Lukiolaiselle marsu

lukiolainen2

Hei

Olen 16-vuotias poika ja olen nyt lukion ykkösellä. Olen ajatellut hankkia marsun, mutta en tiedä että riittääkö minun aikani sille. Minulla ei ole lukiossa mitään pitkiä aineita ja itse luulen että oma aikani riittäisi. Kuinka paljon marsun hoito vie aikaa päivässä? Kannattaako minun ottaa marsu vai olisiko vaikka hamsteri parempi valinta?

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu mitä muuta puuhaat, lukio ei sulta kaikkee aikaa voi viedä. Ite asun yksin, käyn yliopistoa ja mulla on neljä rottaa ja kani :D lähinnä päivässä pitää pitää marsuja vapaana ( samalla voi hyvin esim. Tehä läksyi tai olla koneella), siivoilla niiden jäljet huoneesta ja ruokkia. Kerta viikkoon pitää siivota häkki, menee ehkä puol tuntii.

      Hamsteri on melko erilainen: erakko, yöllä liikkuva, hiljainen, vähemmän huomiota kaipaava. Marsua on helpompi pitää vapaana kun ne ei mahdu ihan joka koloon. Riippuu ihan kummasta tykkäät

      Otathan ainakin kaksi marsua, ne ovat laumaeläimiä:).

    • Myyrämäärä

      Jos harrastat joka ilta jotain, ehdit toki hoitaa marsullesi ruokaa ja puhtaan häkin, mutta etkö kokisi missaavasi jotain? :D Marsu osaa jutella, mölistä, pöristä, ottaa kontaktia ihmiseen ja hassutella. Se nauttii silittelystä ja sylittelystä. Jos käyt pari kertaa viikossa jossain harrastuksessa, et varmasti menetä mitään, mutta jos joka ilta on menoa, et ehdi nauttimaan marsusta - eikä marsu elämästä.

      Minulla on aikaa isolle rottalaumalle (ennen isoille rottalaumoille), kahdelle koiralle ja vieläpä ystävyys- ja seurustelusuhteille. :) Käyn yliopistoa. Lukiossa ollessani onnistuin hoitamaan mainiosti parin rotan lauman, yhden koiran ja minkä pienjyrsijän milloinkin (yleensä gerbiilit/hamsterit) samaan aikaan. :) Toisaalta - eläimeni ovat aina olleet paras harrastukseni.

      Häkin siivoaminen ja ruokkiminen ei aikaa juurikaan vie, mutta seurusteluun se kuluu. Sitä ei kuitenkaan kannata ajatella velvollisuutena: jos eläimen kanssa seurustelu tuntuu ajanhukalta ja pakkopullalta, ehkä se eläin kannattaa jättää hankkimatta. :)

      Kuten yllä sanottiin, marsu on laumaeläin, ota siis ainakin kaksi. Kahden marsun (tai kahden rotan tai kahden gerbiilin tai mitä milloinkin) hoitaminen ei suinkaan vaikeuta asioita tai niele lisää aikaa, vaan päin vastoin. Jos marsu olisi yksin, se kärsisi - ja tulisi myös hyvin riippuvaiseksi sinusta. Jotkut eläinkaupat eivät marsuja maailmalle laskiessaan edes kysy yhtä marsua myydessään, että onhan tällä jo lajitoveri olemassa, mutta PITÄISI kysyä. Tiedän yhden marsun omistajia, jotka eivät tiedä marsun tarvitsevan lajitoverin seuraa.

      (Samoin gerbiili ja rotta ovat laumaeläimiä. Hamstereita sen sijaan pidetään yksi kerrallaan.)

    • kille1000

      Moi! Mieti ensin mitä teet lukion jälkeen. Voiko esim. vanhempasi hoitaa marsuja, kun menet armeijaan tai oletko muuttamassa opiskelija-asuntoon myöhemmin. Marsut nimittäin elävät pääsääntöisesti puolet kauemmin kuin hamsterit eli noin 6 vuotta. Käyhän muutkin ihmiset koulussa jä töissä eikä marsu tarvitse kokoaikaista ihmisen seuraa, mutta jokapäiväistä keskustelua, ruokkimista kylläkin. Niihin saa kuluttettua aikaa aivan tuhottomasti, jos nypit turkkia, puhdistat hampaan välit, rasvaat tassuja jne... tai sit vähän vähemmän aikaa, jos et niin tarkasti kaikkia tee.

    • Marsuloveria kehiin

      Yleensä ne marsut saa huomion kiinnitettyä itseensä ;)
      Niitä pitää aina olla 2 vähintää jotta viihtyvät ja pysyvät elinvoimaisina. Marsunkin kanssa voi harrastaa marsunäyttelyitä joita löytyy marsuyhdistyksen sivuilta. Itsekin olen ollut lukiossa pitkilläkin aineilla ja hyvin on tullut toimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2924
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2430
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      156
      2037
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1738
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1154
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1133
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    Aihe