kysely ravintola-alasta

kokki(nen)

Tykkäätkö työskennellä ravintola-alalla? Oletko kokki vai tarjoilija? Miten/miksi päädyit kyseiseen ammattiin ja kauan olet työskennellyt sen parissa? Oletko haaveillut toisesta ammatista vai oletko kenties opiskelemassa uutta alaa? Ois kiva kuulla kaikkien tarinoita :)

4

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ärtynyt rtt

      Minulla on ravintolakokin koulutus mutta se ei anna mitään valmiuksia työskennellä ravintolakokkina, ellei ole luokan parhaiden joukossa. Sain ensimmäisenä vuonna ykkösiä ammatillisista aineista (1-3 asteikolla) ja kaikki oli vaikeaa. Myöhemmin sain kakkosia muttei koskaan kolmosta, paitsi hotellipalveluista ja teoria-ainesta. Ravintola-alalla on hyvä olla sosiaalinen ja vähän ADHD tyyppinen. En ole kumpaakaan.

      Olen työskennellyt enimmäkseen tiskarina, välillä ravitsemistyöntekijänä (RTT). On helppoa vääntää salaatteja ja voileipiä mutta nekin vuorot ovat kiven alla ja niihin usein sisältyy tiskausta. Varsinaisia kokkivuoroja minulla on ollut vain yksi (nimellisesti kaksi mutta toisessa työnkuva vastasi RTT/tiskarin työnkuvaa). Nyt alkaisi olla välillä kokkivuoroja tarjolla mutten tiedä mitä valmiuksia minulla on. En tahtoisi työskennellä yksin ja olla vastuussa kaikesta. Usein paikoissa ei näe kirjallisia ohjeita vaan kaikki pitäisi muistaa sanallisesti. Usein ei myöskään kuule tai saa sanoista selvää, varsinkin jos työtoveri on maahanmuuttaja joka ei osaa tarpeeksi suomea.

      On syytä mainita että menin ammattikouluun yli-ikäisenä, melkein 10 v vanhempana kuin luokkatoverini, koska olen alan vaihtaja, mutta liian nuori aikuiskoulutukseen. Kun on kaksikymppinen, on väliinputoaja, joska on liian nuori aikuiskoulutukseen mutta liian vanha vasta yläasteelta tulleiden joukkoon. Jos menee ammattikouluun suoraan yläasteelta tai viimeistään lukiosta niin sopeutuu vielä joukkoon, ellei satu olemaan entinen koulukiusattu. Kokemus ravintola-alalta on että jos joku muu on urallaan samassa kohtaa kuin minä niin se on vain siitä syystä että se on ollut äitiyslomalla. Vähän ärsyttävää että itseään 8 v nuoremmilla työtovereilla on enemmän työkokemusta kuin itsellä.

      • wannabechef

        olet kyllä aivan oikeassa että 3 vuoden koulutus anna valmiuksia, ainakaan jos olet ns "surkeampi" opiskelija. olen 3 vuoden opiskelija, ja kokiksi pitäisi valmistua. ruokasi on täyttä páskaa, mutta silti pääset kurssit läpi. keväällä on paperit kädessä mutta osaaminen 0.


    • Kokki ja leipuri

      Olen suurtalouskokki ja toiselta ammatiltani leipuri-kondiittori.

      Työskentelen suurtalouskeittiöillä sijaisena. Vakipaikkaa ei ole, mutta kierrän sijaistamassa milloin missäkin (kouluissa, päiväkodeilla, vanhaikodeilla jne.). Ihan mukavaa tämä työ on, mutta on tylsää, kun säästösyistä lakkautetaan pienet keittiöt ja siirrytään valmiina tulevaan ruokaan ja isoihin keskuskeittiöihin. Mukavaa, jos pääsee välillä tekemään vaikka salaatteja, aamupalaa, välipalaa ja leipomaan. Muuten työ tuntuu pelkältä tiskaamiselta, siivoamiselta ja ruoan jakelulta. Huono puoli on myös se, että sijaisiin suhtaudutaan monissa paikoissa inhottavasti ja kohdellaan kuin alinta kastia. Eikä johdu vain minusta vaan olen jutellut muiden sijaisten kanssa ja jokainen tietää nämä inhottavat työpaikat.

      Huonoina puolina on keittiöiden meteli, ruokasalien meteli, jatkuva seisominen ja kävely. Ainakin minulla tulee jalat kipeiksi. Työpäivien jälkeen on aina väsynyt koko illan. Vaikka käytän kuulosuojaimia esim. tiskatessa, niin silti kuuloni on muuttunut herkäksi. Kaikki kovat äänet sattuvat korviin.

      Haluaisin sellaiseen keittiötyöhön, jossa pääsee enemmän ruoan kanssa tekemisiin. Sen takia alan kuitenkin valitsin. Ehkä joku henkilöstöravintola tms. olisi mukavampi tai muu, jossa voi myös itse vaikka vaikuttaa ruokiin ja ruokalistoihin. Isot keskuskeittiöt tuntuvat aika laitosmaisilta. Joku pieni tai keskikokoinen lounasravintola tai muu vastaava olisi ihan kiva.

      Ja ehkä enemmän tykkäisin olla leipomossa. Tai suurkeittiöllä leipurina. Leipureille ei vain tunnu löytyvän työtä, enkä haluaisi muuttaakaan muualle työn perässä.

    • Tarjoilija100

      Itse teen keikkatyönä tarjoilijan/baarimikon hommia,ja voin sanoa että tätä työtä en tule jaksamaan kovin kauaa. Oikea alani on aivan eri,mutta siitä valmistuminen häämöttää vielä 5 vuoden päässä. Ravintola-ala on joskus tosi mukavaa kun asiat menee putkeen ja kokee onnistumisen hetkiä,mutta joskus vituttaa rankasti. Työkaverit ovat yleensä mukavia tällä alalla , ja ymmärtävät ettet ole alkoholisti jos otat yhden tai kaksi lonkeroa töiden jälkeen. Raskas työ vaatii joskus raskaat huvit. Palkkaus on syvältä,mutta tipit piristävät päivää joskus vaikka melko harvinaista se onkin Suomessa. Nyt kun olen ekstrannut paljon on tullut nähtyä monenlaista paikkaa, melko rankkaa ollut aina vaihtaa mestaa ja opetella uusiksi aina mistä löytyy mikin asia... Opiskelijalle hyvää tienestiä ja saa arvokasta työkokemusta! Itse olen hiukan kyllästynyt kun tehnyt näitä hommia noin 3,5 vuotta nyt..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8341
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      462
      7530
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      220
      5676
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      93
      4699
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4624
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      106
      4455
    7. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      19
      4344
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4182
    9. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      97
      4136
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3830
    Aihe