VW-konsernin autot

VW -konsernin autot ovat oikeasti kaikki huonolaatuisia. Uuden Audin vaihdelaatikko ravistaa, 70tkm ja Golfin kansi halkeaa ja vedet sotkeentuu öljyyn, uudessa diesel -Golfissa oli tehtaalla asennettu bensiinimoottorin startti, jakohihnat halkeilee. VW -autot vain ovat surkeita.
23369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

1.4 tsi dsg mittarissa -24tkm, kolmas kone menossa ja nyt sekin menossa todennäköisesti vaihtoon. Edellisissä vageissa myös ongelmia, mutta nyt tässä jo liikaa.

Seuraava auto ei ole VAG-konsernin tuote.

Äänestä

Broidi on töissä asentajana VW:n merkkikorjaamolla ja suostui pitkän tivaamisen jälkeen antaa minun ymmärtää että päivittäib heillä on sisällä ainakin yksi auto jossa löystynyt rallattava jakoketju. Turbot eivät kuulemma ole niin suuri ongelma kuin väitetään. Sanoi homman työllistävän mukavasti. Sitä ei tiennyt missä suhteessa kulut jakautuvat myyjän ja asiakkaan kesken.

Äänestä

Ja tero se jaksaa suoltaa skeidaa ihan Simona.
Meinaatko provosi vaikuttavan johonkin??

Äänestä
  • Pänniikö kun pätkällä ostamasi äTSIi alkoi rallattaa ja joudut sydän kurkussa pelkäämään jakopään porsimista? Henkeen ja vereen Susilinnan miehiä vaikka uskottavuus menisi? Jatka toki valitsemallasi linjalla.

    Äänestä

  • Haluamme varmistaa kirjoitti:

    Pänniikö kun pätkällä ostamasi äTSIi alkoi rallattaa ja joudut sydän kurkussa pelkäämään jakopään porsimista? Henkeen ja vereen Susilinnan miehiä vaikka uskottavuus menisi? Jatka toki valitsemallasi linjalla.

    trollit ne jaksa kun ei elämässä ole muuta harrastusta. mulla ei ole TSI moottorista autoa ihan tiedoksi.
    Kovin hyvin konsernin autot myyvät ja voittavat poikkeuksetta testit ja vertailut ympäri maailmaa, aika hyvin maailman vikaisinmalta autolta, hihiin piku trollit ja muut Terot ja kauppiaat.

    Äänestä

2006 TDI-Passattia on viiden vuoden aikana korjattu niin monen tuhannen euron edestä, että VW:n laadusta puhuminen hymyilyttää väkisinkin... On kaksoismassavauhtipyörää ja öljypumppu-tasapainoakselistoa vaihdettu. Molemmilla kerroilla tonni oli pikkurahaa. Toki lisäksi airbag-valo syttyy palamaan kerran vuodessa, takakontin lukko meni rikki, EGR on tukossa, pyöränlaakerit meni takaa 130tkm jälkeen, yms. yms.. Seuraava auto ei tule VAG:lta, se on varma. Jos autossa olisi ollut 5 vuoden takuu, olisin säästänyt lähemmäs 5000 tuhatta euroa...

Äänestä
  • Kuulostaa tutulta..

    Äänestä

2008 Golf ei kelvannut vaihdossa

Äänestä
  • hihii, mikä lapenmielinen dorka.

    Äänestä

Miks sä luulet, Että saksalaiset hävis toisen maailmansodan venäjän kaupungissa nimeltä STALINGRAD.........

Ylivoimaisen tekniikkansa takia vai?..........

Äänestä
  • Saksalaiset hävisivät WWII:n kaupungissa nimeltä BERLIINI...

    Mutta autoihin, VWG:n laatu on laskusuunnassa kun tuotanto on siirretty itäblokin maihin. Györiläinen ei osaa tehdä kestävää moottoria.

    Äänestä

Sodan kulkusuunta kääntyi kaupungissa nimeltä STALINGRAD.
Ja se suunta ei enää toiseksi kääntynyt. Joten saksalaiset hävisivät sodan siellä, Kun lopun tulivat takaperin........

Äänestä
  • Golfienko kanssa ne siellä taisteli...?

    Äänestä

Siksi kansa onkin hylännyt Kansanauton.

Äänestä

Heikosti ovat kestäneet aiemmatkin VW:n dieselit talvikeliä. Omasta 1.9 TDI-koneisesta hirtti jarrutehostin kiinni pari vuotta sitten kun ilma sahaili nollan molemmin puolin pari viikkoa. Syynä oli jokin muovilärpäke, joka ohjasi vettä väärään paikkaan. Maahantuoja ojensi kätensä ja kustansi koko 1,5 k?:n remontin, syynä varmaan se kun jokseenkin vaarallista että jarrut hirttää kiinni 60 km/h:n vauhdissa. Meni vaihtoon tehostimen lisäksi levyt, palat ja satulat eteen ja taakse, kun ajoin muutama sata metriä jokseenkin lukkiutuneilla jarruilla että sain auton pois tieltä.

Toistuvampi vika on ilmansuodattimen kotelon täyttyminen lumesta, jos ilmanlämpötila alle -10 C ja pöllyävää lunta. Höttöä kertyy nopeasti suodatinkoteloon muutama litra, vaatii ruuvimeisselöintiä ja muuta käsityötä 15 minuuttia mukavassa talvikelissä. Autosta lähtee pollet tantereelle ja ääni muuttuu murinaksi kun ei saa riittävästi ilmaa.

Toinen vähemmän hauska ominaisuus on huohotinputken jäätyminen. Ei iso juttu avata ja sulattaa, mutta vähemmän mukavaa huomata pirteässä 30 pakkasessa että auto puskee mustaa savua ja huokailee öljyä täyttökorkin alta konehuoneeseen. Muutaman minuutin tyhjänkäynti sadan-parinsadan kilometrin välein sulattaa putken, keulamaskikin auttaa mutta ei poista ongelmaa kokonaan. Ja saahan noihin jälkiasennettuna lämmitysvastuksia, mutta kumma kun ei ole vakiona edes Suomi-autoissa, vaikka ilmiö tiedossa.

Äänestä

Jos auton pitää max 3 vuotta niin tuskin siinä ajassa vielä ehtii Volkkarin kone kilahtaa tai vaihdelaatikko hajota. Ja takuuhan nuo viat usein kattaa tai kuluttajan suoja. Vaihdelaatikon voisi olettaa normaalikäytössä kestävän väh 100 000 km. Mutta kyllä noissa VAG-ryhmän laitteissa on isoja ongelmia ollut. Saattaa olla ettei ne kestä Suomen talvea tai huonoja teitä. Ehkä suunnittelu on epäonnistunut ja jokin osa laadittu liian heikoksi.
Jos takuu on loppunut ja isompi moottoriremppa on edessä niin kannattaa käyttää Virossa edellyttäen että sinne asti pääsee.

Äänestä
  • realisti jättää suosiolla noi kauppaan ja ostaa japanilaisen

    Äänestä

  • tshihiiii kirjoitti:

    realisti jättää suosiolla noi kauppaan ja ostaa japanilaisen

    samaa mieltä

    Äänestä

Volkkarilla p*askoja koneita, ketjuvenyy, turbot paukkuu, öljynpaineet hukkuu, Vesipumput hajoo, suuttimia menee, Jossain mäntäongelmiakin. Tai kestää kyllä jos öljyt vaihtaa 10tkm välein käyttää jälkikäyntiä. vaihtaa jakoketjun 50tkm välein. P*skempaa moottoria kestävyydeltään saa hakea.

Äänestä

Autoalalla työskenneltyäni useita vuosia, on minun luottamus vw konsernin tuotteisiin romahtanut. Ongelmia on, ja paljon. En ikinä ostaisi wolkkaria iteselleni.
Mutta suomalaiset ostaa vaan...Suomalaiset on ehkä euroopan tyhmin kansa.

Äänestä

VW:n korjaamohenkilökunta puhelee aivan avoimesti töiden ulkopuolella siitä että heidän mielestään Long life on sulaa hulluutta. Maksimiväli öljynvaidolle on 30 tkm, sitä ei saavuteta edes Keski-Euroopassa ja vielä hullumpaa on ajaa täällä pari talvea samoilla öljyillä jos kilometrejä ei kerry.

Äänestä
  • Eipä volkkareita taksina juuri ole.
    Ammattikäyttöön valitaan kestevä merkki. Tai jos valtio työnantaja niin volkkaritkin voidaan ylläpitää verovaroin hyvin...

    Äänestä

  • Asialinja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pettynyt... kirjoitti:

VW -konsernin autot ovat oikeasti kaikki huonolaatuisia. Uuden Audin vaihdelaatikko ravistaa, 70tkm ja Golfin kansi halkeaa ja vedet sotkeentuu öljyyn, uudessa diesel -Golfissa oli tehtaalla asennettu bensiinimoottorin startti, jakohihnat halkeilee. VW -autot vain ovat surkeita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu