Mun ja siskon kootut

Keijoilija

Näistä saa kuulla vieläkin, mitä ollaan joskus lapsina möläytelty. Istuin 7v siskon kanssa koulutaksissa, ja sisko koitti keventää tunnelmaa huumorilla sanomalla kovaan ääneen ''Meidän isi pierii ja joskus ne pierii yhdessä äitin kanssa niin että haisee''
Ja minä, isä vahti minua päivisin kun olin 1-vuotias. Se kiroili paljon, ja kerran sen keikkuessa tikkailla kattoa laittamassa huusin ''Äiti pelkele, isi puttoo!'' Eipä isi vahtinut sen jälkeen.
Pikkusiskon mielestä kalalle allergisuus on samaa kuin ihmiselle allergisuus, perusteena ''ne on molemmat lihaa''.
Mulla oli tapana hävittää huutava isi sulkemalla silmät ja sanomalla ''isi jäi lumen alle''.
Pikkusisko 12kk ikäisenä isille: Annakke aljaa aluan maittaa? ( annatko kaljaa maistiaisen)
Mä kysyin pienenä äidiltä: ''miksi joulupukilla on kumiset posket'' kun pussasin joulupukkia poskelle.
''Jenna kakkasi ammeeseen!'' pikkusisko kärtsäsi mut kun tuli 7-vuotiaana vahingossa kakat kylpyyn. XD Nauran tälle vieläkin. Vielä enemmän nauran sille, miten ihminen voi kakata kylpyyn vahingossa.
Koulussa kutsuin opettajaa heidi-beibiksi... :D
''Ne tarjosi koulussa murkunmunia kukkakaalikastikkeessa'' Pikkusisko ekaluokalla kovasta täysjyväriisistä ja kastikkeesta jossa oli jotain vihreää.
Pienenä haukkasin palan peikonlehdestä. Äiti kysyi, kumpi tämän teki. Tunnustin hetken kuulustelun jälkeen, ja äiti sanoi että se on myrkyllistä eikä sitä saa syödä. Kaaduin lattialle kouristelemaan ja huusin ''äiti vie mut vatsahuuhteluun mä kuolen!" luulotautisuutta?
Pienenä tahdoin tietää, miksi isillä on niin lyhyet tissit.
Serkku näytti mulle parkouria kun olin 7 ja päätin kokeilla kotona. Koitin hypätä penkin yli, putosin haaroilleni penkin selkänojaan ja verta tuli. Menin kotiin vollottaen ja sanoin äidille ''Mä kaaduin pimpille''

0

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakastan sinua

        Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
        Ikävä
        131
        1846
      2. Miksköhän mä oon tuolla

        Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
        Ikävä
        16
        1742
      3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

        Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
        Hindulaisuus
        329
        1062
      4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

        Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
        Ikävä
        61
        1050
      5. J miehestä oikeaa

        Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
        Ikävä
        99
        1017
      6. Aamu on aina iltaa viisaampi.

        Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
        Ikävä
        8
        982
      7. Epäiletkö että kaivattusi

        On tai on ollut ihastunut sinuun?
        Ikävä
        66
        901
      8. Vanhemmalle naiselle

        Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
        Ikävä
        59
        878
      9. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

        Entä vähän kauempana?
        Lahti
        2
        811
      10. Se meidän sydänyhteys

        Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
        Ikävä
        36
        742
      Aihe