Voiko kouluterveydenhoitaja kirjoittaa reseptiä?

Numero333

Kun on kärsinyt vuoden pahasta masennuksesta ja koen tarvitsevani mielialalääkkeitä, Olen 15v poika.

6

3037

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen4

      Ei taida olla oikeutta kirjoittaa, voi ohjata sinut lääkärin puheille.

    • ristipille

      Ja lääkärit kyllä kirjoittaa ilman muuta.
      Eivät edes ajattele,etta nuorten masennus on usein kiinni raudanpuutteesta,

    • Kulinaristikokki

      Toivottavasti lääkäri selvittää elämäntapojasi, ennekuin lykkää reseptin kouraan.

      Itse voit nyt aluksi hoitaa masennustasi, ostamalla B-vitamiinia ja magnesiumia, jota otat iltaisin, jos kärsit unettomuudesta C- ja D-vitamiinia en kehoita syömään aamuisin, vaikka se muuten hyväksi olisikin.

      Jätä pois sokeri, lisäaineet ja viljat. Maitotuotteista älä käytä pitkälle prosessoituja tuotteita. Juusto, maustamattomat jugurtit ja viilit ovat ok. Syö paljon lihaa ja kalaa (siis oikeaa lihaa ja kalaa - ei einessontaa). Jos juot maitoa, sen pitää olla homogenoimatonta luomu/vanhanajan maitoa.

      Kotimaiset marjat ovat parempia kuin ulkomaiset hedelmät. Perunan ja pastan tilalle reilusti kotimaisia kasviksia.

      Loppukaneetiksi sinulle, että näyttää siltä, että joudut opetella kokkaamaan, sillä monet kiireiset vanhemmat, eivät jaksa panostaa teini-ikäisen terveelliseen ravintoon.

    • Terapiaa/keskustelua

      Tässä on erään lääkärien tuputtaman masennuslääkkeen yleiset haittavaikutuset:
      horros, heitehuimaus, vapina, pahoinvointi, ripuli, oksentelu, ihottuma tai iho-oireiden puhkeaminen, kipu nivelissä tai lihaksissa, selkäkipu, huimaus tai pyörrytys noustessa nopeasti seisomaan, nesteen kertymisestä johtuva turvotus, väsymys, vilkkaat unet, sekavuus, ahdistuneisuus ja unihäiriöt. Pahinta masennuslääkkeissä on kuitenkin se, että ne muuttavat persoonaa, et tunne enää aitoa iloa tai surua. Koko elämä on tasapaksua.

      Mieti vielä hoitaisitko ennemmin terveyttäsi ulkoilemalla, liikunnalla ja ruokavaliolla, kuin pillereillä? Jos masennuksesi on TODELLA paha, niin voit tarvita lääkityksen, sen haitttapuoli on myös se, että joudut syömään lääkkeitä pitkään. Niiden syöntiä ei voi noin vain lopettaa. Masennuslääkkeiden käyttäjillä on, ironista kyllä, myös lääkityksestä johtuva itsemurhariski.

      • Parantumassa

        "Et tunne enää aitoa iloa tai surua"? Kuka helvetti sä oot ennustamaan miten mikäkin lääke vaikuttaa kehenkin? Itse masennuksen OIREENA voi olla se, ettei pysty tuntemaan mitään, kuten mullakin oli näin. Masennuslääkityksen aloittaneena olen huomannut taas pystyväni aidosti iloitsemaan asioista ja ennen kaikkea ihmisistä! Olin "tunteettomana" 6 vuotta. Nyt voin olla taas onnellinen ja jatkaa elämääni eteenpäin ja asettaa tavoitteita! :)


    • lääkärihoitaja.

      Provo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2678
    2. 170
      2109
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      124
      1370
    4. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1356
    5. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1316
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      30
      1217
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1171
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1142
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1139
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1078
    Aihe