Kiintoisaa tekstiiä kerrankin Kuopiosta...

Jbs....

Ministeri ja lääkäri Päivi Räsänen vaati Ruotsin mallin mukaista puoskarilakia. Lapsia ja vakavasti sairaita ei saa uskomuslääkitä. Pääkirjoituksessa (SS 6.8.) hehkutettiin: "Räsänen puhuu tällä kertaa täyttä asiaa". Olisi kannattanut selvittää, mitä Räsänen pitää puoskarointina.

Yritykset rukoilla sairaat terveiksi ovat puoskarointia. Räsäsestä se on kuitenkin käypää hoitoa. Jeesus on ainakin kolmesti vastannut Räsäsen rukouksiin parantamalla hänen tyttärensä ripulin, yskän ja polven turvotuksen.

"Eheytyshoidoilla" yritetään tervehdyttää sairaat ja syntiset homot heteroiksi. Ehtaa puoskarointia. Eheytyshoitoon kuuluu muun muassa uskonnollinen aivopesu. Eheytyksiä on markkinoitu valetieteellisillä amerikkalaisilla pseudopsykologisilla teorioilla. Tämä irvokas outohoito on Räsäsestä käypää hoitoa.

Sodan jälkeen yksi keskeinen suomalaisen psykiatrian homokuvan muotoilija ja homokammon lietsoja oli Kristillisen liiton kansanedustaja, pappi, lääkäri ja professori Asser Stenbäck. Professorista (!) "ajattelu, joka ei johda kristilliseen uskoon, on pinnallista ja puutteellista". Stenbäck suositteli "homoseksuellien" kastrointia, natsi-Saksan malliin. Se kun "kehittää luonnetta". Homoja alettiin kastroida Suomessa 1950-luvulla.

STM:n hallitusneuvos Pekka Järvinenkin linjaa käsittämättömästi, että uskonnolliset parantamiskokoukset ja eheytyshoidot eivät ole uskomushoitoa vaan uskonnon harjoitusta! Vaikka esimerkiksi eheytystä toteutetaan myös muualla kuin hartaustilaisuuksissa, kuten vastaanotoilla ja kulttimaisten terapiayhteisöjen kursseilla. Monien järjettömien uskomushoitojen taustalla lymyää uskonnollinen ideologia. Puoskarointia ei saa naamioida uskonnon harjoittamiseksi.

Eksorkismissa yleensä pappi yrittää vaikkapa loitsuin ja rukouksin karkottaa esimerkiksi sairauksia aiheuttavia pahoja henkiä. Eksorkismia harjoitetaan myös vastaanotoilla terapiana. Räsänen tuskin pitää tätäkään tautista ilveilyä humbuugina. Homeopatia, enkelienergiaterapia ja monet muut huuhaahoidot ovat kallista, mutta muuten melko harmitonta aikuisviihdettä. Varsinkin, kun niissä usein terapiahoidetaan terveitä luulosairaita tai laittomasti ja väärin perustein sairaiksi diagnosoituja. Mutta psykopuoskarointi voi pahimmillaan laukaista vakavia psyykkisiä ongelmia ja aiheuttaa itsetuhoisuutta.

Pääkirjoituksessa vuodatettu ilo Räsäsen puoskarointipuheista oli ennenaikaista. Räsänen on ovela hämmentäjä.



Markku Myllykangas

professori

Kuopio

14

331

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rattus norvegicus

      Niin ja kuinka paljon maalikkohemmot lupaavat parantaa hypnoosilla alkaen pienistä ryntäistä ja loppuen syöpään.
      Niin ja sitten lupaavat vielä saattaa lähes kaikki asiakkaat hypnoosiin, vaikka tieteellisesti asia on toisin.
      Huijausta ja asiakkaiden rahastusta törkeällä tavalla.

    • Jeps taas....

      Kuulehan taas Viemärirotta: En ole 30-vuotisen hypnooosiurani aikana
      tavannut yhtäkään niin maalliikoa kuin Tieteellistä suggeria, joka vätitäisi hoitavansa tai paranteensa syöpäpotilasta/asiakasta! Ja sama pätee tuohon rintojen kasvuun, tosin sillä huomiolla, että stressi pitkäaikaisena ilmiönä sattaa vaikuttaa tuohon jo nuoruusiässä, jolloin syvällä rentoutuksella voidaan saada EHKÄ aikaan jotain muutoksia!
      Tuosta on olemassa eräs artikkeli julkaisussa American Journal of Clinical Hypnosis, nro 38 / 1996. Tuota julkaisua siis kustantaa The American Society of Clinical Hypnosis. Milton H. Erickson oli tuon yhdistyksen perustajia.

      T.Terv. huollon suggeri

    • Hahhhhaaaaaaaaaaaa

      Kuules tissisuggeri, minä kun tiedän erään hypnomaakarin, joka hoiti syöpää hypnoosilla. Hyvin kävi - potilas kuoli ja suggerin tili senkuin kasvoi.

      Mikäs tollanen titteli on kuin "terv. huollon suggeri"

      Hoitaako nää terv.huollon suggerit tissejä vai, kun niin ylistät, et hypnoosi auttaa siihen.


      hahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

      • James B.

        Yleensä syöpään kuollaan ennemmimn tai myöhemmin!Ei siinä auta loitsut eikä rukoukset!
        Varsinkaaan Päivi Räsässen rukoukset, joiden avullla hän paransi tytttärensä ripulin!


    • J.B....

      Oletko rottamaisuuden ohella lukutaidoton? En puhunut hypnoosista vaan rentoutuksesta! Ja jokainen vastuullinen suggesto/hypnoterapeutti opettaa asiakkaalleen itserentoutuksen ja itsehypnoosin.
      Vai onko siinäkin mielestäsi jotain väärää? Ehkä se voisi olla ettei vaan humahda hurmahenkiin....vai mitä ...mulkero?

    • hahhaaaaaaaa

      Ja taitava hypnomaakari osaa sitten rajat heti, ettei rentoutus muutu syväksi hypnoositilaksi... juuu.. hahhhaaaaaaaaaa...
      J.B. ei nyt hallitse oikein näitä hypnoosin ja rentoutuksen määritelmiä...

      Rentouttamalla, ilman hypnoosia, ryntäät suureksi.
      hahhhhaaaaaaaaa. Kaikkea sitä kuulee.....

    • Kuvaa Porista

      Tässä on kiintoisaa kuvaa ja asiaa Porista. Käsittelee erästä kovin "kuumaa perunaa" terveydenhoidossamme. "Perunaa" jonka seuraksista on saanut ja saa kärsiä lukemattomat kilpirauhaspotilaat.

      Tässä on ajattelemisen aihetta niin ministeri Päivi Räsäselle kuin professorille sinne Kuopioonkin!

      http://www.youtube.com/watch?v=PD9T4V-2cw4

      • Rattus norvegicus

        Ja nyt varmaan joku mukamas terapeutti kirjoittaa, että ongelma voidaan korjata hypnoosilla.
        Jus joo..hoh hoijaa


      • Sinä, Rotta
        Rattus norvegicus kirjoitti:

        Ja nyt varmaan joku mukamas terapeutti kirjoittaa, että ongelma voidaan korjata hypnoosilla.
        Jus joo..hoh hoijaa

        Justhan sinä niin kirjotit. Ei kukaan terapeutti. Mikä logiikka se sellainen on, että itse väittää ja tinkaa?


    • Rats ...

      Tähh ??? En minä kaikkia tekstejä tänne ole kirjoittanut. Vai pelkääkö nyt maalikkohemmot, että kaikki kirjoitukset ovat rotan kirjoituksia.
      Mitä pelätään ja mitä hävetään ? Tätäkö tittelien kanssa leikkimistä ja ihmisten huijaamista ??
      Oi voi...

      • Sinä, Rotta

        Ja nyt kiellät jopa kirjoittaneesi omalla nimimerkilläsi?!

        Eikö tämä edellinen viesti ollutkaan sinun:
        "Ja nyt varmaan joku mukamas terapeutti kirjoittaa, että ongelma voidaan korjata hypnoosilla.
        Jus joo..hoh hoijaa "


      • oivoi....
        Sinä, Rotta kirjoitti:

        Ja nyt kiellät jopa kirjoittaneesi omalla nimimerkilläsi?!

        Eikö tämä edellinen viesti ollutkaan sinun:
        "Ja nyt varmaan joku mukamas terapeutti kirjoittaa, että ongelma voidaan korjata hypnoosilla.
        Jus joo..hoh hoijaa "

        Jeps oli se minun, mutta en tainnut ymmärtää viestin sanomaa...pösilö kun oot.


      • hohoijakkaa
        oivoi.... kirjoitti:

        Jeps oli se minun, mutta en tainnut ymmärtää viestin sanomaa...pösilö kun oot.

        Niin, niinhän me kaikki muut olemme.

        Hohhoijaa.


    • Totuus esiin...

      Hyvä , et tunnustit. Se on alku oikealle tielle, missä asiakkaita ei tarvitse huijata leikkititteleillä. Ei tarvitse antaa katteettomia lupauksia hypnoosin tehosta.
      Ja vielä kun saataisiin pääsyvaatimukset hypnoosin harjoittamiseen, niin hyvää tulisi. Ettei kaikenen maailman Jammut pystytä vastaanottoja.

      T. Suggestiokonsultti, hypnoosistailaaja HGN.. voodopappien ohjastama.
      Kansainvälisesti tunnettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      236
      1459
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      280
      1031
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      93
      801
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      609
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      481
    12. 31
      471
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      47
      451
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      76
      446
    15. 30
      413
    16. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    17. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    18. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      400
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe