Laivalla Visbyyhyn

Olin taas kesällä Silja Europan tekemillä kahdella Visbyn risteilyllä ja kyllä oli hienot matkat. Olen ollut lähes kymmenkunta kertaa silloin kun Silja Opera teki Helsinki - Visby- Helsinki risteilyjä noin kymmenen vuotta sitten.

Kun ilmeisesti suoraan Suomesta tehtävät risteilyt Visbyhyn ovat enempi yksittäisiä matkoja kerran pari vuodessa niin kysyisin mitenkä toimii linja Tukholma- Oskarshamn- Visby Destination Gotlandin laivoilla? Onko jollain kokemuksia jakaa tästä aiheesta?

Luinka monta lähtöä päivässä suuntaansa jne.
7473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sekä Viking Linen että Silja Linen kautta voi ostaa kauttakulkumatkan Turku-Tukholma Nynäshamn-Visby.

Katso lisää sivuilta: http://gotlanti.fi/

Visbyssä on paljon enemmän nähtävää, kun otatte oman auton mukaan. Suosittelen siis varaamaan autopaikan kanssa tuon matkan.

Äänestä

lankulta voisi löytyä tuosta sopivaa keskustelua (landgången.se),
ruottalainen laivafoorumi.

sitten tietysti noista laivojen aikatauluista voisi olla sen verran oma aloitteinen että hakee ajantasalla olevat DG:n sivuilta itse, löytyy samalla tarkat hinnat.
lisäksi saattaa olla yhteistyökumppani suomiruotsi välille tarjolla
(katso varmuuden vuoksi myös tallink siljan ja viking linen sivut)

Äänestä
  • Tiedän kyllä nuo viralliset toimijoiden sivut, mutta ajattelin jos jollain olisi jakaa jotain koettua ja konkreettista kokemusta matkasta: miten ehtii kaikki vaihdot ja missä kohtaa vaihtoja kannattaa ottaa enempi aikaa jne.

    Itse Visbyn tunnen läpikotaisin kyllä.

    Äänestä

  • Kaipaava kirjoitti:

    Tiedän kyllä nuo viralliset toimijoiden sivut, mutta ajattelin jos jollain olisi jakaa jotain koettua ja konkreettista kokemusta matkasta: miten ehtii kaikki vaihdot ja missä kohtaa vaihtoja kannattaa ottaa enempi aikaa jne.

    Itse Visbyn tunnen läpikotaisin kyllä.

    oletko tutkinut noita lankun juttuja sitten?

    tietysti voisit kertoa hieman tarkemmin mitä tietoa tarvitset ettei sitten jälkikäteen tarvi irvailla kun hyvää hyvyyttään joku yrittää jeesata!

    tiedän kyllä että täällä on monenmoisia kysyjiä, suurin osa heistä ei osaa edes kysyä asiaa oikein ja sitten narisee kun ei saa haluamaansa

    Äänestä

Gotlanti on mahtava matkailusaari, ei siitä mihinkään pääse, parikymmentä vuotta sitten vietin siellä viikon ja kiersin ympäri ämpäri. Kun muutama vuosi sitten taas selvittelin asiaa niin näytti siltä, että maltaita saa ainakin automatkailija perheineen maksaa jos sinne haluaa. Laiskana ihmisenä en viitsi ryhtyä reittihintoja tutkimaan kun Via Baltica on ottanut pysyvän niskalenkin, mutta jos joku voi kertoa mitä tuollainen pikkuperhe autoineen Helsingistä ja takaisin noin suunnilleen matkastaan maksaisi niin ihan mielenkiinnolla kuuntelisin. On se aamukahvi Katthammarsvikin leipomokahvilassa sentään vielä alitajunnassa.

Äänestä

Seksi nautiskelija valkkaajia on tämä suuri maapallolla ihan täynnä. He ovat ihan omasta tahdostaan sekä halustaan koko ajan sinkkuja. Eihän seksi valkkaajat tee suhteilla yhtään mitään. Sehän häiritsisi merkittävästi seksi nautiskelija valkkaajan elämää. Seksi turismi sekä seksi seikkailut ja seksi matkailut myös on kasvamaan päin ulkomaan kohteisiin.

Äänestä

Saas nähdä, ajetaanko kesällä ja jos ajetaan, pääseekö laivalta maihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaipaava kirjoitti:

Olin taas kesällä Silja Europan tekemillä kahdella Visbyn risteilyllä ja kyllä oli hienot matkat. Olen ollut lähes kymmenkunta kertaa silloin kun Silja Opera teki Helsinki - Visby- Helsinki risteilyjä noin kymmenen vuotta sitten.

Kun ilmeisesti suoraan Suomesta tehtävät risteilyt Visbyhyn ovat enempi yksittäisiä matkoja kerran pari vuodessa niin kysyisin mitenkä toimii linja Tukholma- Oskarshamn- Visby Destination Gotlandin laivoilla? Onko jollain kokemuksia jakaa tästä aiheesta?

Luinka monta lähtöä päivässä suuntaansa jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu