussaan kerro, montako "Liikulla" retkelle Turkkuseen osallistuisi ja mitä se tulisi lautakunnalle ja veronmaksajille maksamaan. Onko kaupunki antanut lautakunnan käyttön määrärahan kehittämisseminaarien maksamiseen?

Mistä rahat seminaareihin (liikullan seminaari Turussa ja valtuuston talousseminaari Viru-hotellissa Tallinassa) on sivuseikka Heinolassa.
Joten arvioidaan itse MKn apuna, mitä Turun seminaari tulisi arviolta maksamaan.

Osallistujat ovat keskeiset virkamiehet eli kulttuuritoimiston väen lisäksi
luonnollisesti kaupunginjohtaja, kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja muutama muu hildeniläinen päättäjä. Kulttuuriväkeä ja keskeisiä virkamiehiä ehkä noin 10 henkeä liikullan jäsenet, arviolta osallistujia 15 henkeä.
Yhteiskuljetus, bussi mukana kaksi päivää Turussa, arviolta 4000 euroa, ruokailut hotellimajoitus (Cumulus?), lumumbat ja hennessyt, tarjoilut Turun kulttuuriväelle eli isännille jne arviolta 10 000 euroa päivärahat. Kehittämisseminaari Heinolan liikunta- ja kulttuuriväelle maksaisi arviolta 20 000 - 30 000 euroa tarjoilusta ym riippuen. Kehittämistä Turussa kehitetään, jotta paikalliset kulttuurijärjestöt voisivat edelleen järjestää Heinolan kulttuurin talkootyönä - ilman toiminta-avustuksia ja vieläpä pienemmällä summalla kuin mitä Turun seminaari tulee maksamaan.

Mitkä ovat kehittämisseminaarin terveiset Heinolan kulttuuria järjestäville kulttuurijärjestöille, että miten Turussa kulttuuria järjestetään ja miten turkulaisten omaa kulttuuria kaupungin tukemana? Montako teatteria Turussa on? Montako kesäteatteria, montako lasten ja nuorten teatteria? Miten paljon turkulaisten lasten- ja nuorten kulttuuria tuetaan? Ketä kiinnostaa? Kiinnostaako varhaiskasvattaja Kemppiä Turun lasten ja nuorten teatteri? Mihin Turun kulttuuritapahtumiin liput kehittämisseminaarilaisille on varattu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu