Olin taas kesällä Silja Europan tekemillä kahdella Visbyn risteilyllä ja kyllä oli hienot matkat. Olen ollut lähes kymmenkunta kertaa silloin kun Silja Opera teki Helsinki - Visby- Helsinki risteilyjä noin kymmenen vuotta sitten.
Kun ilmeisesti suoraan Suomesta tehtävät risteilyt Visbyhyn ovat enempi yksittäisiä matkoja kerran pari vuodessa niin kysyisin mitenkä toimii linja Tukholma- Oskarshamn- Visby Destination Gotlandin laivoilla? Onko jollain kokemuksia jakaa tästä aiheesta?
Luinka monta lähtöä päivässä suuntaansa jne.
Laivalla Visbyyhyn
7
393
Vastaukset
- laivamatkaaja
Sekä Viking Linen että Silja Linen kautta voi ostaa kauttakulkumatkan Turku-Tukholma Nynäshamn-Visby.
Katso lisää sivuilta: http://gotlanti.fi/
Visbyssä on paljon enemmän nähtävää, kun otatte oman auton mukaan. Suosittelen siis varaamaan autopaikan kanssa tuon matkan. - nynäshamn
lankulta voisi löytyä tuosta sopivaa keskustelua (landgången.se),
ruottalainen laivafoorumi.
sitten tietysti noista laivojen aikatauluista voisi olla sen verran oma aloitteinen että hakee ajantasalla olevat DG:n sivuilta itse, löytyy samalla tarkat hinnat.
lisäksi saattaa olla yhteistyökumppani suomiruotsi välille tarjolla
(katso varmuuden vuoksi myös tallink siljan ja viking linen sivut)- Kaipaava
Tiedän kyllä nuo viralliset toimijoiden sivut, mutta ajattelin jos jollain olisi jakaa jotain koettua ja konkreettista kokemusta matkasta: miten ehtii kaikki vaihdot ja missä kohtaa vaihtoja kannattaa ottaa enempi aikaa jne.
Itse Visbyn tunnen läpikotaisin kyllä. - nynäshamn
Kaipaava kirjoitti:
Tiedän kyllä nuo viralliset toimijoiden sivut, mutta ajattelin jos jollain olisi jakaa jotain koettua ja konkreettista kokemusta matkasta: miten ehtii kaikki vaihdot ja missä kohtaa vaihtoja kannattaa ottaa enempi aikaa jne.
Itse Visbyn tunnen läpikotaisin kyllä.oletko tutkinut noita lankun juttuja sitten?
tietysti voisit kertoa hieman tarkemmin mitä tietoa tarvitset ettei sitten jälkikäteen tarvi irvailla kun hyvää hyvyyttään joku yrittää jeesata!
tiedän kyllä että täällä on monenmoisia kysyjiä, suurin osa heistä ei osaa edes kysyä asiaa oikein ja sitten narisee kun ei saa haluamaansa
- On se mielessä
Gotlanti on mahtava matkailusaari, ei siitä mihinkään pääse, parikymmentä vuotta sitten vietin siellä viikon ja kiersin ympäri ämpäri. Kun muutama vuosi sitten taas selvittelin asiaa niin näytti siltä, että maltaita saa ainakin automatkailija perheineen maksaa jos sinne haluaa. Laiskana ihmisenä en viitsi ryhtyä reittihintoja tutkimaan kun Via Baltica on ottanut pysyvän niskalenkin, mutta jos joku voi kertoa mitä tuollainen pikkuperhe autoineen Helsingistä ja takaisin noin suunnilleen matkastaan maksaisi niin ihan mielenkiinnolla kuuntelisin. On se aamukahvi Katthammarsvikin leipomokahvilassa sentään vielä alitajunnassa.
- Anonyymi
Seksi nautiskelija valkkaajia on tämä suuri maapallolla ihan täynnä. He ovat ihan omasta tahdostaan sekä halustaan koko ajan sinkkuja. Eihän seksi valkkaajat tee suhteilla yhtään mitään. Sehän häiritsisi merkittävästi seksi nautiskelija valkkaajan elämää. Seksi turismi sekä seksi seikkailut ja seksi matkailut myös on kasvamaan päin ulkomaan kohteisiin.
- Anonyymi
Saas nähdä, ajetaanko kesällä ja jos ajetaan, pääseekö laivalta maihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261117Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55902- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759