kysely ravintola-alasta

kokki(nen)

Tykkäätkö työskennellä ravintola-alalla? Oletko kokki vai tarjoilija? Miten/miksi päädyit kyseiseen ammattiin ja kauan olet työskennellyt sen parissa? Oletko haaveillut toisesta ammatista vai oletko kenties opiskelemassa uutta alaa? Ois kiva kuulla kaikkien tarinoita :)

4

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ärtynyt rtt

      Minulla on ravintolakokin koulutus mutta se ei anna mitään valmiuksia työskennellä ravintolakokkina, ellei ole luokan parhaiden joukossa. Sain ensimmäisenä vuonna ykkösiä ammatillisista aineista (1-3 asteikolla) ja kaikki oli vaikeaa. Myöhemmin sain kakkosia muttei koskaan kolmosta, paitsi hotellipalveluista ja teoria-ainesta. Ravintola-alalla on hyvä olla sosiaalinen ja vähän ADHD tyyppinen. En ole kumpaakaan.

      Olen työskennellyt enimmäkseen tiskarina, välillä ravitsemistyöntekijänä (RTT). On helppoa vääntää salaatteja ja voileipiä mutta nekin vuorot ovat kiven alla ja niihin usein sisältyy tiskausta. Varsinaisia kokkivuoroja minulla on ollut vain yksi (nimellisesti kaksi mutta toisessa työnkuva vastasi RTT/tiskarin työnkuvaa). Nyt alkaisi olla välillä kokkivuoroja tarjolla mutten tiedä mitä valmiuksia minulla on. En tahtoisi työskennellä yksin ja olla vastuussa kaikesta. Usein paikoissa ei näe kirjallisia ohjeita vaan kaikki pitäisi muistaa sanallisesti. Usein ei myöskään kuule tai saa sanoista selvää, varsinkin jos työtoveri on maahanmuuttaja joka ei osaa tarpeeksi suomea.

      On syytä mainita että menin ammattikouluun yli-ikäisenä, melkein 10 v vanhempana kuin luokkatoverini, koska olen alan vaihtaja, mutta liian nuori aikuiskoulutukseen. Kun on kaksikymppinen, on väliinputoaja, joska on liian nuori aikuiskoulutukseen mutta liian vanha vasta yläasteelta tulleiden joukkoon. Jos menee ammattikouluun suoraan yläasteelta tai viimeistään lukiosta niin sopeutuu vielä joukkoon, ellei satu olemaan entinen koulukiusattu. Kokemus ravintola-alalta on että jos joku muu on urallaan samassa kohtaa kuin minä niin se on vain siitä syystä että se on ollut äitiyslomalla. Vähän ärsyttävää että itseään 8 v nuoremmilla työtovereilla on enemmän työkokemusta kuin itsellä.

      • wannabechef

        olet kyllä aivan oikeassa että 3 vuoden koulutus anna valmiuksia, ainakaan jos olet ns "surkeampi" opiskelija. olen 3 vuoden opiskelija, ja kokiksi pitäisi valmistua. ruokasi on täyttä páskaa, mutta silti pääset kurssit läpi. keväällä on paperit kädessä mutta osaaminen 0.


    • Kokki ja leipuri

      Olen suurtalouskokki ja toiselta ammatiltani leipuri-kondiittori.

      Työskentelen suurtalouskeittiöillä sijaisena. Vakipaikkaa ei ole, mutta kierrän sijaistamassa milloin missäkin (kouluissa, päiväkodeilla, vanhaikodeilla jne.). Ihan mukavaa tämä työ on, mutta on tylsää, kun säästösyistä lakkautetaan pienet keittiöt ja siirrytään valmiina tulevaan ruokaan ja isoihin keskuskeittiöihin. Mukavaa, jos pääsee välillä tekemään vaikka salaatteja, aamupalaa, välipalaa ja leipomaan. Muuten työ tuntuu pelkältä tiskaamiselta, siivoamiselta ja ruoan jakelulta. Huono puoli on myös se, että sijaisiin suhtaudutaan monissa paikoissa inhottavasti ja kohdellaan kuin alinta kastia. Eikä johdu vain minusta vaan olen jutellut muiden sijaisten kanssa ja jokainen tietää nämä inhottavat työpaikat.

      Huonoina puolina on keittiöiden meteli, ruokasalien meteli, jatkuva seisominen ja kävely. Ainakin minulla tulee jalat kipeiksi. Työpäivien jälkeen on aina väsynyt koko illan. Vaikka käytän kuulosuojaimia esim. tiskatessa, niin silti kuuloni on muuttunut herkäksi. Kaikki kovat äänet sattuvat korviin.

      Haluaisin sellaiseen keittiötyöhön, jossa pääsee enemmän ruoan kanssa tekemisiin. Sen takia alan kuitenkin valitsin. Ehkä joku henkilöstöravintola tms. olisi mukavampi tai muu, jossa voi myös itse vaikka vaikuttaa ruokiin ja ruokalistoihin. Isot keskuskeittiöt tuntuvat aika laitosmaisilta. Joku pieni tai keskikokoinen lounasravintola tai muu vastaava olisi ihan kiva.

      Ja ehkä enemmän tykkäisin olla leipomossa. Tai suurkeittiöllä leipurina. Leipureille ei vain tunnu löytyvän työtä, enkä haluaisi muuttaakaan muualle työn perässä.

    • Tarjoilija100

      Itse teen keikkatyönä tarjoilijan/baarimikon hommia,ja voin sanoa että tätä työtä en tule jaksamaan kovin kauaa. Oikea alani on aivan eri,mutta siitä valmistuminen häämöttää vielä 5 vuoden päässä. Ravintola-ala on joskus tosi mukavaa kun asiat menee putkeen ja kokee onnistumisen hetkiä,mutta joskus vituttaa rankasti. Työkaverit ovat yleensä mukavia tällä alalla , ja ymmärtävät ettet ole alkoholisti jos otat yhden tai kaksi lonkeroa töiden jälkeen. Raskas työ vaatii joskus raskaat huvit. Palkkaus on syvältä,mutta tipit piristävät päivää joskus vaikka melko harvinaista se onkin Suomessa. Nyt kun olen ekstrannut paljon on tullut nähtyä monenlaista paikkaa, melko rankkaa ollut aina vaihtaa mestaa ja opetella uusiksi aina mistä löytyy mikin asia... Opiskelijalle hyvää tienestiä ja saa arvokasta työkokemusta! Itse olen hiukan kyllästynyt kun tehnyt näitä hommia noin 3,5 vuotta nyt..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      25
      2513
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1004
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      871
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      855
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      827
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      807
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      790
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      63
      762
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      694
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      688
    Aihe