kamera/videokamera metsälle?

apu tarpeen!

Hei,

onko kenelläkään kokemusta, millainen kamera tai mahdollisesti videokamera kannattaisi hankkia, jos tahtoo kuvata videolle metsästystilanteita ja ehkä räpsiä myös kuvia luonnosta? Kameroista minulla ei ole kummemmin kokemusta, mutta haluaisin parempaa laatua kuin digipokkarikuvissa...

Ajattelin ensin hankkia erikseen kunnon kameran ja videokameran, mutta eräs kaverini sanoi että monissa järkkärityyppisissä kameroissa myös videokuvaus on nykyisin laadultaan huimasti parempaa kuin useissa videokameroissa. Sitten rupesin pohtimaan että voisiko/kannattaisiko nämä yhdistää ja ostaa joku järkkäri/videokamera. Vinkit ja suositukset otetaan kaikki vastaan!

4

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhjedh

      Nykyään taitaa kaikissa uusissa, korkeintaan pari-kolme vuotta sitten julkaistuissa järjestelmissä olla myös full HD video.
      Laatu on toki hyvää, mutta käsittely videotilassa ei ole yhtä helppoa, kuin videokameralla.
      Kamera on raskaampi ja sitä on pidettävä näön edellyttämällä etäisyydellä kaksin käsin. Parasta on , jos on jalusta tai jokin tuki.
      Kun kameraa hankkii kannattaa myös katsoa, että siinä AF toimii riittävän hyvin myös videotilassa ja objektiivit on vakaajallisia, ellei vakaaja ole rungossa.

      Tuolla voi kameroita etsiä halutuilla ominaisuuksilla ja vertailla:
      http://www.dpreview.com/

    • Canonisti minäkin

      Metsässä sääsuojaus sekä rungossa että objektiivissa on kova juttu. Canonin 7D on tulossa loppualennusmyynteihin uuden mallin tieltä. Objektiiveista tärkein on hyvä normaali.

    • D200, D800 , G15

      Pokkari on silti kätevä, vaikka haluaisitkin järkkärin. Osta G 15. G 12 oli just Rajalassa tarjouksessa 199.

    • dlkjfldksjfklsjd

      Ihan perusjärkkäreilläkin saa jo todella hyvää Full HD-kuvaa. Vaikka Nikon 5100 jossa automaattitarkennus myös videoitaessa. Etenkin järkkäri hyvä täytemateriaalissa kun kuvaa varusteita, maisemaa, kasvillisuutta, taivasta, ihmisiä, time lapsea jne. Samalla välineellä voi sitten ottaa myös hyviä valokuvia.

      Nopeisiin tilanteisiin kannattaa lisäksi hankkia päähän Go Pro 3 . Sen voi sijoittaa myös moneen muuhun paikkaan, vaikka puuhun, veden alle, autoon, jalustoihin, kalliolle, aseeseen?

      Järkkärin tueksi kannattaa hankkia myös erillinen mikki (esim. Roden haulikko, videomic tai stereomic, nauhoitin kauempana oleviin puheisiin (esim. Zoom 1), jalusta (mielellään 200 euron videojalustat ebaysta), ehkä joku kamerakahva (10 e ebaysta) ja kameraan kiinnitettävä LED-valo yökuvauksiin.

      Editoinnilla voi myös tehdä paljon. Kannattaa opetella jonkun editointiohjelman käyttö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      66
      2268
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2172
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1232
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      118
      1146
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      885
    Aihe