Voiko kouluterveydenhoitaja kirjoittaa reseptiä?

Numero333

Kun on kärsinyt vuoden pahasta masennuksesta ja koen tarvitsevani mielialalääkkeitä, Olen 15v poika.

6

3163

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen4

      Ei taida olla oikeutta kirjoittaa, voi ohjata sinut lääkärin puheille.

    • ristipille

      Ja lääkärit kyllä kirjoittaa ilman muuta.
      Eivät edes ajattele,etta nuorten masennus on usein kiinni raudanpuutteesta,

    • Kulinaristikokki

      Toivottavasti lääkäri selvittää elämäntapojasi, ennekuin lykkää reseptin kouraan.

      Itse voit nyt aluksi hoitaa masennustasi, ostamalla B-vitamiinia ja magnesiumia, jota otat iltaisin, jos kärsit unettomuudesta C- ja D-vitamiinia en kehoita syömään aamuisin, vaikka se muuten hyväksi olisikin.

      Jätä pois sokeri, lisäaineet ja viljat. Maitotuotteista älä käytä pitkälle prosessoituja tuotteita. Juusto, maustamattomat jugurtit ja viilit ovat ok. Syö paljon lihaa ja kalaa (siis oikeaa lihaa ja kalaa - ei einessontaa). Jos juot maitoa, sen pitää olla homogenoimatonta luomu/vanhanajan maitoa.

      Kotimaiset marjat ovat parempia kuin ulkomaiset hedelmät. Perunan ja pastan tilalle reilusti kotimaisia kasviksia.

      Loppukaneetiksi sinulle, että näyttää siltä, että joudut opetella kokkaamaan, sillä monet kiireiset vanhemmat, eivät jaksa panostaa teini-ikäisen terveelliseen ravintoon.

    • Terapiaa/keskustelua

      Tässä on erään lääkärien tuputtaman masennuslääkkeen yleiset haittavaikutuset:
      horros, heitehuimaus, vapina, pahoinvointi, ripuli, oksentelu, ihottuma tai iho-oireiden puhkeaminen, kipu nivelissä tai lihaksissa, selkäkipu, huimaus tai pyörrytys noustessa nopeasti seisomaan, nesteen kertymisestä johtuva turvotus, väsymys, vilkkaat unet, sekavuus, ahdistuneisuus ja unihäiriöt. Pahinta masennuslääkkeissä on kuitenkin se, että ne muuttavat persoonaa, et tunne enää aitoa iloa tai surua. Koko elämä on tasapaksua.

      Mieti vielä hoitaisitko ennemmin terveyttäsi ulkoilemalla, liikunnalla ja ruokavaliolla, kuin pillereillä? Jos masennuksesi on TODELLA paha, niin voit tarvita lääkityksen, sen haitttapuoli on myös se, että joudut syömään lääkkeitä pitkään. Niiden syöntiä ei voi noin vain lopettaa. Masennuslääkkeiden käyttäjillä on, ironista kyllä, myös lääkityksestä johtuva itsemurhariski.

      • Parantumassa

        "Et tunne enää aitoa iloa tai surua"? Kuka helvetti sä oot ennustamaan miten mikäkin lääke vaikuttaa kehenkin? Itse masennuksen OIREENA voi olla se, ettei pysty tuntemaan mitään, kuten mullakin oli näin. Masennuslääkityksen aloittaneena olen huomannut taas pystyväni aidosti iloitsemaan asioista ja ennen kaikkea ihmisistä! Olin "tunteettomana" 6 vuotta. Nyt voin olla taas onnellinen ja jatkaa elämääni eteenpäin ja asettaa tavoitteita! :)


    • lääkärihoitaja.

      Provo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7968
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3812
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1240
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1093
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1033
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      810
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      802
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe