Pukeutuminen

Loungeen?

Katselin, että pukeutumiskoodi Loungeen on "smart casual".
Onko se "tosi rento" vai mitä? Käyköhän siistit farkut?
Onko joku lentokenttä, joka olisi kovinkin tiukka pukeutumisen suhteen?

Laitoin postia Hki-Vantaalle, mutta kysäisin teiltäkin vastausta odotellessa.

4

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuossa apua

      W"Smart casual: Koodilla ei ole selkeää yhtenäistä etikettiä, mutta se on joka tapauksessa juhlavampi kuin pelkkä casual. Yleensä kauluspaita, pikkutakki, nahkakengät ja yhdistelmään sopivat housut ovat hyvä valinta. Kuitenkin rennoimpiin tilaisuuksiin riittävät kauluspaita ja asialliset farkut vaatteiden tasoksi. Kravattia ei tarvita hienostuneimmissakaan juhlissa.["

    • 15+13

      Lentokenttäloungejen tapauksessa 99% varmuudella siistit farkut, ei-kuraiset kengät ja pikeepaita menee läpi vaikka muualla smart casualin taso onkin vähän korkeampi. Kauluksetonkin paita todennäköisesti jos on suhteellisen siisti. Kunhan nyt haluavat pitää ihan hampuusilta näyttävät poissa. Jonkun verran voi kyllä riippua siitäkin millä meriiteillä loungeen yrittää päästä ja kuinka täyttä siellä on.

    • Ei ongelmaa

      Kokemusta muutamasta loungesta Helsinki--Vantaalla sekä muualta maailmasta; miehellä päällä farkut, t-paita ja sandaalit eikä ole ikinä käännytetty pois. Ei ole tullut mieleenkään ettei se olisi sopiva asu.

      • Ei ongelmaa

        Vielä sen verran että tämä löytyi googlella sivustolta joka käsittelee nimenomaan lentokenttä-loungeja:

        "What does the smart/casual dress code mean?
        In general the lounges request that customers dress in a smart/casual manner meaning no shorts, baseball caps or football shirts."

        Tuollaisisissa vetimissä ei olla kyllä koskaan matkustettukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1390
    3. 76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1115
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      975
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      942
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      885
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      68
      866
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe