Pillereiden lopetus+OIREET

Hei!

Olen lopettanut Diane Nova pillerit 1,7 v syömisen jälkeen. Tiedän, että hormonitoiminta menee sekaisin. Ja kuukautisia voi jäädä tulematta.

Mutta, onko kellään muulla ollut jotain MUITA "oireita" pillereiden lopetuksen jälkeen?

10.päivä ilman -> oikea rinta arka/kipeä (sen kaltaista kipua, kun alkaa menkat) mulla oli menkat just sillon meneillään.

10.päivän lopetuksen jälkeen ollut pahaolo kun menee nukkumaan. (en ole raskaana). Ei oksennusoloa, mutta "pahaolo", mitä en ole ennen huomannut.

Voiko nämä liittyä pillereiden lopetukseen??
Vai pitääkö mennä lääkäriin?
Huom. Kun aloitin pillerit/söin niitä, minulle ei tullut mitään oireita. Kk:set vaan väheni ja lyheni ja kivut loppui melkein kokonaan.

Kertokaa, jos teillä on myös ollut jotain oireita, etten näitä yksinäni mieti missä on vika.

Kiitos ja asiallisia vastauksia! :)
4668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllähän pillereiden lopettaminen saattaa aiheuttaa aivan samoja oireita kuin niiden aloittaminenkin, onhan kyse kehon hormonitasapainon muutoksesta. Toisilla oma luonnollinen hormonitaso on kaukana pillereiden tuotamasta tasosta ja silloin oireita on enemmän.

Minulla on hormonitasapainon vaihtelun vuoksi aina viikko ennen kuukautisia tuo pahanolon tunne. Söin tuota Diane Novaa jonkin aikaa ja esimerkiksi rintani kokivat "muutoksen" kun lopetin pillerit aivan kuin ne aloittaessani. Joten älä huoli, oireet menevät ohi, mutta kehon hormonien muutokset tapahtuvat hitaasti - tietysti jos olosi vain jatkuu ja jatkuu ja se sinua huolestuttaa pirauta tohtorille tai terveydenhoitajalle.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Helpottavaa kuulla, että muillakin on ollut oireita lopettamisen jälkeen.

    Minun piti aloittaa pillerit aknen takia ( Roaccutan kuuri). Ja olen jatkuvasti vain halunnut lopettaa ne, mutta pelkäsin että finnit tulevat takaisin.

    Tulin loppuvaiheessa kiukkuiseksi (yli vuoden syötyäni pilsuja)ja itkeskelin "turhista" asioista ja tulin TODELLA herkäksi kaikille asioille.

    Onko sinulla kokemuksia seuraavista pilsujen lopettamisen liittyvistä asioista: onko tullut finnit takaisin? lähtikö hiuksia?

    Pelottaa niin, ja puhumattakaan siitä, että kuukautisia jää tulematta.

    Mutta parempi sekin kuin hormonihirviö ;D hehe...

    Äänestä

  • Diane Nova kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Helpottavaa kuulla, että muillakin on ollut oireita lopettamisen jälkeen.

    Minun piti aloittaa pillerit aknen takia ( Roaccutan kuuri). Ja olen jatkuvasti vain halunnut lopettaa ne, mutta pelkäsin että finnit tulevat takaisin.

    Tulin loppuvaiheessa kiukkuiseksi (yli vuoden syötyäni pilsuja)ja itkeskelin "turhista" asioista ja tulin TODELLA herkäksi kaikille asioille.

    Onko sinulla kokemuksia seuraavista pilsujen lopettamisen liittyvistä asioista: onko tullut finnit takaisin? lähtikö hiuksia?

    Pelottaa niin, ja puhumattakaan siitä, että kuukautisia jää tulematta.

    Mutta parempi sekin kuin hormonihirviö ;D hehe...

    Lopetin minäkin juuri Yasminit, jotka tekivät rintani suunnattoman aroiksi. Tilanne ei juuri helpottanut edes vuodon aikana. Miten nopeasti muilla on helpottanut rintojen arkuus pillereiden lopettamisen jälkeen? Itselläni aristus ja pingotus jäivät pois heti, mutta rinnoissa esiintyy edelleen pieniä vihlaisuja.

    Äänestä

  • Diane Nova kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Helpottavaa kuulla, että muillakin on ollut oireita lopettamisen jälkeen.

    Minun piti aloittaa pillerit aknen takia ( Roaccutan kuuri). Ja olen jatkuvasti vain halunnut lopettaa ne, mutta pelkäsin että finnit tulevat takaisin.

    Tulin loppuvaiheessa kiukkuiseksi (yli vuoden syötyäni pilsuja)ja itkeskelin "turhista" asioista ja tulin TODELLA herkäksi kaikille asioille.

    Onko sinulla kokemuksia seuraavista pilsujen lopettamisen liittyvistä asioista: onko tullut finnit takaisin? lähtikö hiuksia?

    Pelottaa niin, ja puhumattakaan siitä, että kuukautisia jää tulematta.

    Mutta parempi sekin kuin hormonihirviö ;D hehe...

    Hei!

    Itse lopetin myös Diane nova -pillerit ensimmäisen kerran puolitoista vuotta sitten ja toisen kerran viime keväänä. Ensimmäisellä kerran aloitin pillereiden syönnin n. 5 kk:n tauon jälkeen uudelleen, sillä oma kuukautisrytmini ei kerta kaikkiaan palannut normaaliksi ja finnit suorastaa valtasivat rintakehäni ja selän. Toisaalta uskon, että vaikutusta oli myös sillä, että olin syönyt pillereitä sitä ennen lähes 10 vuotta, ja oma hormonitoimintani oli sen jälkeen sekaisin. Viime keväänä sitten siirryin NuvaRing-ehkäisyrenkaan käyttäjäksi, ilman mitään sivuoireita. Olen ollut rauhallisempi, finnit ovat pysyneet poissa, itse asiassa ihoni on ollut parempi kuin koskaan aiemmin (alun perin Diane Novan sain juuri aknen hoitoon). Itse kuukautise ovat olleet kivuttomammat kuin pillereillä, eivätkä ne ole jääneet kertaakaan väliin (=niukoiksi), kuten pillerien aikaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Diane Nova kirjoitti:

Hei!

Olen lopettanut Diane Nova pillerit 1,7 v syömisen jälkeen. Tiedän, että hormonitoiminta menee sekaisin. Ja kuukautisia voi jäädä tulematta.

Mutta, onko kellään muulla ollut jotain MUITA "oireita" pillereiden lopetuksen jälkeen?

10.päivä ilman -> oikea rinta arka/kipeä (sen kaltaista kipua, kun alkaa menkat) mulla oli menkat just sillon meneillään.

10.päivän lopetuksen jälkeen ollut pahaolo kun menee nukkumaan. (en ole raskaana). Ei oksennusoloa, mutta "pahaolo", mitä en ole ennen huomannut.

Voiko nämä liittyä pillereiden lopetukseen??
Vai pitääkö mennä lääkäriin?
Huom. Kun aloitin pillerit/söin niitä, minulle ei tullut mitään oireita. Kk:set vaan väheni ja lyheni ja kivut loppui melkein kokonaan.

Kertokaa, jos teillä on myös ollut jotain oireita, etten näitä yksinäni mieti missä on vika.

Kiitos ja asiallisia vastauksia! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu