Suomenpystykorva vai suomenlapinkoira

Kyseliä

Hei elikäs koiran ottoa suunnittelen ja nämä kaksi rotua on päävaihtoehtoina. Asun kerrostalossa (kolmiossa kämppiksen kanssa, joten ei niin pieni tila), lapinkoira jäi vanhemmille koska eivät halunneet että se joutuisi sopeutumaan kerrostaloon aikuisena. ja kokemusta on myös metsästyskoirista (saksanseisoja ja walesinspringerspanieli).

Enimmäkseen kiinnostaisi ottaa spk, mutta sen kanssa en metsästäisi, mutta mökki on suhteellisen lähellä ja siellä liikkuu ties mitä elikoita joita se voisi minulle spotata ja ottaisin kuvan(harrastan luontokuvaamista).

Lapinkoirien olen kuullut sopeutuvan hyvin kerrostaloihin, mutta spk:sta on hieman ristiriitainen käsitys. Joka tapauksessa tiedän, että kummatkin ovat energisiä koiria ja olenkin valmis käyttämään 3-4h päivässä ulkoilemiseen ja tietysti sisällä koulutus aktivointilelut.

2

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä todistan...

      ...koirani kanssa tuon kuulemasi väitteen epätodeksi. Kyllä pystykorvan kanssa pystyy elämään kerrostaloelämää. Välttämättä ihanteellisin paikka ei silti ole mikään kaupunkikeskusta vaan sopivan pienehkö lähiö missä metsät ja lenkkipolut alkaa miltei kotiovelta. Metsissä tulet luultavasti rämpimään paljon kun pystykorvan otat.

      Varaudu siihen että pystykorvan kanssa olet lujilla tuonne kolmevuotiaaksi saakka, sillä koira ei todellakaan ole omia mielipiteitä vailla ja oletusarvona sillä taitaa olla että mitä minä ajattelen sitä ajattelee myös omistaja. Näin ei aina kuitenkaan ole ;D

      Mutta kolmannen ikävuoden jälkeen, aikuisena, koira muuttuu yhtäkkiä aivan järkyttävän dramaattisesti. Ja siis todellakin parempaan. Voit jopa saada sen katsekontaktin joskus, mutta ainakin koira kuuntelee pienintäkin kuiskaustasi. Ja mikä parasta tottelee kuin ihmisen mieli.

      Ota koira pentuna(itse otin vuotikkaan) ja kouluta se pienestä pitäen tavoille. Varaudu silti tuohon nuoren koiran häröilyyn. Saat luultavasti unohtaa kaiken sen perinteisen koirakirjojen neuvonnan(koskee lähinnä seurakoiria) ja joudut keksimään luovia ratkaisuja. Spk on vähän sellainen omien polkujen kulkija, jota ei muiden mielipiteet kiinnosta.

      Suomenpystykorva vaatii paljon, mutta vastaavasti antaa myös paljon. Ja lisäksi se on pirun kaunis koira katsella. Se oppii myös paljon, vaikka onkin hankala opettaa.

      Tuossa iltasanomissa tai -lehdessä oli juuri juttua bordercollie Chaserista, ( http://www.chaserthebordercollie.com/ ) ja kun mietin niin tuo oman koiran sanavarasto ja ymmärryskyky ei dramaattisesti taida jäädä tuosta. Olen opettanut sille lähes koko pääasiallisen komentokäskykannan suomen lisäksi ruotsiksi, englanniksi ja saksaksi. Ja kaikilla toimii. Suomeksi voin ohjeistaa koiraa pitkilläkin lauseilla ja hyvissä ajoin ennen risteystä tai henkilöä tai estettä minne mennään tai miltä puolelta kierretään. Ja mikä parasta, toimii usean ohitettavan esteen, ihmisryhmän tai lähekkäin olevien risteysten samankertaisella ohjeistuksella. Ihme juttu, enkä ole edes mikään yliopiston professori. Koira vaan alkanut ymmärtää kun sille jatkuvasti olen puhunut, opettanut ja ohjeistanut kotona ja lenkeillä. Tosin aikaa olen joutunut käyttämään tuplasti sen mitä tuo Chaseria opettanut henkilö joka ymmärtääkseni opetti kolmessa vuodessa tuon mitä se osaa..

      Että jos todella olet rakastunut suomenpystykorvaan niin ota sellainen ihmeessä, parempaa koiraa saa etsiä eikä välttämättä löydä. Ainakin mun koira on napa10 minulle.

    • kyseliä

      Kiitos vastauksesta:) Spk:n otan kunhan pentueen löydän:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe