Nettisivusto työharjoittelujen väärinkäyttöä vastaan

dfhcxnv

Käsittääkseni eri ihmisten työharjoitteluja eri yrityksissä ei seuraa mikään viranomainen juuri mitenkään (TE-toimistot korkeintaan minimaalisesti), mikä mahdollistaa sen, että yritykset voivat käyttää harjoittelijoita palkallisen työvoiman korvaamiseen ottamalla aina uuden harjoittelijan entisen tilalle.

Mietin, että olisiko sellaiselle nettisivustolle kysyntää, minne jokainen harjoittelun päättänyt voisi kirjoittaa
- missä yrityksessä on ollut harjoittelussa
- milloin on ollut harjoittelussa
- työllistyikö vai saiko lähteä heti
- omat kommentit

Tällainen tietokanta mahdollistaisi sen, että harjoittelupaikkoja etsivät voisivat hakea tältä sivulta tietoa, onko potentiaalinen harjoittelupaikka työharjoittelijoiden "väärinkäyttäjä" (=monta peräkkäistä harjoittelua eikä yksikään työllistynyt). Sivustolta voisi myös lukea, millaisia työtehtäviä on harjoittelijana joutunut tekemään ja onko harjoittelusta oikeasti ollut mitään käytännön hyötyä.

Kannatusta?

3

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liiviläinen

      Olisi.

      Myös ilmoitukset firman toimipisteiden seinillä ja sisääntuloväylien varsilla voisivat tulla kysymykseen. Siis ilmoitus jossa teksti: "Tämä työnantaja riistää palkatonta työvoimaa."

      Myös halvat huomioliivit olisivat hyvä ase.
      Siis tämän tapaiset liivit:

      https://www.google.fi/search?q=huomioliivi&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eJEgUtCEBqiC4ASS64GoCQ&ved=0CEYQsAQ&biw=1359&bih=735

      Jokainen joka on palkatta töissä pukee päällensä huomioliivin jossa selässä että rinnassa teksti "Palkaton työntekijä" Se herättäisi mukavasti huomiota. Myös työnteettäjälle kiusallista huomiota, kun jostain syystä riistämistä pyritään pimittelemään ja siinähän myös onnistutaan kun riistettyjä ei palkkatyöntekijöistä erota kuin korkeintaan siitä että niillä riistetyillä mahat hieman enemmän nälästä kurisee.

      Myös teksti "Palkaton työntekijä", sehän olisi pelkkä totuus joten ei se ketään loukkaa, niinpä työnantaja ei voi siihenkään vedota että häntä mustamaalataan. Eikä työnantajalla voi myöskään olla oikeutta kieltää yleistä työturvallisuutta lisäävän vaatetuksen käyttöä.

      Pankaamme alulle kansalaisaloite

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi

      jossa vaaditaan että TE-toimiston on aina työttömän palkattomiin töihin jonkin verukkeen nimissä lähettäessään annettava tälle tuollainen työturvallisuutta lisäävä liivi, josta myös käy tuon henkilön asema siinä työyhteisössä johon hän on menossa yksiselitteisesti ilmi.

      Sehän lisäisi tuon palkattoman työntekijän tuntemaa yhteisöllisyyttäkin siihen työyhteisöön nähden kun hän selkeästi ilmaisee tietävänsä paikkaansa siinä, ja näin vähentäisi sitä paljon puhuttua syrjäytymisriskiäänkin.

    • Huijattu TYPistä

      Kannatan.

      Laita linkki kun valmista niin laitan yhdestä yrityksestä tietoa :)

    • Vakavalla naamalla

      Huumoriehdotuksen jatkoksi voisi viitata Tasavallan Harjoittelijat ja Tukityöllistetyt ry:n toimintaan (THT).

      http://thtry.fi/uutisia-suomesta.htm

      Tälle porukalle pitää vaan saada vielä lisää näkyvyyttä, jonkin verran ovat julkisuudessa jo kyllä olleet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      465
      3198
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      147
      2318
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2162
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      32
      1650
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1555
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      211
      1395
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      1369
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1142
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1116
    10. Saanko soittaa tai laittaa viestiä mies?

      Huomenna vaikka....
      Ikävä
      71
      847
    Aihe