Mielenterveys

ressu.

Aselupia perutaan paljon mielenterveyssyistä eikä lupia saa helposti takaisin vaikka lääkäri todistaisi ongelman olevan hallinnassa. Poliisin mukaan potilas voi liian helposti jättää lääkkeet ottamatta.

Viranomaiset näyttävät loneen vaarallisen toimintamallin. Kuka aseluvan haltija enään uskaltaa hakea apua ongelmiinsa, jos luvat viedään. Tämä on suorastaan vaarallista toimintaa. Pieni helposti hoidettavissa oleva hetkellinen masennus jätetään hoitamatta ja se johtaa mielen syvempään järkkymiseen ja mahdollisesti työkyvyn menettämiseen ja lopulta vakavampiin seurauksiin.

Asiaan pitäisi pikaisesti saada muutos ja jokin toimintamalli, jonka perusteella kansalainen uskaltaa toimia ja tietää miten asia tulee etenemään.

Herätys viranomaiset. Tiedättekö mitä olette aiheuttamassa?

24

8834

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piismeikkeri

      Tätä olen toisinaan miettinyt mutta en tiedä mitä mieltä olisin. Harrastukset voi olla hyvin tärkeitä mielenterveyspotilaalle ja jos asuu maalla niin ase on oikea elämäntavan mahdollistaja ja antaa myös turvan tunnetta. Mutta? Aseita hulluille jotta eivät olisi hulluja eivätkä ampuisi ketään. Ja jos ase otetaan pois niin tulee hulluksi ja ampuu kaikki jos saa pyssyn... Molempi pahempi kuten aina. Hyödyn tavoitteleminen tiukoilla säännöillä tuntuu taas sopimattomalta.

    • semratti

      Lääkärit ovat erittäin nihkeitä ilmoittamaan viranomaisille tietoja, jotka ei lääkärin etiikkaan sovi laisinkaan. Tiukalla seulalla arviovat ja tällöinkin vain alkoholisteista, jotka ovat väkivaltaisia.
      Ei pidä jättää avun hakemista, siksi että pelkää aselupien menettämistä.

      • Zqsqrn

        Ystävältäni vietiin aseet syksyn aikana kun hän oli tahdonvastaisessa hoidossa. Hänellä on diagnosoitu kaksisuuntainen mielialahäiriö. Turha on huudella enää aseiden perään ne on takavarikossa nyt lopullisesti. Maniavaiheessa hän oli välillä kiihtyneessä tilassa epäilen että sen vuoksi lääkäri ilmoitti viranomaisille. Kynnys on tänä päivänä todella matala. Ihmeenkin pitkään hän sai hallita aseita kun muistan miten hän oli vanhemmilleni puhunut että ilmoittakaa häiriköistä hänelle niin hän käy tappamassa nämä kyseiset häiriköt, asiasta oli kuulemma jo sovittu jumalan kanssa. Hän kuuli silloin ääniä joita muut ei kuule...


    • Hankala paikka

      Tilanne on äärimmäisen pirullinen. Luvat lähtevät helposti ja on hankala saada lääkäriltä enää terveen papereita, jos on kerran todettu jotain. Jos ei todellakaan pärjää ilman hoitoa, silloin on syytä unohtaa koko harrastus, vaikka voi se vaikeaa olla.

      Lääkkeet ottamatta? Kaikki mielenterveyden ongelmat eivät ole kroonisia. Itselläni oli vaikea, rauhanturvapalveluksesta johtunut masennus 6 v. sitten, enkä ole enää viiteen vuoteen syönyt edes Buranaa.

      Pienen ihmisen ongelmat eivät viranomaisia kiinnosta, koska kaikkien näiden lakiteknisten kikkailujen päämäärä on aina: aseita pois kansalta mahdollisimman paljon.

    • semratti

      Luvat ei todellakaan helposti lähde . Usko tai älä, niin lääkäreille on todella raskasta tehdä ilmianto viranomaisille ja päätökset, joissa ilmianto on tehty ovat todella perusteltuja lopullisuudessaan mm. VAIKEA dementia.

      Lääkärikunta on vastustanut koko ilmianto systeemiä ja he ovatkin tehneet päinvastaisen liikkeen, eli suojelevat ja tukevat mielenterveysongelmasta kärsiviä, vaikka aseluvan hankkimisessa, jos näkevät, että äijä tai akka saadaan liikkumaan.
      .

      Lääkäri on ihmisen palvelija ei virkamiehen.

      .

      • luvatonmaalta

        hei , isävainaaltani peruuntui aseluvat kun lääkäri totesi hänen kykenemättömäksi metsästämään , metsästysaseita . onneksi poliisi oli joko fiksu tai hidas eikä ryhtynyt virkatoimin takavarikoimaan .


    • aseet pois ja hoitoo

      Mielenterveys potilaille on paljon erilaisia terapioita, esim, tilkkuterapia on heille hyvä.
      Aseet eivät sovi heille ja sen nyt tietää jokainen selväpäinen yksilö.

      • turhaahuutelet

        Millä aseet saadaan mielenterveyspotilailta pois ja sairaat hoitoon, jos ihmiset eivät uskalla lääkäriin? Jos ei uskalla ajoissa hoitoon, niin hoitoonohjaus tapahtuu vasta kun jotain järkyttävää sattuu.

        On turha huudella aseiden pois otosta ja hoidosta, jos ei pysty osoittamaan miten se tehtäisiin.


    • 1.9.8.4
    • lefthandm

      on totta että aseita otetaan pois köykäisin perustein,esim,alkoholisoitunut exä soittaa juuri ennen sammumistaan että olet uhannut ampua tämän,niin jo alkaa poliisioperaatio,yritä siinä sitten kypäräpäiselle luotiliiveillä varustautuneelle poliisille unenpöpperössä selittää että et ole ollut tämän kanssa missään tekemisissä vuosiin.ei auta,aseet pois.monia muitakin mielenkiintoisia tapauksia olen kuullut.itselläni lähti aseet vahinkolaukauksen seurauksena,kukaan sivullinen ei loukkaantunut,vain minä.siksi kirjoitankin nyt tätä juttua yhdellä kädellä.kerro jos tiedät tapauksia kun aseet on lähtenyt lähes tekaistuin perustein.

      • Anonyymi

        Miten nyt menee?


    • Näitä riittää

      Noita koston seurauksena aseet lähti -tapauksia on ollut aika paljon. Se on niin helppoa.

      Lisätään tähän myös rajariidat sun muut naapurikinat, niissäkin on käytetty samaa konstia. Ei tarvitse edes tekaista uhkausjuttua, riittää kun sanoo, että "näyttää ihan kuin se heiluisi siellä kännissä aseen kanssa ja minua pelottaa". Siinähän selittelee sitten rynnäkköryhmälle, ettei se ollut ase vaan kuokka.

      Eräältä sukulaiselta lähti luvat kun naapuri kävi rajariidan yhteydessä päälle, soitti poliisit ja syytti pahoinpitelystä. Raastuvassa molemmat saivat sakot.

    • luvatonmaalta

      lienee ja kuulunee Suomalaiseen kulttuuriin että jollakin tapaa kansalaisia pidettävä herran nuhteessa ja nöyryyttää viranomaisen toimesta , historia vaan toistaa itseään , milloin sitten mikäkin on pinnalla , nyt on aseen omistajat rikollisia . karkea järjestys lienee ääripäistä , kieltolaki , viinakortti . tätäpäivää lienevät asiat joissa viranomainen mukana mm aseet liikenne ammattipätevyys rakennusluvat , lakeja ja säädöksiä löytyy jo niin paljon että mielivalta onkin jo sääntö . eikä virheiltä voi välttyä . niinpä rikollisia kaikki , pyssyt pois . viranomaisen tieto väestöstä jotka tarvitsevat lääkitystä tai ovat alkoholisoituneet on määrällisesti 20 % kuin paljon väestöstä sitten on aseen omistajia ;) kommentti poliisilta joka jäi pois kenttäpalveluksesta , hän olisi palveluksessa pelännyt jos olisi tiennyt kuinka paljon on taskuaseita väestöllä olemassa . Ilmeisesti hän ei kuitenkaan peljännyt poliisia heilläkin kun on aseita . Turhilta harmeilta ilmeisesti välttyy kun ei omista luvallisia aseita .

    • Pollo1212

      Mielenterveyden ongelmia on niin montaa eri sorttia...

      Uskoisin että lääkäreillä ei noin yleisesti ottaen ole suuria intohimoja potilaistaan poliisille ilmoitella, muuten kuin tapauksissa jossa MOLEMMAT seuraavista ehdoista täyttyvät:

      1) Potilas kertoo että hänellä on hallussaan aseita
      2) Potilas käyttäytyy aggressiivisesti, ja/tai mielenterveysongelma on sen laatuinen että taudinkuvaan kuuluu madaltunut kynnys vahingoittaa itseään tai muita.

    • gabriel89

      Minusta olisi fiksua että riskiryhmälle maksettaisiin kuntoutuslommia etelään 2000 e kk rahan kera. . pääsis mt kummajaisetkin rentoutuu eikä tulis hulluja häijyjä mieleen.... kun ympärillä olis paljon hymyileviä ihmisiä ja auringon lämpöä. Tämä olisi lähimmäisen rakkautta jos mikään .Monille syrjääntyneille aino järkevät paikat ovat mielisairaala vankila tai hauta.

    • Anonyymi

      Miksi masentuneelta pitää viedä aseet pois? Sitten sitä masentunutta vasta masentaakin kun kytät vievät kalliin aseharrastuksen ja kalliit aseetkin pois.
      Pitääkö masentuneen tappaa itsensä kivuliaasti hirttämällä tai kiivetä jonnekin korkealle ja miettiä turhia kiduttavia ajatuksia ennen kuin uskaltautuu hyppäämään alas? Eikä se ranteiden leikkaaminenkaan mikään mukava tai nopea tapa ole.

      Miksi siis ihmisiä pitää kiduttaa tässä maassa? Homma kun käy inhimillisen nopeasti ja helposti omalla aseella. Yhteiskuntakin säästää terveydenhoito- ja lääkekuluissa. Kaikki siis ovat tyytyväisiä: itsemurhaaja sekä yhteiskunta.

      • Anonyymi

        Oliskohan tarkoitus suojella myös muita ihmisiä?!


    • Anonyymi

      No sinulle ei ainakaan saa aseita antaa.....

      • Anonyymi

        Ei minulle ole annettukaan aseita, itse olen ne laillisesti ostanut!


    • Anonyymi

      Sitten ei järjestelmä ole erehtymätön.

    • Anonyymi

      Poliisi on kaapannut oikeuslaitoksen vallan monessa asiassa olen kuullut puhuttavan noin??

    • Anonyymi

      Ase on sellainen, että kyllä se tulee ottaa pois niiltä, kellä nuppi pörisee.

      • Anonyymi

        Poliisin toimenkuvaan ei kuulu tuomitseminen vaan tuomion toteuttaminen. Tässä tapauksessa lääkärin tulisi arvioida onko henkilö vaarallinen ja sen jälkeen tuomioistuin tekee lääkärin lausunnon perusteella päätöksen, jonka poliisi toteuttaa. Poliisin tulee kuitenkin väliaikaisesti ottaa aseet haltuunsa, mikäli asia on tullut vireille.

        Tällä hetkellä ongelma on ns poliisin harkintavalta. Poliisi voi omatoimisesti harkita asiaa ja ottaa aseet haltuunsa konsultoimatta lainkaan mielenterveyden ammattilaisia. Poliisi voi myös vastoin oikeuden päätöstä harkita olla palauttamatta aseita ja pitää niitä väliaikaisesti haltuunotettuina. Tätä haltuunottoa voidaan suorittaa vain määräajan, mutta määräaika voidaan uusia peräjälkeen määräämättömiä kertoja. Poliisi voi siis ottaa tuomiovallan omiin käsiinsä.


    • Anonyymi

      Aseet lähti, kun kerroin metsästysharrastuksesta hoito keskustelun yhteydessä. Vitutti kuin pientä oravaa silloin 7 vuotta sitten. Suomessa 1.5 miljoonaa ihmistä syö vuosittain psyykenlääkkeitä. Siinä joukossa on muutama aseenomistajat, joilta on hyvä ryhtyä aseita keräämään.
      Ja niin minulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö eikä tippaakaan aggressiivisuutta niinkuin tuo yksi kirjoittaja mainitsi vaadittavan aseiden lähtöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe