Olen naispuoleinen kouluttaja ja minua ahdistellaan töissä. Tämä alkoi risteilyllä, jossa olimme oppilaitoksen kehitysryhmän ja tulevien esimiesten kanssa. Olen siis opettaja.
Meillä esimiehet valitaan jo ennen paikkojen aukilaittamista ja muilla hakijoilla ei ole mitään väliä, koska päätös on tehty ennen hakua, kuka kyseiseksi henkilöksi tulee. Talon ulkopuolelta emme koskaan valitse ketään.
No tämä minun tilanne alkoi, kun tuleva esihieheni mm. läpsytteli minua ja tämän päivän jälkeen minua on painostettu ja työnnetty huoneeni seinään ja mm. rehtorin toimestä käyty sanomassa, että minuun voi sattua jos en tee kuten he haluavat. Minua on myös fyysisesti puristettu ja minulle on huudettu naama naamassa kiinni.
Pelkään työpaikkani puolesta koska he (esimies ja rehtori) taloustilannetta hyväski käyttäen ovat kertoneet, että jos puhun jollekkin tai asetun heitä vastaan, saan potkut.
OAJ ei ota kantaa vaan pitää asiaa henkilöiden välisenä, joka ei kuulu heille.
Mitä teen?
Missä menee työpaikka ahdistelun raja?
Auttaako kukaan?
0
124
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk662189Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921472Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621285Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll701268- 1151145
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901000- 69980
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72939Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍81880Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise11855