Final Fantasy I - liian helppo?!

18+17

Olen pelannut nyt PSP:n Final Fantasy I:stä, ja rehellisesti sanottua se on helpoin peli, jota olen ikinä pelannut. Olen pelannut 11 tuntia ja olen levelillä 33 (eli keskimäärin taso on noussut 20 minuutin välein), rahaa on enemmän kuin saan käytettyä ja lähes jokaisen pomon olen voittanut leikiten viimeistään kolmannella tai neljännellä kierroksella (eli joukkoni taso on aivan selvästi liian korkea). Game overia ei ole tullut kertaakaan ja ensimmäisen parin tunnin pelaamisen jälkeen jokin hahmoistani on kuollut korkeintaan 5-10 kertaa. Olen tutkinut luolastot ja mantereet aina läpikotaisin, mutta en ole muuten venyttänyt peliä mitenkään (en siis ole pyörinyt kartalla vain saadakseni rahaa tai kokemuspisteitä). Ja vaikka joukkoni on selvästi liian korkealla tasolla, kokemuspisteitä ropisee taisteluista niin ruhtinaallisesti, että levelit kasvaa vieläkin tuota noin 20 min tahtia.

Onko pelin tarkoitus olla näin helppo? Vai voisiko esim pelin PSP-versiossa olla jokin ohjelmointivirhe? Vai mistä ihmeestä on kyse? (Minusta pelissä ei edes voinut valita vaikeustasoa itse, joten kyse ei voi olla siitä, että olisin vahingossa klikannut pelin helpoksi.)

2

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+11

      No etpä ole kovin hurjaa kyytiä edistynyt. Itselläni viimeinen tallennus ennen viimeistä päävihollista näyttää aikaa 18,5 tuntia, ja ukkojen leveli keskimäärin 86. Rahaa on 999 999, eli käytännössä sitä ei ole tarvinnut enää aikoihin. Myös omasta mielestäni peli oli aivan julmetun helppo. Viimeinen vastus on esim. edellä mainitun tasoisilla ukoilla silkkaa vauvankakkaa.
      Pelin vaikeustasoa on pudotettu alkuperäisestä NES versiosta tiettävästi aika roimasti, alkuperäistä Nintendo versiota kun pidetään yhtenä vaikeimmista Final Fantasyistä. Samoissa sarjoissa painiskelee FF2, joka sekin on esim. GBA:lla tosi helppo (pois lukien viimeinen vastus, jos siinä ei käytä tiettyä huijauskikkaa).

      Poikkeuksen tekee sitten FF3, joka alkuperäisenä versionaan on todennäköisesti kaikkein vaikein Final Fantasy, eikä remasteroitunakaan jää tästä niin suuresta kuin ykkönen ja kakkonen alkuperäisversioistaan. Uudistettunakin esim. DS:llä se on kohtuu vaikea peli, todennäköisesti vaikein NES kauden jälkeen julkistetuista Fantasyistä. Suosittelen kokeilemaan.

    • Minun mielestä sinä olet liian helppo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      152
      2453
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      53
      2024
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1934
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      31
      1930
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1929
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      59
      1242
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      121
      1126
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      973
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      920
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      877
    Aihe