HäSa lirissä?

pitääkö nämä huhut paikkaansa, ettei edes yt-neuvottelut ja väenvähennykset auttaneet lehteä, vaan se olisi konkan partaalla ja että se sulautetaan lähiaikoina kokonaan Almamediaan ja Aamulehteen. Luemmeko mekin kohta Aamulehteä. Ja suomen vanhimman tarina oli sitten siinä.
51555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Taidat olla aika oikeassa. Keskustelin jokin aika sitten lehden ilmotusmyyjän kanssa ja tämä kertoi huonosti menevän. Ilmotuspuolella ei käy kauppa lasketusti ja levikki on sekin vahvasti laskujohteinen. Menoja on paljon enemmän kuin tuloja ja myyjän mukaan uusien yt-neuvottelujen aika on edssä. Tuskin häsa konkurssiin menee, mutta suunta on mahdollisesti hyvinkin kohti Aamulehteä.

Äänestä

Katso tämän päivän lehti niin ole ihmeteltävää.

Äänestä

No eipä ihme. Kuka hullu nyt tuollaista perspaperia tilaisikaan. Onnettoman ohut läpyskä. Ja paremmat jutut tiivistettynä kaupunkiuutisissa.

Äänestä

Toimituksessa ja etenkään omistaja- leirissä ei ole oikein oivallettu minkälaisella journalismilla olisi mahdollisuus vaikuttaa tilauskannan volyymeihin. Lukijan pitää kokea saavansa mediasta jotain lisäarvoa, pelkkien paikallisuutisten lisäksi. Valtakunnan uutiset ja ulkomaan tapahtumat ammentaa suuri yleisö varmasti ihan muista lähteistä jo siitä syystä että näkökulma on mittavasti laajempi.

Nythän tomitus polkee aika yksipuolisesti paikallaan samojen aiheiden ja vanhaan kaavaan aina luiskahtaen. Moniarvoisuuden sijaan tarinat kerrotaan poikkeuksetta vain yhteen suuntaan tuijottaen ja ilmeisesti kuvitellaan etteivät ihmiset saa tietoa paikallisasioidenkin suhteen muusta mediasta ja hevosmiesten tietotoimiston välityksellä.

On tietysti totta että aika ei nyt ole yleisellä tasollakaan kovin menestyksekäs lehtitaloille, mutta se on huomioitu uudistusten muodossa aika hyvin monissa muissa julkaisuissa. Terve kriitiikki paikalliseen päätöksentekoportaaseen loisi myöskin uskottavuutta varmasti monen kuntalaisen mielessä toimitukseen. Nythän kritiikki suuntautuu yksipuolisesti vain naapurikuntien päättäjiin, ja kehut jaetaan poikkeuksetta Hämeenlinnaan.

Päätoimittaja, joka vastaa viime kädessä kaikesta minkä lehti julkaisee, ei ainakaan kolumniensa kautta anna itsestään lukijalle järin avarakatseista ja älyllisesti korkealentoista kuvaa, ja tämä ei voi olla heijastelematta varmasti tuloksessakaan.

Äänestä

Aika epätoivoista, kun laatu laskee ja lukijat vähenee ja samalla ilmoittajien pitäisi maksaa enemmän millihintaa. En maksa ja somesta on paljon apua, se on yllättävän tehokas ja halpa keino vauhdittaa kauppaa.

Äänestä
  • Ostakaapa tänään iltalehti tai iltasanomat ja laskekaapas montako samaa uutista löytyy huomisen hämeen sanomista, ei meinaan montaa omaa uutista lehdestä löydy......

    Äänestä

Kaikilla sanomalehdillä on nykyään vaikeaa.

Äänestä

Kallis se on. Harkinassa on tilauksen lopetus.

Äänestä
  • Lopetimme pari vuotta sitten tilaamisen. Suosittelen.

    Äänestä

Joutaisi mennä koko lehti. Kokoomus ja ek toitotusta eikä sitten juuri muuta kun mainoksia ja paikallishallinnon ylistystä.

Äänestä
  • Riitti ajat sitten ja sillä rahalla käymme kahdesti Tallinnassa.

    Äänestä

  • Pari J&K kirjoitti:

    Riitti ajat sitten ja sillä rahalla käymme kahdesti Tallinnassa.

    Ilmankos olettekin ihan ulalla paikallisista asioista.

    Äänestä

  • Kestotilaaja kirjoitti:

    Ilmankos olettekin ihan ulalla paikallisista asioista.

    Niin sitä luulee kunnes itse kokeilee, ettei näin ole.

    Äänestä

  • Pari J&K kirjoitti:

    Niin sitä luulee kunnes itse kokeilee, ettei näin ole.

    Kestotilaajaa edustaa kumman selvästi toimituksen ikivanhaa slogania.

    Äänestä

Nimi vaikuttaa jotenkin tutulta.

Äänestä
  • Pravda

    Äänestä

  • Hämy-Pravda kirjoitti:

    Pravda

    Tänäänkin urheilusivuilla . Huume Karalahdesta puolen sivun juttu Mitä paikallista ko herrassa Kun piti julkaista niin olisi voihut olla vaikka Niko Kapasesta kuultuna hänen kuulumisiaan.

    Äänestä

Keskustelin jokin aika sitten lehden ilmotusmyyjän kanssa ja tämä kertoi huonosti menevän. Ilmotuspuolella ei käy kauppa lasketusti ja levikki on sekin vahvasti laskujohteinen. Menoja on paljon enemmän kuin tuloja ja myyjän mukaan uusien yt-neuvottelujen aika on edssä.

Kaikkea sitä kirjoitellaankin! Sanomillahan menee tosi lujaa kun on varaa tehdä suuria kauppoja! Pitihän sieltä ensin vähän väkeä harventaa, kun tuoretta verta otetaan tilalle!

Äänestä
  • Täytyy sanoa, että toimittaja Peltosen blogi reska.fissä anta Häsan Forssan Lehden ostamisesta kovin erilaisen kuvan kuin lehti. Lukekaa itse ja arvioikaa. Minusta vaikuttaa siltä että tilaajat joudumme maksamaan Forssan Lehden tappioita. Ei kuullosta hyvältä.

    Äänestä

  • Vielä tulee kirjoitti:

    Täytyy sanoa, että toimittaja Peltosen blogi reska.fissä anta Häsan Forssan Lehden ostamisesta kovin erilaisen kuvan kuin lehti. Lukekaa itse ja arvioikaa. Minusta vaikuttaa siltä että tilaajat joudumme maksamaan Forssan Lehden tappioita. Ei kuullosta hyvältä.

    Luin. Puhuvatko samasta asiasta?

    Äänestä

  • 15+6 kirjoitti:

    Luin. Puhuvatko samasta asiasta?

    En tiiä, mutta Pravda paljastaa aina tottuuven

    Äänestä

  • Tosi on aina kirjoitti:

    En tiiä, mutta Pravda paljastaa aina tottuuven

    Elämme mielenkiintoisia aikoja.

    Äänestä

  • Oikein utelias kirjoitti:

    Elämme mielenkiintoisia aikoja.

    Kaupunkiuutinen on hyvä.

    Äänestä

Vieläkö tässä pitää toisen lehden velkoja maksaa.

Äänestä

Ei tartte muitten velkoja maksella kohonneina tilaushintoina kun tilaus loppuu ihan pian ja uutta ei taatusti tehdä.

Äänestä
  • On siinä mainoksia joista joutuu maksamaan.

    Äänestä

  • 3567803 kirjoitti:

    On siinä mainoksia joista joutuu maksamaan.

    Ku ei nuo vorssan mainokset oikein kiinnosta...

    Äänestä

Kuka sammuttaa valot?

Äänestä

Pravda puhuu totta eikä joku bloggaaja.

Äänestä

Erikoista.

Äänestä

Forssalaisia käy sääliksi koska siellä on edessä sama kuin Hämeenlinnassa. Lehti huononee ja pienenee ja silti hinta nousee. tämmöinen malli on keksitty paikallisten taholta.

Äänestä

Lehti pienene ja huononee ja silti ostellaan kalliita lehtiä. Lukijana olen todella hämmästynyt ja vihainen. En kaipaa lehteen forssalaisten artikkeleita koska niillä ei ole täällä kosketuspintaa.

Äänestä
  • Tuntuu kuin olisin maksajan paikalla.

    Äänestä

  • ETR5656 kirjoitti:

    Tuntuu kuin olisin maksajan paikalla.

    Ikävää katseltavaa.

    Äänestä

  • ex tilaaja kirjoitti:

    Ikävää katseltavaa.

    Kun Hämeen Sanomien blogi-kirjoittelun taso on nousussa , niin pitäjä poistaa kirjoituksen joka olisi ollut kiva lukea esim Teppo Turjan kirjoitus poistettiin

    Äänestä

Onx kukaan nähny mun palloa? Hävinnyt. Keltainen.

Äänestä

HäSa joutaa mennä. On Paska Riepu. Kaikki sivubisnekset voivat mennä myös.

Äänestä

Ei tässä lukijoita ja tilaajia ajatella, kun paskaa kasataan yhteen läjään sieltä sun täältä, pistetään nättiin pakettiin, rusetti päälle ja toivotaan, että joku erehtyisi sen ostamaan.

Äänestä

Urheilutoimittajat on hpk:n syöttöporsaita....

Äänestä

se koira älähtää...turja sanoo itse poistaneensa kirjoituksensa. mutta ethän sinä voi sitä tajuta, kun äly ei riitä edes älähtämiseen. voi piruparkaa, millaisilla järjeslahjoilla täällä kirjoitellaan.

Äänestä

Iltaa sinne toimitukseen. Kuka päivystää tänään täällä hämeenlinnan ainoalla vapaalla julkisella kanavalla sensuroijana?

Äänestä

Saa olla lehti lirissä. Yrittivät houkutella tilaamaan ja lasku 300 e. vuosi. Lehdessä on paljon mainoksia, en välitä maksaa. Onko ahneudella mitää rajaa ?

Äänestä

Onko se alle 1€ / lehti nyt niin iso hinta?

Äänestä
  • Toimitukselle vastausta että on paljon tuonlaatuisesta lehdestä ja ilmaisjakelut menee ohi eikä maksa lainkaan.

    Äänestä

Eniten ärsyttää rahastus.

Äänestä

Me persujen puoluetoimistossa tilasimme juuri kaikille valtuutetuillemme ja uskollisille kannattajillemme 25 kpl Hämeen Sanomia. Meillä on toimituksessa oikein luottotoimittaja ja -valokuvaaja (paparazzi), joka lähtee kiitämään vaikka lentoaseman keikoille mihin aikaan vuorokaudesta vaan.

Kaikki uutisvinkkimme on aina otettu huomioon ja niistä on tehty suuret etusivun otsikot, varsinkin jos uutiset koskevat kaupungin virkamiesten mokia tai meidän persupolitrukkien huomaamia pilkkuvirheitä tai vireille pistettyjä uusia aiheellisia oikeusjuttuja. Kiitos toimitukselle, että kuviamme myös julkaistaan aika ahkerasti lehdessänne!

Äänestä
  • Kuis panee Iiskotti?

    Äänestä

Lehti tulis tehdä meille lukioille.

Äänestä

Minua on vuosi kymmenet ärsyttänyt toimittajien ylpeys. Nyt sivusta voi seurata, että nöyryyttä opetellaan talouden takia.

Äänestä

Pakko meidän oppia nöyräksi kun ei tiedä, koska seuraavan kerran lähtöpasseja jaellaan. Ruskeat kielet kunniaan!

Äänestä

En ole lirissä ensi vuonna.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kaikki putket katkee kirjoitti:

pitääkö nämä huhut paikkaansa, ettei edes yt-neuvottelut ja väenvähennykset auttaneet lehteä, vaan se olisi konkan partaalla ja että se sulautetaan lähiaikoina kokonaan Almamediaan ja Aamulehteen. Luemmeko mekin kohta Aamulehteä. Ja suomen vanhimman tarina oli sitten siinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu