Kaikki eivät tunnu tajuavan että eiväthän ne ole mitään ylimääräisiä jumalan antamia vapaita. Päinvastoin, nehän vain rajoittavat uskonnonvapauttamme pakottamalla kaikki rytmittämään vuotuisen työaikamme valtauskonnon juhlapäivien mukaan.
Vuotuinen työpäivien määrä taas sovitaan työehtosopimusneuvotteluissa.
Kirkolliset vapaapäivät.
12
167
Vastaukset
No minä en kyllä siirtelisi ollenkaan viikonlopuille mitään vapaita vaan päinvastoin minä lisäisin niitä sillä meillä on vastassamme pidennetty työura ja sen jaksamisen edellytyksenä on riittävä lepo jota harvoin saa edes sairastellessaan ja moni ei kehtaa hakea sairaslomaa uupumukseen. Puhutaan paljon lintsareista mutta suurin osa meistä käy tunnollisesti töissä.
Vapaiden määrähän ei työehtosopimusneuvotteluissa muuttuisi miksikään.
Lepo olisi varmasti tehokkaampaa kun jokainen saisi käyttää lepoppäivänsä silloin kuin tarvitsee. Moni ottaisi uupuessaan, ja rehdit jopa krapuloissaan siis lomapäivän eikä sairaslomapäivää.
Toki itsestä riippumaton uupumus oikeuttaa mielestäni myös sairaslomaan.- Rimmir tänään
Kylläpä kirjoitit viisaasti Vantaannainen.
Näinhän se on että nämä kirkolliset vapaat useinmiten on se henkireikä minkä työläinen yleensä tavallisen ansaitsemansa kesälomansa ohessa työvuoteensa saavat. Ja kuinka yleistä onkaan että tullaan sairaana töihin sekä työpataturmat jotka johtuvat juuri tästä sairaana töissäoloista.
Ja joskus on hyvä lastenkin saada nähdä vanhempiaan ja viettää aikaa kanssaan kun ollaan virkeinä ja valveilla. Se täytyisi vain vanhempien muistaa ettei näitä ainutlaatuisia vapaitaan lastensa kanssa viettäisi viinahöyryissä ja tappelemalla toisen vanhemman kanssa. - Rimmir tänään
Phoca55 kirjoitti:
Vapaiden määrähän ei työehtosopimusneuvotteluissa muuttuisi miksikään.
Lepo olisi varmasti tehokkaampaa kun jokainen saisi käyttää lepoppäivänsä silloin kuin tarvitsee. Moni ottaisi uupuessaan, ja rehdit jopa krapuloissaan siis lomapäivän eikä sairaslomapäivää.
Toki itsestä riippumaton uupumus oikeuttaa mielestäni myös sairaslomaan.Phocalle. Kuinka niin ei vapaiden määrä muuttuisi työehtosopimusneuvotteluissa. miksikään?
Työnantajanhan ei tarvitse useimmissa ammateissa maksaa työläiselle lauantain ja sunnuntain vapaasta työläiselle. Jos sinä siirrät kaikki arkipyhät lauantaiksi tai sunnuntaiksi niin ethän sinä silloin saa millään tavalla enempää vapaata vaan vähemmän.
Ne jotka ottavat sairaslomapäivän krapulan vuoksi ovat niitä pahimpia loisia mitä työmailla on ja heidän takiaan sitten täytyy työkaverin raataa kahta kauheammin.
Ei muuta kuin puhallus ja verikoe joka työpäivänä, jos on huumeissa tai humalassa niin kolmen varotuksen jälkeen lopputili heille. Siinäpä pitävät vapaata sitten niin paljon kuin haluavat. Rimmir tänään kirjoitti:
Phocalle. Kuinka niin ei vapaiden määrä muuttuisi työehtosopimusneuvotteluissa. miksikään?
Työnantajanhan ei tarvitse useimmissa ammateissa maksaa työläiselle lauantain ja sunnuntain vapaasta työläiselle. Jos sinä siirrät kaikki arkipyhät lauantaiksi tai sunnuntaiksi niin ethän sinä silloin saa millään tavalla enempää vapaata vaan vähemmän.
Ne jotka ottavat sairaslomapäivän krapulan vuoksi ovat niitä pahimpia loisia mitä työmailla on ja heidän takiaan sitten täytyy työkaverin raataa kahta kauheammin.
Ei muuta kuin puhallus ja verikoe joka työpäivänä, jos on huumeissa tai humalassa niin kolmen varotuksen jälkeen lopputili heille. Siinäpä pitävät vapaata sitten niin paljon kuin haluavat.Yrittää vääntää rautalankaa: Nykykäytännössähän sovitaan vuodessa olevien työpäivien lukumäärä, ja vapaapäivistä puolenkymmentä velvoitetaan pitämään valtauskonnon juhlapäivinä.
Jos tämä velvoite poistettaisiin, vapaapäivien määrä ei muuttuisi miksikään. Työntekijän vapaus lisääntyisi ja uskonnonvapaus toteutuisi paremmin ;-)- Rimmir tänään
Phoca55 kirjoitti:
Yrittää vääntää rautalankaa: Nykykäytännössähän sovitaan vuodessa olevien työpäivien lukumäärä, ja vapaapäivistä puolenkymmentä velvoitetaan pitämään valtauskonnon juhlapäivinä.
Jos tämä velvoite poistettaisiin, vapaapäivien määrä ei muuttuisi miksikään. Työntekijän vapaus lisääntyisi ja uskonnonvapaus toteutuisi paremmin ;-)No tuntuu että sinulle täytyy vääntää rautalangasta. Kalenterivuosi on kalenterivuosi ja tavalliset vapaapäiväthän ovat lauantai ja sunnuntai nykyään. Lauantait on saatu vapaiksi aiempien vuosikymmenien työläisten protestien ansiosta. Kuten myös kesälomapäivät ja miten ne päivät kerääntyvät
Kirkollisvuosi protestanttisessa uskossa sitten muodostuu erilaisista pyhäpäivistä jotka laskettu Jeesuksen syntymisen ja kuolemisen sekä taivaasen ylösnousun laskutavasta, Jos sinä haluat nämä pyhävapaat pois niin luuletko tosiaan että työnantaja sinulle ne mitenkään korvaisi nämä päivät muilla vapailla?
Sinähän saat harjoittaa mitä uskontoa tahansa vapaassa maassa muutenkin. Rimmir tänään kirjoitti:
No tuntuu että sinulle täytyy vääntää rautalangasta. Kalenterivuosi on kalenterivuosi ja tavalliset vapaapäiväthän ovat lauantai ja sunnuntai nykyään. Lauantait on saatu vapaiksi aiempien vuosikymmenien työläisten protestien ansiosta. Kuten myös kesälomapäivät ja miten ne päivät kerääntyvät
Kirkollisvuosi protestanttisessa uskossa sitten muodostuu erilaisista pyhäpäivistä jotka laskettu Jeesuksen syntymisen ja kuolemisen sekä taivaasen ylösnousun laskutavasta, Jos sinä haluat nämä pyhävapaat pois niin luuletko tosiaan että työnantaja sinulle ne mitenkään korvaisi nämä päivät muilla vapailla?
Sinähän saat harjoittaa mitä uskontoa tahansa vapaassa maassa muutenkin.Luonnollisesti työehtosopimusneuvottelun lähtökohta on vuotuisen työajan muuttumattomuus. Ei kukaan mitään muuta edes kuvittelisi, saati siihen suostuisi.
En minä noista eri uskontojen juhlapäivistä tiedä, mutta hyvin joutas oleen vaikka helalauantai. Viikkorytmi vaan sekoittuu kaikenmaailman arkipyhistä. Ja ruokakaupoissa armoton ryysis edellisenä iltana.
Vaan onhan esim. helatorstaista jotain hyötyäkin. Monet pitää seuraavan perjantain pekkasta ja silloin saa enemmän aikaiseksi, kun saa rauhassa tehdä töitä.- .....
Samaa mieltä täällä. Jouluaatto ja toinen joulupäivä pois myös. Samoin toinen pääsiäispäivä ja pitkäperjantai.
- mulle sopii
mulla kun on lauantai työpäivä niin mielissäni olisin lauantaipyhistä, saisin silloin aina pitkän viikonlopun
- raatajat
Arkipyhäthän on palkallisia vapaita, uskonnosta riippumatta haluamme ne pitää.
- Arkiajattelija
Ne on mukavia katkoksia, kunhan niihin ei sotke uskontoa.
Jos ne on lauantaina, niin taas on kaupat kiinni ja ihmsillä perjantaina sellainen fiilis kuin elintarviketuotanto loppuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky74825Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444704Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1813856Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty433617Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1133574Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm653072Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1122031Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121090Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63897- 93812