kamera/videokamera metsälle?

apu tarpeen!

Hei,

onko kenelläkään kokemusta, millainen kamera tai mahdollisesti videokamera kannattaisi hankkia, jos tahtoo kuvata videolle metsästystilanteita ja ehkä räpsiä myös kuvia luonnosta? Kameroista minulla ei ole kummemmin kokemusta, mutta haluaisin parempaa laatua kuin digipokkarikuvissa...

Ajattelin ensin hankkia erikseen kunnon kameran ja videokameran, mutta eräs kaverini sanoi että monissa järkkärityyppisissä kameroissa myös videokuvaus on nykyisin laadultaan huimasti parempaa kuin useissa videokameroissa. Sitten rupesin pohtimaan että voisiko/kannattaisiko nämä yhdistää ja ostaa joku järkkäri/videokamera. Vinkit ja suositukset otetaan kaikki vastaan!

4

395

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhjedh

      Nykyään taitaa kaikissa uusissa, korkeintaan pari-kolme vuotta sitten julkaistuissa järjestelmissä olla myös full HD video.
      Laatu on toki hyvää, mutta käsittely videotilassa ei ole yhtä helppoa, kuin videokameralla.
      Kamera on raskaampi ja sitä on pidettävä näön edellyttämällä etäisyydellä kaksin käsin. Parasta on , jos on jalusta tai jokin tuki.
      Kun kameraa hankkii kannattaa myös katsoa, että siinä AF toimii riittävän hyvin myös videotilassa ja objektiivit on vakaajallisia, ellei vakaaja ole rungossa.

      Tuolla voi kameroita etsiä halutuilla ominaisuuksilla ja vertailla:
      http://www.dpreview.com/

    • Canonisti minäkin

      Metsässä sääsuojaus sekä rungossa että objektiivissa on kova juttu. Canonin 7D on tulossa loppualennusmyynteihin uuden mallin tieltä. Objektiiveista tärkein on hyvä normaali.

    • D200, D800 , G15

      Pokkari on silti kätevä, vaikka haluaisitkin järkkärin. Osta G 15. G 12 oli just Rajalassa tarjouksessa 199.

    • dlkjfldksjfklsjd

      Ihan perusjärkkäreilläkin saa jo todella hyvää Full HD-kuvaa. Vaikka Nikon 5100 jossa automaattitarkennus myös videoitaessa. Etenkin järkkäri hyvä täytemateriaalissa kun kuvaa varusteita, maisemaa, kasvillisuutta, taivasta, ihmisiä, time lapsea jne. Samalla välineellä voi sitten ottaa myös hyviä valokuvia.

      Nopeisiin tilanteisiin kannattaa lisäksi hankkia päähän Go Pro 3 . Sen voi sijoittaa myös moneen muuhun paikkaan, vaikka puuhun, veden alle, autoon, jalustoihin, kalliolle, aseeseen?

      Järkkärin tueksi kannattaa hankkia myös erillinen mikki (esim. Roden haulikko, videomic tai stereomic, nauhoitin kauempana oleviin puheisiin (esim. Zoom 1), jalusta (mielellään 200 euron videojalustat ebaysta), ehkä joku kamerakahva (10 e ebaysta) ja kameraan kiinnitettävä LED-valo yökuvauksiin.

      Editoinnilla voi myös tehdä paljon. Kannattaa opetella jonkun editointiohjelman käyttö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe