Osaisitteko joku kertoa suunnilleen, mitä maksaa asemapiirroksen ja lämpimän talousrakennuksen kuvien (pohja-,leikkaus-, julkisivu-, perustus-) teettäminen suunnittelijalla? Osaisin vähän arvioida kustannuksia...Nyt ei osaa sinne päinkään sanoa, mitä se tulisi olemaan.
Talousrakennuksen kuvien ja asemapiirroksen hinta?
14
857
Vastaukset
Kummalekin positiolle saattaa riittää puoli päivää, eikä kummaleen positiolle voi millään mennä päivää enempää.... eli jotakuinkin 250...500 per positio.
- mitenon.
Hinnaksi tuli n.600 euroa, joten Rauno Kangas arviosi osui kyllä hyvin kohdalleen.
Pitää tässä välissä sanoa myös, että olen monella palstalla (eritoten hirsitalot) täällä saanut paljon hyvää apua viesteistäsi (itse toki kysynyt eri nimimerkkien takaa, ettei oma tyhmyyteni paljastuisi). Kiitos, että olet jaksaillut vastata! Näillä foorumeilla kun niin usein saa vaan haukkumista ja mutu-vastauksia, niin on ollut ilo huomata, että kyllä täällä löytyy myös asiallista ja asiantuntevaa vastausta!
- miteon.
Suuri kiitos vastauksesta!
- wwweesdsd
itse maksoin 100e. En ehtinyt niitä itse piirtämään Autocadilla työmatkans vuoksi. Jos tunnet Autocadin ja osaat piirtää, ota mallia jostain valmiista ja tee itse.
- rqrqwqwrqwr
Ennemminkin kannattaa maksaa rakennesuunnittelusta, jotta rakennustarpeiden hankkiminen on helppoa.
Eli mitä tavraa runko on. kuinka paksuja tolppia ja palkkeja jne. Lupakuvissa noita ei välttämättä näy. Hyvä suunnittelija ne toki sinne laittaa (jos osaa). - mitenon..
rqrqwqwrqwr kirjoitti:
Ennemminkin kannattaa maksaa rakennesuunnittelusta, jotta rakennustarpeiden hankkiminen on helppoa.
Eli mitä tavraa runko on. kuinka paksuja tolppia ja palkkeja jne. Lupakuvissa noita ei välttämättä näy. Hyvä suunnittelija ne toki sinne laittaa (jos osaa).Hmmm...eiköhän ne tässä ole? Esim ulkoseinän kohdalla lukee runko 45x170 k600, tuulensuojalevy 9mm, koolaus 22 x100 k 600....vesikaton ja yläpohjan kohdalla vastaavia tietoja, samoin puhallusvillan määrä kerrottu. Pärjääkö näillä, vai pitääkö vielä jostain saada lisätietoa, ennenkuin lähtee hankkimaan rakennustarpeita?
Miten se muuten on: osataanko rautakaupassa antaa oikea määrä tarvittavaa tavaraa kuvien perusteella, vai pitääkö ostajan aina itse osata laskea ja kertoa paljonko tarvitsee ja mitä? Auttakaa taas aloittelijaa... mitenon.. kirjoitti:
Hmmm...eiköhän ne tässä ole? Esim ulkoseinän kohdalla lukee runko 45x170 k600, tuulensuojalevy 9mm, koolaus 22 x100 k 600....vesikaton ja yläpohjan kohdalla vastaavia tietoja, samoin puhallusvillan määrä kerrottu. Pärjääkö näillä, vai pitääkö vielä jostain saada lisätietoa, ennenkuin lähtee hankkimaan rakennustarpeita?
Miten se muuten on: osataanko rautakaupassa antaa oikea määrä tarvittavaa tavaraa kuvien perusteella, vai pitääkö ostajan aina itse osata laskea ja kertoa paljonko tarvitsee ja mitä? Auttakaa taas aloittelijaa...Kyllä noilla tiedoilla johonkin asti pärjää. Vaakarakenteiden (palkit) kannattaa kuitenkin olla pikkuisen epäileväisyyteen taipuvainen - ne ei ole iso asia tarkastuttaa, jos vaikka rakennuslupakuvien piirtä sattuisikin valikoineen rakenne-erittelyyn laitetut dimensiot jollain muulla perusteella kuin rakennelaskelmien mukaan.
Vähänkään palvelualttiimpi rakenniuspalvelumyyjä kyllä laskee asiakkaalle tavaratkin, muttei sitä vielä tänä päivänä ihan jokaisesta kaupasta palveluna saa. Ja pienellä paneutumisella itse laskee usein huolellisemmin (=tarkemmin) kuin kauppias.- 123123313
rauno_kangas kirjoitti:
Kyllä noilla tiedoilla johonkin asti pärjää. Vaakarakenteiden (palkit) kannattaa kuitenkin olla pikkuisen epäileväisyyteen taipuvainen - ne ei ole iso asia tarkastuttaa, jos vaikka rakennuslupakuvien piirtä sattuisikin valikoineen rakenne-erittelyyn laitetut dimensiot jollain muulla perusteella kuin rakennelaskelmien mukaan.
Vähänkään palvelualttiimpi rakenniuspalvelumyyjä kyllä laskee asiakkaalle tavaratkin, muttei sitä vielä tänä päivänä ihan jokaisesta kaupasta palveluna saa. Ja pienellä paneutumisella itse laskee usein huolellisemmin (=tarkemmin) kuin kauppias.Minkälaiset rakennekuvat pitäisi muuten oikeasti olla rakennuksen kokonaisjäykistyksestä? Jos vaikkapa runko on mitoitettu ja kattoristikoiden valmistajalta tulee kattoristikoiden tuentaohje niin tarvitaanko vielä lisäksi muuta suunnitelmaa jäykistykseen?
- 123123312
mitenon.. kirjoitti:
Hmmm...eiköhän ne tässä ole? Esim ulkoseinän kohdalla lukee runko 45x170 k600, tuulensuojalevy 9mm, koolaus 22 x100 k 600....vesikaton ja yläpohjan kohdalla vastaavia tietoja, samoin puhallusvillan määrä kerrottu. Pärjääkö näillä, vai pitääkö vielä jostain saada lisätietoa, ennenkuin lähtee hankkimaan rakennustarpeita?
Miten se muuten on: osataanko rautakaupassa antaa oikea määrä tarvittavaa tavaraa kuvien perusteella, vai pitääkö ostajan aina itse osata laskea ja kertoa paljonko tarvitsee ja mitä? Auttakaa taas aloittelijaa...Onko katosta? Onko mitoitettu tolpat ja palkit? Onko niistä laskentaa esittää rakennusvalvonnalle?
123123313 kirjoitti:
Minkälaiset rakennekuvat pitäisi muuten oikeasti olla rakennuksen kokonaisjäykistyksestä? Jos vaikkapa runko on mitoitettu ja kattoristikoiden valmistajalta tulee kattoristikoiden tuentaohje niin tarvitaanko vielä lisäksi muuta suunnitelmaa jäykistykseen?
Aika paljon vaihtelee tarpeet sekä rakennusvalvonnalla että työmailla. Ja vähimmillään suunnittelua tehdään todella vähän. Joskus olen itsekin asiakkaan toivomuksesta tehnyt "minimirakennesuunnittelua" mikä tarkoittaa tavalliseen lupakuvien leikkauskluvaan merkittyä perustuksen kokoa, runkodimenssiota, yläjuoksudimenssiota ja muutamaa vakiotekstiä, joista ilmenee mitoituksessa käytetyt kuormat ja materiaalit... ehkä joku maininta kokonaisjäykistyksestä (aina noista jäykistyksistä ei taida suunnittelijat paljoa lausua, vaikka pitäisi).
- jokuvaaak
Hei. Kertokaas mitä kaikkia kuvia tarvitaan ok-talossa ja mitähän nämä mahtaisi kustantaa 1.krs n.100-120m2 taloon..
eikös jotkut mahdollisesti käytä ns.kopiointi muitten valmistamista taloista..Minimisuunnittelupaketti (sulkeissa talopakettitoiminnassa tyypillinen jako talopaketin mukana tuleviin muualta hankittaviin)
* lupakuvat (pääpiirustukset asemapiirros)
* rakenteet (puurakenteet perustus)
* LVIS-kuvat eli lämmitysjärjestelmä, vesi ja viemärikuvat, ilmanvaihto ja sähkökuvat
Tyypillisesti hinnat luokkaa:
* lupakuvat 2.000
* rakenteet 2.000
* LVIS-kuvat 2.000
Puolellakin hintaa joku selviää, kunhan tinkii kovasti laadusta ja puolitoista kertainenkaan maksu ei ole liikaa, jos kuvat on oikein hyvät. Pelkillä kopiokuluillakin saattaa selvitä, mutta se vaatii tuuria tai valmiiksi johonkin muuhun käyttöön mietittyjen ratkaisujen sokeaa hyväksymistä.- svaaann
rauno_kangas kirjoitti:
Minimisuunnittelupaketti (sulkeissa talopakettitoiminnassa tyypillinen jako talopaketin mukana tuleviin muualta hankittaviin)
* lupakuvat (pääpiirustukset asemapiirros)
* rakenteet (puurakenteet perustus)
* LVIS-kuvat eli lämmitysjärjestelmä, vesi ja viemärikuvat, ilmanvaihto ja sähkökuvat
Tyypillisesti hinnat luokkaa:
* lupakuvat 2.000
* rakenteet 2.000
* LVIS-kuvat 2.000
Puolellakin hintaa joku selviää, kunhan tinkii kovasti laadusta ja puolitoista kertainenkaan maksu ei ole liikaa, jos kuvat on oikein hyvät. Pelkillä kopiokuluillakin saattaa selvitä, mutta se vaatii tuuria tai valmiiksi johonkin muuhun käyttöön mietittyjen ratkaisujen sokeaa hyväksymistä.Niin, että kuvat maksais noin.6000e.
Kyllähän niistäkin hintaa tulee.... mutta jos lähtee suorasta väsäämään, niin taitaa juuri tuollaisia kuluja joita ei edes tule mietittyä, jos hankkii talopaketin, vaikka kaippa hekin palveluistaan ja työstään jonkun prosentin nappaa;) svaaann kirjoitti:
Niin, että kuvat maksais noin.6000e.
Kyllähän niistäkin hintaa tulee.... mutta jos lähtee suorasta väsäämään, niin taitaa juuri tuollaisia kuluja joita ei edes tule mietittyä, jos hankkii talopaketin, vaikka kaippa hekin palveluistaan ja työstään jonkun prosentin nappaa;)Piirtelen etupäässä vakiokumppaneille - siis ammattirakentajille. Ja palvelen joustavasti - teen tarvittaessa minimisuunnittelua tai sitten yksityiskohtaisempaa - ja kumppanit valitsevat poikkeuksetta aika kattavan suunnittelun, koskapa työmaalla ei haluta istua pohdiskelemassa erilaisia vaihtoehtoratkaisuja...
...ja toisekseen: kyllä nuo talopakettitalotkin suunnitellaan, eikä ne suunnittelut talopakettien yhteydessäkään tule ilmaiseksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2636613Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2156179Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai385630Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1484959Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi263762Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1853689Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313435HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333133Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3222749Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan312612