AUTTAKAA!!!

APUA!

Tietääkö joku onko suomessa sellasta jyrsijää joka ei syö heinää, josta ei lähde karvaa, ja ei tarvitse todella isoa häkkiä/ terraariota??
AUTTAKAA!!!!

7

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamm

      Kääpiöhamsteri. Paitsi karvaa siltä saattaa lähteä..

    • Lisää?

      okei! :) muita?

    • Jokaiselle jyrsijälle toki suositellaan annettavaksi kuivaheinää. Se on hyvä virike, nakerreltavaa ja pesänrakennusainesta. Ja kyllä ne saattavat välillä syödäkin sitä. Sen kuidut pitävät ruoansulatuselimistön kunnossa.

      • Hamm

        SUOSITELLAAN muttei pakollista.
        Tosin marsuille ja kaneille tämä on aivan välttämätöntä ja sitä pitää aina olla tarjolla.
        Mutta sinun tapauksessa suosittelisin talvikkoa(hamsteri lajia) ne eivät nyt niin hirveän isoa asumusta tarvitse.
        Lue myös etukäteen eläimestä tietoa ennenkuin sen hankit ;)


    • Hei!

      Jos päätyisit vaikka siihen kääpiöhamsteriin; roborovskiin (joita pitää olla vähintään kaksi), talvikkoon tai kiinankääppäriin, niin ei niitä siltikkään voi tunkea mihinkään extramini kokoiseen häkkiin/terraarioon. Kääpiöhamstereille suositellaan mielummin siis terraariota, sillä ne saattavat päästä karkuun kaltereista tai niiden pää voi jumittua kaltereiden väliin. Itselläni on tällä hetkellä kääpiöhamstereista roborovski, se asuu nyt yksin kun sen toinen robokaveri kuoli vanhuuteen, ja tämä nykyinen robonikin alkaa olla jo niin vanha, etten raaski ostaa sille enää toista kaveria. Se asuu nyt dunassa (80x40) jossa on myös taso. Siinä on pärjännyt ihan hyvin, ei pureskele muovia ym. Kuitenkin ennen se asui kaverinsa kanssa 100x40cm terraariossa, joka oli ihan unelma asuinpaikka niille! Eli yleensä mitä suurempi asumus, sitä kivempi siellä on olla. :)

    • -Luna

      Kesyrotta on paras mahdollinen jyrsijä, ei tarvitse heinää ja tilaksi riittää 60x40x50. Mikä on kyllä pieni, mutta suosittelen esim. 70x50x80 :)

      • Ehdottomasti parempi häkki kahdellekin rotalle on kuitenkin yli metrin korkee ja levee ja lisäksi useiden tuntien vapaanaolo päivässä. 60x40x50 on armottoman pieni etenkin korkeudesta. Parhaita ovat kyllä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe