Toimiva hitsausmuuntaja/invertteri 10A/230V ?

Korvessa syntynyt

Jkv puikkohitsaustaitoja 80-luvulta.Syntymämökillä maalla olisi hitsaushommia,mutta sulake 10A.Ei uskalla 16A:n laitteita kytkeä.Jotta tuon sulakkeen saisi 16Aksi,niin sehän vaatisi uudet/paksummat johdot
Joitakin 10A:n puikkohitsejä myynnissä,mutta tekeeköhän niillä mitään?

11

8694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otaisompivaan

      Se hitsikone ottaa sen virran verkostakin sen mukaan paljonko hitsivirta on eli jos on joku 150A kone niin voi hyvinkin toimia kympin sulakkeilla vielä reilun sadan ampeerin virroilla ja tuolla 100A:lla pärjää kyllä monessakin hommassa.
      Eli on varmaan hyvin lähelle sama otatko pienemmän jonkun reilun 100A:n hitsikoneen jolle riittäisi 10A sulakkeet tai sitten otat tuommosen 150-160A koneen joka tarvitsee vasta tuolla yläpäässä noita hitsausvirtoja 16A sulakkeen ja et käytä vaan sitä noilla maksimi virroilla.
      -Ja kokeilemallahan se selviää paljollako voi hitsata ei siinä muuta kuin sulakkeet pala
      Tietysti voi tulla ongelmia jos sähköverkko mökillä niin huono että jännitteet alkaa liiaksi notkua, mutta eipä tuossakaan koneen koko paljoa vaikuta vaan tuo otettu virta - hitsikonemerkeissä voi olla sitten eroa tässä suhteessa enemmän.

      • Olettamus tämäkin

        Samaa mieltä. Nykyaikaisen invertterikoneen tehonkulutus tyhjäkäynnillä on varsin vähäinen. Minun 160 ampeerin Migatronic Delta 160E -koneeni kuluttaa speksien mukaan tyhjäkäynnillä alle 35 wattia eikä siis ole sulakkeen kannalta kuorma eikä mikään. Vasta hitsaus vaatii sähköverkosta kunnolla virtaa.

        Olettaisin, että voit hitsata esim. 160 ampeerin koneella 10 ampeerin sulakkeen varassa 2,5 millin puikoilla; hitsausvirta suuruusluokkaa 100 A. Vasta 3,2-milliset puikot alkavat vaatia 16 ampeerin sulaketta.


      • fghujklölkjhgf
        Olettamus tämäkin kirjoitti:

        Samaa mieltä. Nykyaikaisen invertterikoneen tehonkulutus tyhjäkäynnillä on varsin vähäinen. Minun 160 ampeerin Migatronic Delta 160E -koneeni kuluttaa speksien mukaan tyhjäkäynnillä alle 35 wattia eikä siis ole sulakkeen kannalta kuorma eikä mikään. Vasta hitsaus vaatii sähköverkosta kunnolla virtaa.

        Olettaisin, että voit hitsata esim. 160 ampeerin koneella 10 ampeerin sulakkeen varassa 2,5 millin puikoilla; hitsausvirta suuruusluokkaa 100 A. Vasta 3,2-milliset puikot alkavat vaatia 16 ampeerin sulaketta.

        Voipi olla liikaa tuo 2,5mm puikko 2 milliselläkin tekee jo paljon mökkikäytössä saumaa.

        Puikon sytytys haukkaa paljon virtaa, taidotkin pitäisi olla kohdallaan, ettei tartu kiinni. Ainakaan 2000 W agrekaatti ei riitä edes tuon 2 millisen puikon sulattamiseen kunnolla.


      • Olettamus tämäkin
        fghujklölkjhgf kirjoitti:

        Voipi olla liikaa tuo 2,5mm puikko 2 milliselläkin tekee jo paljon mökkikäytössä saumaa.

        Puikon sytytys haukkaa paljon virtaa, taidotkin pitäisi olla kohdallaan, ettei tartu kiinni. Ainakaan 2000 W agrekaatti ei riitä edes tuon 2 millisen puikon sulattamiseen kunnolla.

        Aloittajalla lienee syntymämökillään ”seinäsähköt” eli hän ei ole aggregaatin varassa.

        Meidän kimppamökkimme on sähkötön – pari aggregaattia löytyy. Alle kilowatin bensakoneella pyöritellään porakonetta, höylää ja sen semmoisia. Toisena on jokin kiinalainen dieselaggri, luulisimmatusti luokkaa 3 kW. Pari kuukautta sitten tein ensimmäiset kokeiluni: joskohan mokoma jaksaisi sulattaa puikkoja (Migatronic Delta 160E:n virtalähteenä käytettäessä)? Polttelin 2,5-millisiä emäspäällysteisiä (48-luokan) rakenneteräspuikkoja ja 2-millisiä rosteripuikkoja. Tarvittavat työt tulivat tehdyiksi, mutta syttyvyydessä oli todellakin toivomisen varaa. Toivottavasti kukaan ei myöskään mene röntgenkuvaamaan röpeltämiäni saumoja...

        Migatronicini tyhjäkäyntijännitteeksi on spekseissä mainittu 55–60 V, mikä ei ole hirveän paljon. Saman merkin kalliimmista malleista löytyy 70 V tjsp. Verkosta syötettynä puikkojen syttyvyys on joka tapauksessa oleellisesti parempi kuin tuon epämääräisen kinukkiaggrin perässä.

        Olen joskus entisessä elämässäni päässyt hitsaamaan 1950-luvulta peräisin olevalla tšekkiläisellä ”pyörivällä” koneella (samalla akselilla voimavirtakäyttöinen moottori ja hitsausvirtaa tuottava tasasähkögeneraattori). Silloin polteltiin etupäässä 4- ja 5-millistä tavaraa eivätkä työkappaleetkaan olleet mitään ohutlevytavaraa. kWh-mittari pyöri vinhasti ja sulakekoko oli jotain muuta kuin 10 A, mutta hitsaaminen oli yhtä juhlaa! Tyhjäkäyntijännite oli muistaakseni luokkaa 85 V ja puikkojen syttyvyys sen mukaista.


    • Olettamus tämäkin

      Käväisin katsomassa rivitalokämppäni sähköpäätaulua. Löysin sieltä 16 A:n sulakkeet vain sähköliettä, astianpesukonetta ja pyykinpesukonetta varten; kaikki muut proput olivat enintään 10-ampeerisia.

      Olen ottanut virtaa hitsaushommiini takapihan ja etupihalla olevan pihavaraston pistorasioista, joiden sulakekoko on siis vain 10 A (eikä 16 A kuten olin kuvitellut).

      Olen poltellut 2- ja 2,5-millisiä puikkoja ongelmitta – yhtään sulaketta ei ole vielä kosahtanut.

      Hitsauskoneena Migatronic Delta 160E, kuten olen parissa viestissäni maininnut. Täytynee siis uskoa, että laite ottaa 2,5-millisiä puikkoja maltillisella virralla poltettaessa verkosta tehoa korkeintaan noin 2,3 kW.

      • sulakkeista

        Otappa vielä huomioon että kympin tulppasulake ei sillä kymmenellä A:lla pala vielä ikinä, jollain 14A:lla eli reilulla 3 kW:lla sitten tunnissa parissa.
        Hitsaus on sitten monesti ainakin harrastelijalla vielä semmosta hommaa että tulee pitkiä taukoja että sulake kerkee jäähtymään, on sitten vähän koneen toteutuksesta kiinni minkälaisia "käynnistys" virtoja ottaa -iso "käynnistys" virta kun sitten taas kyllä edesauttaa sulakkeen palamista.


      • Olettamus tämäkin
        sulakkeista kirjoitti:

        Otappa vielä huomioon että kympin tulppasulake ei sillä kymmenellä A:lla pala vielä ikinä, jollain 14A:lla eli reilulla 3 kW:lla sitten tunnissa parissa.
        Hitsaus on sitten monesti ainakin harrastelijalla vielä semmosta hommaa että tulee pitkiä taukoja että sulake kerkee jäähtymään, on sitten vähän koneen toteutuksesta kiinni minkälaisia "käynnistys" virtoja ottaa -iso "käynnistys" virta kun sitten taas kyllä edesauttaa sulakkeen palamista.

        En epäily – jotain tuonsuuntaista olen itsekin ollut joskus epäilevinäni. Joskus on muunlaista kuormaa ollut 10 A -sulakkeen takana laskennallisesti enemmän kuin ”laki sallii”, ilman että sulake olisi siitä säikähtänyt.

        Käyttäessäni invertteriäni aggregaattisyöttöisenä havaitsin, että aggregaatti kuulosti kuormittuvan hetkellisesti puikon osuessa työkappaleeseen, mutta kuormitus väheni selvästi, jos puikko tarttui kiinni. Invertteri siis osasi itse rajoittaa oikosulkuvirtaansa johonkin harmittomaan arvoon. Sinänsä tervetullut ominaisuus, mutta saattaa ehkä osaltaan heikentää puikon syttymisalttiuttakin.

        Yhteenveto aloittajan kysymyksen kannalta: tuntuu varsin todennäköiseltä, että nykyaikaista 150–160 ampeeerin invertterityyppistä hitsauskonetta voi käyttää 10 ampeerin sulakkeella suojatusta 1-vaiheisesta 230 voltin pistorasiasta syöttäen, vaikka koneen sulakevaatimukseksi esitettäisiinkin 16 A tai 20 A – edellyttäen, että hitsausvirta-asetus pidetään korkeintaan jossakin 100 ampeerin tuntumassa ja käytetään vastaavia puikkopaksuuksia (sydämen Ø max. 2,5 mm).


    • amppeerikulli

      Hanki 13 A sulakkeita. Käy 10:n pesään.

    • aloittaja 1.9.13

      Kiitän kaikkia keskusteluun osallistuneita.Muiden kokemukset arvokkaita,auttaa hitsauslaitteiden valinnassa ja käytössä

    • mikke555.5

      Niin no käyhän sinne sulakkeen paikalle vaikka naula jos haluu mökin polttaa.

      • Jmv

        Kyllä se 13a sulake on vielä ok 1.5mm2 johdolle eli ei se mökki siitä pala jos ne johdot on kunnossa, itsellä ainakin toimii puikko ja ydinlanka kone hyvin 13a sulake vaihdettu alkuperäräisen 10a tilalle nuo kun ovat fyysisesti samankokoisia niin ei tarvi pohjia vaihtaa tai muutakaan muuttaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3025
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1580
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1432
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1332
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      41
      1260
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1186
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1148
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      119
      979
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      902
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      783
    Aihe