Verkolla aidattu piha

Vahtikoira

Olen ajatellut aidata pihan 150cm korkealla sinkityllä verkolla, jotta koiramme voisi juosta mielensä mukaan pihallamme ilman pelkoa, että se katoaa tai aiheuttaa vahinkoa muille. Tuo aidan korkeus on varmaankin koirallemme riittävä. Koiramme on saksanpaimenkoiran ja jonkun pienemmän koiran sekoitus, säkä 55cm ja painoa noin 20kg. Saksanpaimenkoiralta on periytynyt vartiointi-vietti ja ulkoinen olemus. Haluaisin sen saavan todellakin juosta myös vapaana. Asumme kyllä maaseudulla, mutta naapurit ovat kuitenkin niin lähellä, että on mielestäni aina olemassa riski, että jotain epämukavaa sattuu, vaikka koiramme ei olekaan kaikkein vihaisimmasta päästä.

Onko kenelläkään antaa hyviä käytännön vinkkejä asiasta oman kokemuksen pohjalta. Aidattava alue on noin 5000 neliötä, eli mielellään yrittäisi pitää kustannukset aisoissa, tekemättä kuitenkaan tyhmiä ratkaisuja.

10

2975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hello!

      hyvä idea tuo kanaverkko. Ostimme omalle pienelle koiralle aitaverkkoa, jonka silmukka oli leveydeltään 90 mm ja koira tuli lävitse. Uskomatonta. Kanaverkosta ei tule.

      Meistä tukikepiksi sopii harjateräspätkät. Siten saa verkon aika hyvin naamioitua, varsinkin jos on kasvustoa. Tietenkin muutama tukevampikin tolppa tarvitaan, mutta ei niin tiheään. Harjateräs on aika näkymätön, helppo ostaa, pätkiä ja sen saa hyvin maahan kiinni. Samoin purkaminen helppoa. Joka kohdassa sen ei tarvitse olla edes koko aidan korkeudelta. Onnea yritykselle.

    • Dober

      Sinun ei kuitenkaan kannata ajatella kustannuksia - helposti mennään siitä mistä aita on matalin. Panosta kunnon verkkoon sekä kunnon tolppiin. Mikäli ostat halpaa ja vähemmän kestävää niin parin vuiden päästä saat olla taas aitaa tekemässä.

      Itse en tekisi aitaa kanaverkosta - onhan se edullista mutta todella taipuisaa ja talven kun on lumen alla niin menee tosi huonoksi. Eikä puutolppia, niitä saa olla uusimassa joka kesä.

      Tuttavalla on piha ympärillä 1,5 metriä korkea aita. Tolpat on halkaisijaltaan 8 cm ruostumatonta teräsputkea ja verkko sitä sellaista verkkoa, mitä on esim. armeijan aita (en osaa selittää... mutta siis paksusta langasta tehtyä joka ei ihan pienestä tönäisystä taivu).

      Maoskoi maltaita, mutta on kestänyt jo 16 vuotta eikä ole miksikään mennyt :) Aika ankean näköinenhän tuo on mutta he laittoivat vielä pensasaidan kasvamaan joten verkko ikäänkuin piiloutuu pensasaitaa vasten.

    • Vahtikoira

      En ajatellutkaan tehdä aitaa kanaverkosta. Se ei Itä-Suomen lumia kestä. Kysyin tarjouksen ihan kunnon verkkoaidasta, siis sellaisesta jossa lanka on paksua, eikä taatusti taivu, ellei kunnolla rysäytä sitä päin. Laskeskelin, että 300m tuota aitaverkkoa tukilankoineen tulee maksamaan noin 1600€. Onhan se kallis investointi, mutta ennen maksan tuon summan kuin luovun koirastani. Meillä koira on tietyissä tilanteissa pelokas, ja siksi arvaamaton. Pelot johtuu aiemmista ikävistä kokemuksista, jotka on sattunut ennen meille tuloa. Mitään vakavaa ei ole tapahtunut, mutta läheltä piti tilanne riitti minulle. Ensi keväänä aion viimeistään hommata aidan. Tuolloin myös koiran koulutus onnistuu paremmin, kun voi laskea sen irti huoletta. Nyt koulutus tapahtuu lähinnä hihnassa ollessa, mikä rajoittaa mielestäni suurestikin.

      • Dober

        Kyllä, kannattaa laittaa rahaa kerralla paljon että saa kunnon aidan. Kalliimmaksi se tulee jos joka vuosi joudut ostamaan uuden verkon. Myös tolpat ehdottomasti ruostumatonta terästä, ei mitään puutolppia.


    • Koiria on

      Jättäisin osan pihasta aitaamatta tai ainakin niin että alueen saa suljettua koiralta. Syynä tähän on että jos tulee vieraita jotka eivät pidä koirista ja haluatte istua ulkona. Ja ennenkaikkea se että nämä huikeat ystävämme saattavat kaivaa kaikki istutukset ja tutkia niiden juuret. MIETI TARKKAAN
      Aidantolpat tekisin kunnon 35-40 mm putkesta ja verfkkona käyttäisin niin sanottua lammasverkkoa 2mm lanka ja 50x100 silmäkoko.
      Kokemusta on pihanaitauksesta.

      • Anonyymi

        Vanha ketju, mutta samaa ajatusta olen itsekin pohtinut. Jos aitaisi todella tukevasti vain osan pihasta ja muualla koira voisi olla sitten pitkän jäljestysliinan kanssa puussa kiinni, kun me ihmiset siellä päin pihaa liikumme ja touhuamme.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanha ketju, mutta samaa ajatusta olen itsekin pohtinut. Jos aitaisi todella tukevasti vain osan pihasta ja muualla koira voisi olla sitten pitkän jäljestysliinan kanssa puussa kiinni, kun me ihmiset siellä päin pihaa liikumme ja touhuamme.

        Meillä 1ha tontti, kokonaan aidattu, lisäksi koiratarhat. Jos vierailla/ tutuilla koiria, voivat yhdessä meillä leikkiä. Tarhaan voi lämpimillä keleillä jättää myös, kun käydään töissä/ kaupassa yms. Jos tulee vieraita , koira ei mene heidän luo, ilmanlupaa, vaikka on vapaana. Ei sitä kiinnosta, ja sisällä riittää kun käskee paikalle, katselee siitä vieraita. Kaikki ei koirista välitä, sekin on huomioitava.
        Koiratarhat on ns. elementtitarhoja. Ja piha aitaus on 2 m korkeaa panssariverkkoa. Lammasverkkoon en rahojani haaskais, nehän ei kestä edes lampailla. Ovat koiralle liian suurisilmäisiä, ja korkeus ei riitä. Vaatis myös putket ylä ja alareunaan, meillä panssariverkossa on vaijerit ylhääl ja alhaal. Ei tule jänötkään syömään omppupuita yms.


    • Anonyymi

      Meillä kompromissi. Eli piha ei ole aidattu muutama koppi siellä on. Ja koirat eivät ole koskaan siellä ilman valvontaa. Valvonta tarkoittaa, että yhdessä touhutaan, mutta ei hetkeäkään jää irti ulos yksin. Kumpikaan.

      Pihan rajoja ei ylitellä, edes pihasta ei poistuta liittymän kohdallakaan, ilman, että koira pysähtyy ja odottaa sen luvan. Rusakot saa ajaa pensasaidalle, ja siihen pysähtyvät. Rajat on opeteltu ihan opettelemalla.

      On meillä juoksunarukin. Varmaankin ruostunut toimimattomaksi käytön puutteessa. Eli on aikanaan viritetty, kun silloinen koira siitä tykkäsi, ja vanhana tahtoi lähteä vaeltelemaan, niin kompromissina otettiin käyttöön, kun oli tottunut olemaan "vapaana" pihassa. Höppänä ei edes tajunnut olevansa kiinni, vaikka olikin juoksunarun avulla kytkettynä loput ajat, jos emme olleet vieressä.

      Nykyään koiramme ovat ainoastaan terassilla ilman ihmisen välitöntä läheisyyttä. Eli siis olemme aidanneet ja tehneet suurehkolle terassillemme portin. Koiramme tosin pääsisivät sen aidan yli milloin vaan, samoin vieraat koirat sinne, joten emme jätä koskaan koiria sinne, jos emme ole kotona. On kyllä nykytekniikan mukaiset valmiudet kaukovalvontaan, aitaan saa myös lievän sähkövirran. Olemme tarkkoja siitä, miten siellä käyttäydytään, ohikuilkijoita ei sieltäkään haukuta eikä kyttäillä, sellaisesta seuraa välittömästi rangaistus. Mutta etenkin kesäisin sinne on vapaa kulku aina, kun olemme kotona.

      Meillä on lähdetty siitä, että rajat ja aidat ovat psykologisia esteitä. Ja se onkin omasta mielestäni ainoa keino. Olen itse omin silmin nähnyt, miten esimerkiksi sakemanni kiipeää todella ketterästi yli kaksimetrisestä tarhasta. Ihan vain siksi, että haluaa sille toiselle puolelle. Pentuna ja muuttojen jälkeen on siis meillä opeteltu rajat ihan yritys-erehdys-rangaistus menetelmällä, ja ärsykkeitä järjestämällä. Ja nimenomaan niitä ärsykkeitä järjestämällä. Rusakot meillä saa ajaa pois pihasta ja tappaa, mutta rajaa ei saa ylittää koskaan. Eikä sitä ylitelläkkään. En siltikään ota riskiä, että pitäisin ilman valvontaa. Koska sieltä ulkopuoleltakin on vapaa ja helppo pääsy tontille, ja meillä on kerran oma koiraa pahasti purtukin vapaana ohikulkevan luonnevikaisen koiran toimesta omalla kuistillamme istunut koira.

    • Anonyymi

      Meillä ei ole enää ajatuksen tasolla vaan hyvin tehty aita kunnon rautatavarasta. Tänä kesänä siihen johdetaan virtaa, edelliskesänä oli vain sähköpaimen-hituvirtaa. Nyt tulee jo kunnon tärähdys kun vedetään vaihtojännite.valtakunnan verkosta. Käristyyhän siinä kesän makkaratkin samalla.

    • Anonyymi

      Pihlajan puiston luona olevan talon pihassa tai terassilla rähisee saksanpaimenkoira eikä siitä uskalla monikaan kulkea ohitse. Kaikenlaisia koiria sitä hommataan keskelle asutusta joita ohikulkijat joutuu pelkäämään. Ja kuuleman mukaan on raadellut toisia koiria kyseisen talon koirista toinen. Muuttakoon kauaksi asutuksen keskeltä sellaiset koirineen joita pitää pelätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3723
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      31
      2134
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2034
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1711
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1522
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1472
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1423
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1154
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1113
    Aihe