Final Fantasy I - liian helppo?!

18+17

Olen pelannut nyt PSP:n Final Fantasy I:stä, ja rehellisesti sanottua se on helpoin peli, jota olen ikinä pelannut. Olen pelannut 11 tuntia ja olen levelillä 33 (eli keskimäärin taso on noussut 20 minuutin välein), rahaa on enemmän kuin saan käytettyä ja lähes jokaisen pomon olen voittanut leikiten viimeistään kolmannella tai neljännellä kierroksella (eli joukkoni taso on aivan selvästi liian korkea). Game overia ei ole tullut kertaakaan ja ensimmäisen parin tunnin pelaamisen jälkeen jokin hahmoistani on kuollut korkeintaan 5-10 kertaa. Olen tutkinut luolastot ja mantereet aina läpikotaisin, mutta en ole muuten venyttänyt peliä mitenkään (en siis ole pyörinyt kartalla vain saadakseni rahaa tai kokemuspisteitä). Ja vaikka joukkoni on selvästi liian korkealla tasolla, kokemuspisteitä ropisee taisteluista niin ruhtinaallisesti, että levelit kasvaa vieläkin tuota noin 20 min tahtia.

Onko pelin tarkoitus olla näin helppo? Vai voisiko esim pelin PSP-versiossa olla jokin ohjelmointivirhe? Vai mistä ihmeestä on kyse? (Minusta pelissä ei edes voinut valita vaikeustasoa itse, joten kyse ei voi olla siitä, että olisin vahingossa klikannut pelin helpoksi.)

2

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+11

      No etpä ole kovin hurjaa kyytiä edistynyt. Itselläni viimeinen tallennus ennen viimeistä päävihollista näyttää aikaa 18,5 tuntia, ja ukkojen leveli keskimäärin 86. Rahaa on 999 999, eli käytännössä sitä ei ole tarvinnut enää aikoihin. Myös omasta mielestäni peli oli aivan julmetun helppo. Viimeinen vastus on esim. edellä mainitun tasoisilla ukoilla silkkaa vauvankakkaa.
      Pelin vaikeustasoa on pudotettu alkuperäisestä NES versiosta tiettävästi aika roimasti, alkuperäistä Nintendo versiota kun pidetään yhtenä vaikeimmista Final Fantasyistä. Samoissa sarjoissa painiskelee FF2, joka sekin on esim. GBA:lla tosi helppo (pois lukien viimeinen vastus, jos siinä ei käytä tiettyä huijauskikkaa).

      Poikkeuksen tekee sitten FF3, joka alkuperäisenä versionaan on todennäköisesti kaikkein vaikein Final Fantasy, eikä remasteroitunakaan jää tästä niin suuresta kuin ykkönen ja kakkonen alkuperäisversioistaan. Uudistettunakin esim. DS:llä se on kohtuu vaikea peli, todennäköisesti vaikein NES kauden jälkeen julkistetuista Fantasyistä. Suosittelen kokeilemaan.

    • Minun mielestä sinä olet liian helppo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8346
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe