Tonti osote

ajatustako

Minulla on mökkitontti pienen matkan päässä valtatiestä.
Joten tien tietenkin teen pihaan ja haluaisin nimitä sen muulla kuin "valtatie numerolla"
Miten ja mistä voisi kysyä kuinka voi oman tien nimetä tai oikeammin virallistaa niin, että se tulee jopa karttaan

3

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiosoitekartoissa

      Uusille teille nimien antaminen näyttää olevan monissa kunnissa hidas prosessi, ja nimeävät useita uusia teitä kerralla, eli vuosia voi joutua odottelemaan.
      Jos tie lopulta saa nimen ja tiennimikilven, ei tietä kokomukseni mukaan kuitenkaan löydy ainakaan 5 vuoteen kartoista tai navigaattoreista senkään jälkeen kun kunta on nimikilven laittanut.
      Tavarantoimittajille pitää joka kerta puhelimessa selostaa ajo-ohjeet.

      • Ajo-ohjeet

        Kunta ei hommaa nimikylttejä vaan se on tien omistajan/hoitokunnan tehtävä. Uusi tiennimi ei todellakaan ole kovin hidas prosessi. Lähettää kuntaan tekniselle toimelle kirjeen jossa anotaan uutta nimeä ( sen pitää olla asiallinen eikä toista samannimistä saa olla) ja lautakunta käsittelee asian ja antaa päätöksen. 30 vrk on valitusaika ja sen jälkeen voi lähteä kylttiostoksille. Karttojen ja navigaattorien päivitykset on sitten eri asia, ne päivittyy kun päivittyy mutta ei navigaattoreihin kannata muutenkaan luottaa.


    • Aloittajn ajatus

      aivan mahtava. Jos koko maassa joka torpalle kulkisi oman nimisensä tie niin voi vaan kuvitella mikä sotku siitä syntyisi.
      Osoitteen nimi määräytyy sen tien mukaan minkä varrella kiinteistö on. Numero etäisyyden mukaan tien alkupisteestä. Jos haarautuvan tien varrella on useampia kun yksi kiinteistö niin tielle annetaan oma nimi mihin voi asukkaat vaikuttaa. Omalle pihatielle ei varmasti saa omaa nimeä, sitä on turha yrittää.
      Tätä osoite kysymystä jouduin juuri selvittämään kun meille tuleva ambulanssi ei löytänyt mökille. GPS ajatti reippaasti ohi annetulla osoitteella. Tien varressa on kyllä kiinteistön numero mutta se on aika laiha lohtu pimeässä metsässä.Jossa ensikertalainen ei tiedä edes onko eka vai kahdeskymmenes risteys mistä pitäisi kääntyä. Soitin asiasta kuntaan niin siihen löytyi helppo käytännön ratkaisu. Alan käyttämään mökin osoittena sitä mikä sattuu kohdalle ja muutan numeron sen mukaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6494
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      102
      3011
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      102
      1835
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      47
      1566
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1280
    6. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      8
      1164
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      14
      1153
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      54
      1110
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1043
    10. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      1040
    Aihe