Vastaan lahjoituksena koira. Asumme kerrostalossa, perheessä kolme lasta. Koiran tulisi olla kiltti, ei haittaa vaikka olisi sekarotuinen, mieluummin valmiiksi koulutettu, eikä kovin pieni. Olen omistanut koiria ennenkin, joten kokemusta löytyy. Eli jos on joku, joka aikoo luopua lemmikistään, olisin kiinnostunut. Tarjoaisin koiralle kodin, jossa riittää vipinää, mutta myös hiljaisuutta, pitkiä kävelylenkkejä ja tietysti rakkautta.
otetaan
rakastan koiria
26339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
koiran runkari
kerostaloon ei koiria kidutettavaksi ...
Missä mahtaa viirata jos triplavahinkojen jälkeen pitää vielä saada koira sinne vuokraluukkuun pyörimään?
kerrostaloon koira räksyttämään????
Kerrostalo ja lapset,ei kuulostaisi koirankaan mielestä hyvältä.
Tuo että halutaan koira lahjoituksena, kertoo kaiken taloudellisesta tilanteesta. Mikä teitä nuoria naisia vaivaa että kaikki pitää saada ja heti vaikka ei omista kuin tuulenhuuhtoman perseen? Pitäs varmaan toimittaa sille piskille vielä ruuatkin säännöllisesti ja maksaa eläinlääkärikulut ja tietenkin ottaa se aina hoitoon siksi ajaksi kun herrasväki lähtee bilettämään.
Kyllä koiria kerrostaloissa pitävät hoitavat lemmikkinsä useasti paremminkin, kun esim. omakotitaloissa, joissa koirat todella räksuttavat juoksulangoissa tai tarhoissa.
Kerrostaloissa asuvan on mentävä ulos juoksuttamaan koiraa.
Ei koiran pitäjän hyvyys ole siitä, missä asuvat, vaan aivan muusta.
Turhaan haukutte ihmisiä, kun ette edes tunne.
Mutta sehän osoittaa kuinka tyhmiä olette.
Niin. Kerrostaloja on erilaisia. Ja niitä löytyy myös metsien ja kivojen lenkkipolkujen läheltä. Sitten on niitä ihan keskustassa olevia. Olen sitä mieltä, että jos löytyy omalle perheelle sopiva koira, se koira ei kärsi. Sitten, jos koira joutuu olemaan suurimman ajan yksin, se kärsii! Eikä tässä olla ottamassa ensimmäistä vastaan tulevaa koiraa, vaan saattaa mennä pitkään että löytyy juuri meille sopiva. Olen sitä mieltä, että koiran voi myös lahjoittaa, jos on esim. Vanha koira, josta joku ei pysty pitämään huolta. En ymmärrä, miksi ostaisimme kakstonnia maksavan rotukoiran, jolla saattaa olla vielä lisäks sairauksia? Kun voimme antaa kodin sellaiselle, joka ei välttämättä ole hyväsukuinen rotuyksilö :) ymmärsittekö? Ja vaikka te olisitte muut olleet jotai vahinkoja, niin kaikki eivät ole :)
Ilmoittaisit sitten että annetaan koti koiralle! Ei se ole mikään vanha sohvan rotjo mitä luovutetaan käytettynä eteenpäin -.-
Jos et ole valmis koirasta maksamaan, miten voisit olla valmis siitä myöskään huolehtimaan? Ei se pitokaan halpaa ole..
Muistaakseni olen kirjoittanut aikaisemmin, että kokemusta löytyy koirien pidosta, hoidosta. Yhteensä neljä koiraa ollut vuosien varrella. Kolme sekarotuista ja yksi rotukoira. Sekarotuiset oli silloin ilmasia ja rotukoira maksoi. Toki voitte pyytää koiristanne vaikka viiskytätuhatta. Ei tässä kiirettä ole asian kanssa. Ja kirjoitus oli tarkoitettu sellasille jos joku nyt vaikka suunnittelis luopumista koirastaan. Ei kiinnosta teidän mielipiteet siitä voiko joku ottaa koiran vai ei. Ja ainii. Oon pahoillani, mut en käy bilettämässä, enkä ikävä kyllä? Polta tupakkaakaan.
Kirjoitat aivan asiallista asiaa. Jos itselläni olisi tilanne etten voisi pitää koiraani jostain syystä (ulkomaille muutto) olisin hyvin iloinen jos sille löytyisi rakastava koti.
Voisit laittaa esim, Tori.fi Etelä-karjala ilmoituksen niin sieltä useampi ehkä näkisi asiasi.
Mukavaa että joku/ jotkut ymmärtää mitä tarkoitin kirjoituksella :) Ja olin kyllä katsellut sellaisiakin koiria, mistä on pyydetty, ihan sopiva hintakin. Vaikka alotukseen laitoinki, että otetaan koira, niin se ei tarkottanut, ettenkö voisi myös maksaa siitä koirasta. Mutta koska heti hyökättiin haukkumaan, niin tälläsil ihmisil en kyl maksais senttiäkää. Ja koska tiedän, ettei kaikki koirat sovellu lapsperheeseen, tai just meille, en suin päin hommaa koiraa vaan sen takia, että sellanen on pakko saada.
