Husky Vai Ei mitään?

Voieijj!

Elikkä haluisin huskyn Mut en Tiie Riittääkö Aika?
Tuleva Husky harrastaisi Uintia ja pääsisi vetämään minua Rullaluistimissa , ja Pääsisi kokeilemaan Agilitya, ja Näyttelyä.
Mut Mä pelkään et Kokeet menis huonosti ja oppisin huonommi ku aikaa ei riitä opettelemiseen Mut onkse oikeesti Niin? Mä oon 7luokalla ja Mun Entinen koira oli Perhoskoira. Äiti Veis Koiran 2 kertaa päiväs ja mä myös 2 kertaa...

6

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi eijj!

      Ja talvella pääsis vetämään mua pulkalla ja kesäl pyörällä.

    • Kyllähän se on niin

      että kun koiran ottaa niin sille pitäsi sitä aikaa löytymään. Usein löytyykin kun tinkii kaikesta muusta.

      Mutta mietin että mitä tarkoitat kokeiden huonosti menemisellä. Omia kokeitasi koulussa? Siinä voi käydä kyllä niin että aikasi ei riitä enää lukemiseen. Vai suunnittelitko jotain toko-juttuja harrastavasi? Kai otat huomioon että huskyt, kuten käytännössä kaikki alkukantaiset pystykorvat, ovat aika jääriä ja joudut käyttämään aikaa asioiden tahkoamiseen. Eli mikään tuskin menee kerrasta läpi eikä ainakaan heittämällä.

      Eniten kuitenkin huolestuttaa tuo suunnitelmasi koiran juoksuttamisesta rulliksilla. Entä jos kaadut ja halkaiset kallosi tai katkot raajasi? Entä kun koira näkee/haistaa toisella puolella tietä jonkun toisen koiran ja päättääkin mennä tervehdyskäynnille, ja jommasta kummasta suunnasta tulee auto ja ajaa päällesi? Entä mitenköhän puolustat koiraasi jos vastaan tulee joku irtokoira tappelemaan omasi kanssa, ei nimittäin helppo homma edes ilman rulliksia saati niiden kera?

      Varmaan tiedostat myös että Husky ei pärjää samalla lenkkimäärällä kuin perhoskoira? Onko teillä äitisi kanssa todellakin mahdollisuuksia tehdä 10 kilsan lenkkejä joka ikinen päivä, satoi tai paistoi?

      Pohdihan näitä ajatuksia mitä viestistäsi heräsi ja tee sen jälkeen päätös joka mielestäsi on oikea. On pelkästään oikein että ainakin mietit asioita ennen hankintapäätöstä.

    • en suosittele

      Lähtökohtaisesti koiran kuin koiran juoksuttaminen asvaltilla ei todellakaan tee nivelille hyvää, joten tuo ruillistelu jää kerran parin huviksi. huskyn pystyy myös opettamaan kauniisti hihnalenkkeilijäksi mutta lähtökohtaisesti tulee muistaa että husky EI ole seurakoira kuten perhoskoirat jne, EIKÄ palveluskoira kuten Saksanpaimentimet ja noutajat jne.
      Huskyllä ei ole näiden seura ja palvelusalttiimpien rotujen tapaan mielyttämisenhalua, se on PALJOn itsenäisempi ja omanarvontuntoisempi rotu. Jos ei hittojakaan huvita, husky ei tottele. Husky ei ole automaattisesti irtipitovarma, vaikka sellaisiakin on, tylsistynyt husky karkailee ja oikeasti repii ja silppuaa huushollissa. ne ovat kovin kekseliäitä ja aivan omanlaisansa koiria, ja ennen kaikkea, EI tarkoitettu ainoaksi koiraksi.

      Hihnalenkkeily ei huskya tyydytä, se on aivan varma.

    • huz

      Älä vain ota noilla perusteilla! Husky vaatii paljon aktiivista liikuntaa. Itsellä 8kk vanha husky uros. Tuhoaa kaiken asunnosta jos tylsistyy yksin ollessaan, meillä toinen koira kaverina. Yksikin päivä vähemmällä lenkittämisellä aiheuttaa levottomuutta ja tihutöiden tekemistä. Aamulla pääsee klo 5 juokseman tunniksi metsään. Työpäivän jälkeen vähintään tunnin-kahden juoksu-tai pyörälenkki vetovaljaissa tai muuten vetotreeniä. Illalla vielä noin vähintään puolentunnin juoksutus metsässä.

    • caninefamiglia

      Mietin tässä että millaisia elohiiriä teillä ihmisillä oikein on kun oma husky sekoitukseni pärjää kyllä ihan lenkeillä. Koirassa on 75% huskia ja 25% sakua eli kahta aktiivista rotua. Päivässä tehdään kaksi tunnin lenkkiä ja yksi neljänkymmenin minuutin pissitys. Aamulla ennen kuin lähden kouluun tehdään tunnin lenkki (olen kuitenkin jo yli kaksikymppinen enkä enää yläaste ikäinen), kotiin tulen 2-3 maissa ja sitten tehdään se 40min lenkki. Ja illalla viimeistään klo seitsemän lähdetään tunnin lenkille.

      Koira on pärjännyt hyvin näillä. Ei ole edes pentuna tuhonnut muuta kuin omia lelujaan (mitä nyt ensimmäisessä asunnossa yritti pari kertaa järsiä keittiön jalkalistaa kun uusia hampaita oli tulossa, mutta ei listalle tapahtunut mitään).

      Ja jos olen ollut kipeänä ja koiran on pitänyt pärjätä sillä että vien sen vain pari kertaa ulos 30-40min pissille niin ei tuo ole seonnut. Jos tämä tapahtuu enemmän kuin kerran niin sitten koira alkaa yleensä leikkiä leluillaan, mutta ei koira miksikään sekopääksi muutu.

      Vaikka en nyt koiraani juoksutakaan metsässä niin silti olen kyllä huomannut että miten paljon lenkit syövät aikaa päivässä ja ihmettelen että jos te todellakin teette kaiken tuon koirienne kanssa että miten hitossa teille jää ylipäätään mihinkään muuhun aikaa. Kai tekin olette sitten elohiiriä ja koira tottunut teidän kanssanne että aina ollaan menossa.

      • caninefamiglia

        Sitä en kiellä etteikö husky tarvitse enemmän liikuntaa kuin joku perhoskoira ja liikunnan on ehdottomasti oltava säännöllistä, eikä siitä luisteta.

        Koirani on varmaan siksi niin rauhallinen kotioloissa koska se pääsee aina säännöllisesti ulos. Hyvin harvoin on käynyt niin että koira joutuisi pärjäämään vähemmällä liikunnalla kuin mihin se on tottunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5390
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1382
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      104
      921
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      831
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      803
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      792
    7. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      787
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      774
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      769
    10. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      763
    Aihe