Soneran asiakaspalvelu ja tapa toimia ja hinnoitella palvelunsa on täysin moraalitonta ja suorastaan rikollista. Nyt sitten esimerkki: kävin jokunen viikko sitten erään ikääntyneen ihmisen symtymäpäivillä ja siellä tuli puheeksi puhelujen hinnat ja laskutus. Syntymäpäiväsankari ihmetteli sitä, kun Sonera laskuttaa 2,90 euroa paperilaskun lähettämisestä. Hän näytti laskua ja mutta se laskun loppusumma se vasta pyöristytti. Lankaliittymän perusmaksua oli lähes 30 euroa kuukaudessa ja itse puhelujen kustannus muutama euro. Eli vanhojen lankaliittymien vanhoilta asiakkailta peritään pyöristtyttäviä perusmaksuja ja siihen sitten lisätään vielä paperilaskusta lisää kustannuksia. Tässä tapauksessa liittymä oli keskellä kirkonkylää ja linjat olivat jo vuosikymmeniä olleet maan alla eli verkon kustannukset oli kyllä rahastettu jo moneen kertaan. Toisaalta tuo paperilaskun hinta on täysin moraaliton rahastusmuoto. Se koskee juuri niitä ihmisiä, jotka eivät voi juuri puolustautua. Tässäkin tapauksessa nettiä ei ikinä ole ollut ja eikä sitä ikinä tulekkaan. Uskollinen asiakas on maksanut vuosikymmeniä Soneran littymästä ja puheluista sen minkä Sonera on vaatinut. Mutta pelkästä vanhasta peruslankaliittymästä vuositasolla usean sadan euron vuosimaksu on liikaa. No onneksi syntymäpäivävieraista löytyi hintatietoisuutta ja ratkaisuja. Syntymäpäiväsankarille hankittiin GSM-pöytäpuhelin ja siihen oma erillinen sim -kortti toiselta palveluntarjoajalta. Toki vanha puhelinnumero piti vaihtaa. Soneralla on kyllä tarjolla vanhan numeron säilytyspaketti, mutta rahastus jatkuu sitten kymmenkertaisina puhelujen hintoina. Ja eikä tässä vielä kaikki: kun synttärisankari sitten soitti Soneraan ja irtisanoi vanhan lankaliittymän, niin silloin Sonera tarjosi tätä vanhaa lankaliittymää säilytettäväksi 2 euron kuukausiperusmaksulla. Mitä tästä opimme: Soneran toiminta täysin moraalitonta ja suorastaan vanhojen ihmisten "laillista" ryöstämistä.
Moraaliton Sonera
3
432
Vastaukset
- =(!¤%&#/)
Tuokin on syy, miksi minun laskuissani ei koskaan ole maksunsaajana Sonera
Jos olisi jokaisessa valtionyhtiössä ollut samantasoisia toimitusjohtajia joita (Telen aikaan ja jälkeen) on ollut koko SUomi olisi tehnyt jo konkurssin vuosia sitten.
Nyt mennään YLE;ssä jo lähellä tuota. Puuttuisi sielläkin, että Yle hankkisi verorahoillamme pari hotellia Pasilasta henkilökunnallee tai Finair Vantaalta kun vanhat sängyt ovat ympäri maailmaa... Morjesta Sonera rules,
Lankapuhelinliittymissä on tosiaan korkeampi kk-maksu kuin vaikka kännykkäliittymissäi. Olet ihan oikeassa - vanha kotipuhelin ja maksut siitä - jossain vaiheessahan ne kuittaa kulut mitä sen linjan pystyttäminen on vienyt rahaa. Ajan kuluessa sitä linjaa pitää kuitenkin huoltaa ja ylläpitää, ja huomioimme nämä kulut lankaliittymän kk-maksuissa. Puhutaan niin sanotusta kustannusvastaavasta hinnoittelusta. Haja-asutusalueella kuukausimaksu on korkeampi, jopa tuota 30 euron tasoa, taajamissa alhaisempi.
Numeron säilytyspaketilla tarkoittanet Sonera Kotinumeroa --> http://bit.ly/1fiSMft Siinä tosiaan vanha tuttu kotipuhelimen numero siirtyy kännykkätekniikan "päälle", joten se on helppo jos/kun siirtyy pois kotipuhelimesta. Sillä soittaminen esimerkiksi kännykkään maksaapi 10 senttiä/minuutti. Toki, onhan se hinnakkaampi puhelu kuin perus kännykkä-kännykkä -puhelu mutta ero ei ole kuitenkaan nyt ihan 10-kertainen.
Jos asiakas haluaa irtisanoa meidän kotipuhelimen, tarjoamme hänelle aina just tuota Kotinumero-palvelua. Mitään 2 euron säilytys-mahdollisuutta/kampanjaa meillä ei ole kotipuhelimen suhteen, ja kuulisinkin siitä mielelläni lisää että mistä siinä oli kyse? Siis jos ei Kotinumerosta vaan jostain muusta.
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio- Sonera rules ?
Hei Tero !
Odotinkin näitä Soneran vastauksia: Kaikki tuo "kustannusvastaavuus", " linjan pystyttäminen" olikin niitä sanoja joita ilmeisesti Terokin on oppinut isoilta pojilta. Tässä tapauksessa liittymä on keskellä taajamaa ja linjat maassa. Huolto- ja käyttökulut ovat minimaaliset ja verkko toimintavarma sekä aikoja sitten maksatettu kuluttajilta.
Kotinumeron puhelujen hinnat ovat kyllä pyöristyttävät kun niitä vertaa muiden, kuin Soneran tarjoamiin hintoihin.
Ja tuo 2 euron säilytyskamppanja, oli sitä tai ei, niin näin sitä Sonera hädissään tarjosi. Eiko isot pojat ole opettaneet, että menetetty asiakas on menetetty asiakas ja sitä ei hevin takaisin saa. Nyt sitten lankaverkolla on yksi käyttäjä vähemmän. No, ongelmahan ratkeaa kun Sonera nostaa perusmaksua ja kertoo "kustannusvastaavuuksista".
Mutta en huomannut tuota kommenttia tuosta paperilaskun ( 2,9 euroa ) hinnasta. On todella törkeää, että vanhoilta asiakkailta peritään moisia maksuja. Luulisi Soneran näkevän järjestelmistään, onko liittymässä nettiä ja kuinka vanha littymä on ja kuinka vanhoja asiakkaat ovat. Mutta isot pojat lukevat excel-taulukoitaan ja röyhkeästi ja moraalittomasti laittavat lisäkustannuksia asiakkaille.
No, tässä tapauksessa asiat ovat kunnossa. Toinen palveluntarjoaja hoitaa yhteydet ja kokonaiskustannukset ovat murto-osa entiseen verrattuna.
Toivon , että ryhtiä ja moraalia löytyisi myös isoilta pojilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä3003235Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa912689SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1892261Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää332033Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211775Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten461644Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1011512HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363561447Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1221324- 951293