Mutta, jos joku joutuu luopumaan lemmikistään, ja haluaa lahjoittaa, voin harkita asiaa ;)
Todella ihanaa, että joku antaisi kodin koiralle ja muillekin eläimelle. Onhan se nähty monesti, et vaikka on ostanut kalliin koiran, ei se takaa sitä hyvänä pitoa - siitähän on kirjoituksia tämän tästä, miten on pahoinpidelty koiria ja hylätty!
Monellakin on tilanne, että joutuu luopumaan koirasta ja pääasia, että hyvä koti löytyy, eikä se että siitä maksetaan. Menes Apulan sivuille ja laita sinne ilmoitus, että annetaan koti koiralle. Siellä on myös niin sekarotuisia, kuin seropejakin, joita annetaan. Olisi kiva kuulla, löydätkö perheinesi koiraa itsellenne. Minulla on tällä hetkellä 5 koiraa, asun rivitalossa, mutta eri kaupungissa. Käyn näillä sivuilla siksi, et olen imatralainen ollut muutama vuosi sitten ja sieltä kotoisin.
Kiitos vinkistä :) Tulen kertomaan ku löytyy sopiva koira. Oon kyl aina tykänny sekarotuisista ehkä enemmän ku rotukoirista. Vaikka olihan se viimenen, porokoira, kyl ihana. Juoksi aina mukana ku olin sikalahommissa. Niitä pieniä possuja sit hoiti. :) Sillo ku lapset oli ihan pieniä, ei tullu mieleenkää et ottais koiran vielä lisäks, mutta nyt kun ovat isompia, oon alkanu haaveilemaan karvasesta kaverista :)
Ei taida olla tarpeeks tekemistä niissä omissa pennuissa kun pitää vielä koira saada holhottavaks. Menisit töihin, niin ei kävis aika pitkäks mokoma tuillaeläjä.
Huolehdi sinä nimim. koiranpaskat vain ne omat paskas, haisee tänne asti.
Jos olet noin suvaitsematon, muuta mettään tai peräti aunukseen, sillä kaltaisiasi ei tarvita ihmisten asumissa taajamissa!
Anne, älä ota koiraa, muisteleppas, miten kävi noille neljälle, jotka sinulla oli....
Olipa hauska vitsi tämän 2 2 2 kirjoitus. Ajattelitko alkuperäistä kirjoittajaa jotenkin mollata?
Kuka anne? Joku imatralainen?
Sekopäitä riittää arvuuttelemaan nimeltä.
Toisten onnellisuus on toisille myrkkyä
Älä missään tapauksessa ota Koiraa kerrostaloon kun on noita lapsiakin siunaantunut huolehdi heistä ja heidän tarpeistaan ja jätä tuo Koiran hankkiminen johonkin tulevaisuuteen.Niin on parasta sinunkin kannaltasi.
Eiköhän aikuinen ihminen osaa ajatella omilla aivoillaan? Jos osaa jo sen verran fiksusti ajatella, ettei ota koiraa, kun lapset on ihan pieniä, niin eikö se jo kerro jotain? Jos lapset on jo sen verran isoja, että ymmärtävät, niin koira ei haittaa mitään. Ainoastaan ehkä lapsetkin oppivat siinä samalla vastuuntuntoa ja oppivat käsittelemään eläintä. Ihan kuin vanhemman pitäisi unohtaa kaikki, mistä itse nauttii, kun on lapsia? Lakata elämästä, että ei vaan lapset kärsi samalla? Kaiken pitää pyöriä vain ja ainoastaan lasten ympärillä? Olisiko parempi, että vanhemmat käyvät sitten vaikka juopottelemassa, kuin että ottaa koiran, jonka kanssa touhuta?
Hei, ajattelin kysäistä, oletko jo löytänyt itsellesi sopivaa koiraa?
Ja syksyiset terveiset sinne entiseen kotikapunkiin.
Mihin ne etelliset koirat joutui? Jos koira elää keskimäärin vaikka 10.vuotiaaksi niin niitä on ollut jo 40 vuotta?
Tuo kymmenen vuotta ei ole meidän rotukoirilla ylittynyt kuin kerran.
Bokseri tyttö eli 12 vuotiaaksi. Toinen bokserinarttu kuoli sterilisaatioleikkaukseen 3 vuotiaana.
Tanskandogit, narttu 8vuotiaaksi ja uros 6 vuotiaaksi.
Tanskandoggien keskimääräinen elinikä on noin 7 vuotta.
Viimeisin koirani oli suursnautseri narttu jolla 2 vuotiaana sydänultrassa todettiin vakava synnynnäinen sydänvika. Eli vajaa 6 vuotiaaksi.
Jos vielä ottaisin koiran harkitsisin seropia, niistä voisi saada pitkäikäisemmän kumppanin.
Lapsiperheelle on koira erinomainen perheenjäsen. Lapset oppivat vastuullisuutta elämäänsä.
Aikoinaan meilläkin kun oli koira ja lapset tulivat koulusta, heidän ei tarvinnut tulla tyhjään kotiin vaan koira oli ottamassa iloisena vastaan. Myös koira on turvallisuutta lisäävä tekijä lenkkeillessäkin.